Kolekcjonerstwo

Skandaliczny zestaw klocków LEGO

deser.pl

Wydawać by się mogło, że LEGO to raczej niewinne zabawki. Nic bardziej mylnego, pewne kontrowersje wzbudził niedawno zestaw 9516: Jabba’s Palace. Okazało się, że sama budowla niektórym za bardzo przypomina... meczet, a Hutt i jego świta – Turków i Azjatów. Skośne oczy, fajka wodna, bliskowschodnia stylistyka, może i są naciąganymi podobieństwami, ale austriacką mniejszość turecką wzburzyło przede wszystkim podobieństwo do jednego z najbardziej znanych meczetów – Hagii Sophii w Stambule, a także meczetu Jami al-Kabir w Bejrucie. Oburzeni muzułmanie wysłali do LEGO specjalne oświadczenie żądając przeprosin za niewrażliwość na odmienność kulturową i szerzenie szkodliwych stereotypów. Zagrożono także pozwem w Austrii i Turcji. Według oświadczenia jest jasne, że odrażająca postać Jabby i cała scenka kipi od uprzedzeń rasowych i wulgarnych insynuacji. Z zestawu LEGO podobno wynika, że Azjaci i osoby z krajów Orientu to przebiegli ludzie o bandyckich skłonnościach.LEGO wolało nie czekać na proces, tylko wyraziło ubolewanie. „Przykro nam, że nasz produkt wzbudził tyle negatywnych emocji, jednak proszę zwrócić uwagę, że na wzór zabawki wzięto jedynie budowle z Gwiezdnych Wojen”, tłumaczyła Katharina Sasse, przedstawicielka duńskiego producenta zabawek.

Swoją drogą warto dodać, że sama Hagia Sophia uchodziła swego czasu za cud świata, było to jednak w czasach bizantyjskich, kiedy pełniła rolę Kościoła Mądrości Bożej. Dopiero potem została przerobiona na meczet, dobudowano między innymi minarety. Dziś odgrywa rolę muzeum, w którym widać zarówno wpływy chrześcijańskie jak i muzułmańskie. Na koniec dla porównania z zestawem LEGO dołączamy zdjęcia obu islamskich świątyń.


Hagia Sophia


Jami al-Kabir


Jak widać podobieństwo jest wręcz uderzające.Tagi: LEGO (464)

Komentarze (32)

'Wiadomość z ostatniej chwili - Afryka wystąpiła do Lucasfilm'u o zadośćuczynienie za to, że chatki Ewoków są żywcem zerżnięte z chatek mieszkańców Afryki. Dzięki wypłaconemu odszkodowaniu zlikwidowano problem głodu na co najmniej 200 lat. Dodajmy, że całą akcję zapoczątkowała mniejszość austriacka w Afryce'

Montgomery -> Dokładnie tak, dość powiedzieć, że Hagia Sophia przestała być formalnie kościołem muzułmańskim właśnie z powodu Ataturka, który stwierdził, że coś tak pięknego jak Hagia Sophia nie powinno być w rękach jakiejkolwiek grupy religijnej.

Dziwne, że oskarżenie przyszło ze strony Turków austriackich :). Chyba chcą być bardziej tureccy od swoich krajanów w ojczyźnie. Oj, Ataturk się w grobie przewraca.

Szaleństwo, przecież to tylko klocki. W dodatku to fajny zestaw. Turcy chyba nie mają gdzie szukać problemów.

A Chewie jest zbyt podobny do małpy!

Bardziej to kwestia tego, że film powstał już dawno i nie za bardzo mogą się go teraz czepiać

Chyba wiem czemu tak naskoczyli na Lego, bo kto więcej zrabia Lucasfilm czy Lego?
Więc od kogo będzie się bardziej opylać dostać odszkodowanie? Sami odpowiedzcie!

Śmieszne to i tyle, jak by tak przyjrzeć się wielu zabawkom to tyle trzeba by było wielu, wielu ludzi, kultur itp. przepraszać:D

Ciekawe, że oskarżenie pada na klocki, a nie na Lucasfilm... W końcu w Jabbie w ROTJ zdecydowanie widać inspirację bliskowschodnią kulturą.

@kuba_starwarsy

Maul jest tam dlatego, że w 2012 było Mroczne Widmo w 3D i wszystkie produkty Lego i Hasbro używały tego loga.

Admiral Ackbar!

ee tam pałac Jabby napewno był pierwszy, poza tym podobny tylko kopułą i tym że obok jest wieża i jeszcze jedno, Jabba by ich nie oskarżył

Mnie tylko zastanawia co z tym zestawem wspólnego ma pysk Maula?

Darth Bead XXIII -> z Turka?

Eeee tam, Turcy już raczej pod względem głupoty nie pobiją pozwy miasta Batman z żadaniem udziału w zyskach z filmów z Nietoperzem:).

A VADER BYŁ CZARNY I CO.

Sami czepiają się o takie pierdoły gadając o uprzedzeniach rasowych i religijnych, a niech ktoś do nich jedzie i spróbuje kościół wybudować - wróci z siekierą w plecach. Banda wariatów.

3 wojna światowa wywołana z powodu Jabby - nie mają się czym martwić i ten Bastion nie ma o czym pisać. To tylko Lego, mówię wam że będzie kolejny Wietnam a ja myślę że Jabba nie ma nic wspólnego z nimi

Jakby ktoś miał wątpliwości to wklejam zasadę pisania wielkimi literami z http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401

"18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, brama, pomnik, cmentarz itp. jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy — wielką literą:
ulica Sławkowska, ulica 3 Maja, ulica Dwóch Mieczy, ulica Świętego Jana (albo: ulica św. Jana), ulica Księdza Jerzego Popiełuszki, ulica Królowej Jadwigi, ulica Księcia Józefa, ulica Generała Władysława Sikorskiego (albo: ulica gen. Władysława Sikorskiego), ulica Na Niskich Łąkach, aleja Słowackiego, aleja Przewodników Tatrzańskich, bulwar Nadmorski, osiedle Zawodzie, plac Bankowy, plac Trzech Krzyży, plac Na Rozdrożu, plac Sejmu Śląskiego, rondo Waszyngtona, park Jordana, park Ujazdowski, kopiec Józefa Piłsudskiego, kościół Mariacki, kościół Świętego Krzyża (albo: kościół św. Krzyża), kościół Na Skałce, klasztor Dominikanów, klasztor Norbertanek, pałac Krasińskich, pałac Radziwiłłów, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Mickiewicza, cmentarz Rakowicki, kolumna Aleksandra, sobór Świętego Izaaka (albo: sobór św. Izaaka), bastion Wyskok, dzwon Gratia Dei, dzwon Zygmunt."

Fakt, pomyliłem się ;)

W ramach protestu proponuję dokonać zbiorowego samobójstwa.

@Kubik

Kościół to nie nazwa własna wandalek ma rację.

@Padawan Wandalek
Jest poprawnie napisane, ponieważ to (o ile się nie mylę) jest nazwa własna.

Nazwę "kościół" jeśli chodzi o budynek to piszemy z małej, z dużej piszemy wtedy gdy chodzi o wspólnotę ludzi wierzących w Chrystusa.:)

Strach skomentować...

Ale pałac Jabby nie ma minaretów.:)

Lego powinno było nie przepraszać.

Mam nadzieję, że na tym się ta sprawa skończy: napisali, LEGO przeprosiło. Jak wyląduje to w nie wiadomo jakich instytucjach to będzie to gruba przesada....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Kolekcjonerstwo"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.