Książki

Królewski Kwiat Naboo (nieistniejąca książka)

Praca nadesłana na bastionowy konkur facebookowy na recenzję nieistniejącej książki/komiksu


Recenzja Piotra Flejszerowicza

„Dziewczyna, która chciała nieść pomoc. Królowa, która ocaliła swoją planetę i pojednała dwa zwaśnione ze sobą ludy w imię walki o wspólne dobro .Waleczna i nieustępliwa senator Republiki, która w najczarniejszej jej godzinie wciąż wierzyła w ideały ją tworzące. Ukochana, dla której ratowania on wybraniec przeszedł na ciemną stronę Mocy. Matka tych, którzy przyczynili się do upadku Imperium i nastawania światła w galaktyce. Oto jej historia.”

Wszyscy znamy historię Anakina Skywalkera, wyborów jakich dokonał i miejsc, do których go one zaprowadziły. Książka „Królewski Kwiat Naboo” pozwala nam poznać historię Padmé Naberrie. Historię jej krótkiego, ale jakże znaczącego dla losów całej galaktyki życia. Możemy dzięki niej obserwować Padme od narodzin w górskim miasteczku na Naboo, aż do ostatnich słów jakie wypowiedziała do Obi-Wana nim odeszła. Nie jest to bynajmniej tylko prosta biografia trzymająca się faktów, które wcześniej znaliśmy z filmów, czy z innych książek o tematyce SW. Autorka w idealny sposób zagłębia się w psychikę i wnętrze głównej bohaterki często ujawniając jej przemyślenia dotyczące wydarzeń w jakich przyszło jej brać udział.

Książka składa się z 5 rozdziałów, które tworzą obraz 4 etapów życia Padme stanowiących oś historii. Pierwszy opisuje losy przyszłej królowej Naboo jeszcze przed wyborem. Zagłębiamy się więc w sumienny i szczegółowy opis zajęć wypełniających codzienność Padme. Od pracy w wolontariacie Ruchu Pomocy Uchodźcom, poprzez program Młodych Legislatorów aż po mianowanie na księżniczkę miasta Theed. Nie brakuje w tym rozdziale spostrzeżeń młodej idealistki dotyczących świata polityki i machinacji jakie nim wstrząsają.

Druga część poświęcona jest Padmie w czasach, kiedy była już Królową Naboo. Wyzbyć należy się jednak wszystkich- być może- nasuwających się skojarzeń i nie oczekiwać czegoś w stylu znanego powszechnie „Pamiętnika KRÓLOWEJ Amidali”. Każde wydarzenie, które miało miejsce za panowania Padme jako królowej i zostało umieszczone w rozdziale opisane jest nie jako suchy fakt, ale z perspektywy tego, jaki ciężar musi dźwigać ktoś, kto sprawuje władzę i ponosi odpowiedzialność za decyzje. Jako czytelnicy stajemy się świadkami konfliktów wewnętrznych bohaterki, z którymi będzie się zmagać do końca . Poznajemy wewnętrzną genezę decyzji, które wpłynęły na los Naboo i galaktyki, a może to miejscami zmienić znacząco postrzeganie tej postaci.

Trzeci rozdział w książce poświęcony jest Senator Padme. Po raz pierwszy w świecie gwiezdnych wojen opisany zostaje- z perspektywy oczywiście politycznej - okres rodzenia się Konfederacji Niezależnych Systemów Nie widzimy tego jednak poprzez machinację Dooku tylko oczyma ,które wciąż wierzą i ze wszystkich sił próbują przeciwdziałać rozpadowi Republiki. Widzimy jak pozycja senator z układu Chommell wzrasta, jak zyskuje ona wiernych przyjaciół i zagorzałych wrogów.

Ostatni z rozdziałów poświęcony został końcowemu etapowi życia Padme czyli od zamachu podczas powrotu do Stolicy, aż po śmierć na pokładzie statku senatora Baila Organy. Wartością nie do przecenienie w książce, którą należy podkreślić jest umiejętne łączenie w poszczególnych rozdziałach wątków osobistych takich jak relacje z rodziną i rówieśnikami z elementami życia politycznego, które wybrała Padme Nie można nie docenić sposobu przedstawienia postaci Palpatina/Darth Sidiousa. Przyjaciela? Mentora? A może zręcznego manipulatora który wykorzystuje Padme do własnych celów?

Osobiście za majstersztyk uważam sposób wplatania w akcję wątków miłosnych, przedstawianych tutaj z perspektywy Padme. Zaczynając od Paolo, który został artystą, poprzez Iana Lago aż po skomplikowane, głębokie, ale i niszczące uczucie, które połączyło ją z Anakinem.

Królewski Kwiat Naboo” stanowi odpowiedź na wszystkie istotne pytania dotyczące zakazanego uczucia jakie stawiali sobie dotąd Fani. Pozwala zajrzeć w głąb małżeństwa, o którym nikt nie mógł wiedzieć. Sięgnijcie po nią jeśli chcecie zrozumieć co oznacza stracić wolę życia i wiedzieć dlaczego Padme twierdziła, że”W nim jest jeszcze dobro” . Nietypowa biografia z elementami autobiografii, w której nie brakuje niczego to pozycja obowiązkowa dla każdego kto chce pojąć ciężar wiążący się z losem wybrańca i jego ukochanej, który pogrążył galaktykę w mroku.


Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 0,00
Liczba: 0

Użytkownik Ocena Data

Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.