Różne

Zmarł aktor Phil Brown

Resztki Imperium za StarWars.com

Jak donosi oficjalna, przedwczoraj to jest 9 lutego 2006, po długotrwałej chorobie zmarł Phil Brown, znany nam najlepiej jako Owen Lars, wujek Luke’a Skywalkera w „Nowej Nadziei”. Rolą w sadze dał się poznać rzeszy fanów, lecz było to niewielkie dokonanie w porównaniu z resztą jego pracy artystycznej.

Urodził się 30 kwietnia 1916 roku w Cambridge, Massachusetts. Był synem lekarza, którego praca wymuszała na rodzinie ciągłe podróże. Studiował sztuki dramatyczne w Standford University, który ukończył w roku 1937. Niecały rok później (1938) dołączył do nowojorskiego Group Theatre, gdzie rozpoczął swą przygodę z aktorstwem. To właśnie tam wcielał się w swoje pierwsze role. Niestety Group Theatre się rozpadło parę lat później. Po wielu sukcesach na Broadwayu, na początku lat 40. on i inni członkowie jego grupy wyruszyli na podbój Hollyowood. Tam właśnie Brown rozpoczął swoją przygodę z filmem ale też pomógł odnawiać teatr Actor’s Laboratory, z którym współpracował przez wiele lat. Na ekranie zadebiutował w filmie „I wanted wings” (1941).

Jego powiązanie z tym teatrem przyniosło brzemienne skutki parę lat później. Wielu członków Labu znajdowało się na listach House Un-American Activities Committee (organizacja która zajmowała się zwalczaniem komunistów i innych przewrotowców w USA). W 1951 wszedł na ekrany wyreżyserowany przez niego film „The Harlem Globetrotters”, jak się okazało później jedyny, bynajmniej nie z powodu umiejętności. W 1952 ludzie McCarthy’ego uznali go za komunistę, głównie przez powiązania z Actor’s Laboratory. Brownowi utrudniano życie i pracę, w rezultacie przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie ponownie zaczął grać na scenie, w telewizji i w filmach. Wyreżyserował tam wiele spektakli, a także produkcji telewizyjnych. Nigdy jednak już nie nakręcił własnego filmu.

Na początku lat 90. wrócił do USA gdzie przede wszystkim jeździł po konwentach i rozdawał autografy. Wraz z żoną Ginny odwiedził wiele gwiezdno-wojennych konwentów, gdzie opowiadał o Owenie Larsie.

Poza Gwiezdnymi Wojnami zagrał także w „Valdez nadchodzi” (1971) „Różowa Pantera kontratakuje” (1976 jako senator z Virginii), „Supermenie” (1978 jako jeden z senator stanu). Zagrał też w wielu serialach jak chociażby „Bonanza” (1959-1973 jako Malson) „Kronikach marsjańskich” (1980 jako pan Black). W roku 1999 zagrał swą ostatnią filmową rolę w „Battlestar Galactica: The Second Coming” wcielając się w rolę jednego z członków rady staszych.Tagi: Epizod IV: Nowa nadzieja (605)

Komentarze (19)

znicz od Bielskiego Fandomu [i]

whoops, miało być "zagrał dobrze swą rolę"...

Żal mi tego aktora, bo zagrał swą rolę (swe inne role zapewne też)... Pokuszę się nawet o symboliczną świeczunię...: [']

P.S.
Darth Brother> Jakoś nie jest mi go szczególnie bardziej żal, tylko dlatego, bo zmarł 5 dni przed Walentynkami... Czy przez to, że nie doczekał Walentynek, spotkało go wieczne potępienie w mrokach Ciemnej Strony?
Myślę, że pani Jinny Brown kochała go w każdy dzień roku...

[*]['][*]

To bardzo smutne. Wielka strata. Jego dusza połączyła się z Panem. Niech moc będzie z Tobą. Dziękujemy za wszystko.

Wielka strata [*] :(

Wielka szkoda :( od długiego czasu cierpiał na dolegliwości powstałe po wylewie. Jego autograf jest dla mnie jednym z najcenniejszych w kolekcji :(

[*]

Taaak... Niech Moc będzie z Tobą, Owenie Lars...
Nie dotrwałeś do Walentynek.......

:(:( [*] smutno...

[i]

:(:(:( żegnaj :(:(:(

Rest in Peace Owen

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.