Komiksy

Przyszłość w Egmoncie

Egmont Polska

We wczorajszym dniu pisaliśmy o planie wydawniczym Egmontu na kolejne miesiące, który został przedstawiony podczas Pyrkonu, odbywającego się w Poznaniu konwentu fantastyki. Szczegółowe zestawienie pozycji jakie ujrzą światło dzienne w najbliższym okresie znajdziecie w tym miejscu.
Oczywiście na tym jednak nie koniec. W trakcie spotkań z przedstawicielem wydawnictwa, Jackiem Drewnowskim, długo rozmawiano o komiksach gwiezdnej sagi. Redaktor naczelny wydawanego w Polsce miesięcznika poświęconego tematyce Gwiezdnych Wojen, odpowiadając na pytania uczestników konwentu przedstawił wiele ciekawych informacji dotyczących kondycji oraz przyszłości komiksów Star Wars.

Dobrą wiadomością jest na pewno to, że nic nie wskazuje na szybki upadek SW Komiks. Chociaż czasopismo nie generuje wielkich zysków, Egmont jest zadowolony ze sprzedaży, która trzyma przyzwoity poziom. Co więcej wydawnictwo ma dalsze plany związane z tym miesięcznikiem, jednak na razie nie będę one ujawniane. Wydania albumowe również sprzedają się dobrze. Ich popularność jest na tyle wielka, że trzeba było przygotować dodruki trzech pierwszych tomów cyklu Dziedzictwo, ponieważ ich wcześniejszy nakład został wyczerpany.

Egmont planuje utrzymać aktualne tempo z jakim pojawiają się wydania albumowe. Kolejne tomy będą ukazywać się w dwumiesięcznych odstępach. Wydawnictwo nie zamierza skrócić tego czasu, ponieważ stanowiłoby to zbyt duże obciążenie finansowe dla większości czytelników. Według Jacka Drewnowskiego rynek jest już pod tym względem wystarczająco nasycony.

Plan związany z tzw. crossoverem "Vector", którego historia została przedstawiona na łamach czterech serii (Rycerze Starej Republiki, Mroczne Czasy, Rebellion, Dziedzictwo), również nie uległ zmianie. Począwszy od kwietnia na rynek będą trafiały kolejne tomy Rycerzy Starej Republiki. Następnie, jeśli zostanie utrzymane aktualne tempo, to przypuszczalnie pod koniec tego roku i na początku przyszłego zostaną wydane dwa tomy Vectora.
Dziedzictwo i Mroczne Czasy, które zostały tymczasowo zawieszone, po ukazaniu się Vectora będą kontynuowane.

Komiksy z cyklu Republic oraz Empire będą pojawiać się tylko w SW Komiks oraz wydaniach specjalnych. Nie ma planów zamieszczania ich w albumach. Dodatkowo wydawnictwo nie zamierza zwiększać objętości SW Komiks oraz SW Komiks Wydanie Specjalne ponieważ wpłynęłoby to znaczne na zwiększenie ich ceny. Zawartość albumów dostępnych na naszym rynku jest i będzie taka sama jak w amerykańskich wydaniach zbiorczych. Jedyne różnice to stopka redakcyjna, tekst w języku polskim i pomniejszony format.

Komiksy, które najprawdopodobniej pojawią się w niezbyt odległej przyszłości to: The Defense of Kamino (Republic #50), Entrenched (Visionaries), Chewbacca (przynajmniej część jeśli nie całość) oraz być może No Man’s Land (Republic #62).
Wiele też wskazuje na to, że jeśli tylko nic nie stanie na przeszkodzie to zawita do nas cykl Invasion, który będzie ukazywał się w formie albumów. Wydawnictwo rozważa sięgnięcie również po takie pozycje jak: The Old Republic, X-Wing i Purge: The Hidden Blade. Póki co jest to jednak bardzo odległa perspektywa.

Egmont nie planuje wydawać Handboooka związanego z cyklem Rycerzy Starej Republiki. W sieci pojawiły się spekulacje na ten temat, jednak zostały one zdementowane. Jednym z głównych powodów jest to, że pozycja ta zdradza wiele informacji związanych z przyszłością serii. Gdy w Star Wars Komiks 2/2008 pojawił się dodatek specjalny do Dziedzictwa, fani sporo narzekali na spoilery. Tym razem wydawnictwo chce uniknąć podobnej sytuacji. W planach nie ma także miejsca dla cyklu Rebellion (poza dwoma zeszytami wchodzącymi w skład Vectora), Omnibusów (zawierających przedruki starszych pozycji) ukazujących się w takiej formie jak ma to miejsce w USA oraz komiksów Star Wars wydawanych przez Marvela. Wydawnictwo nie planuje również przygotowywać żadnych edycji kolekcjonerskich, choć jest to ewentualny pomysł na przyszłość.

Nie ma raczej szans na wznowienia komiksów, które pojawiły się już w Polsce. Zdaniem wydawnictwa lepiej wydawać rzeczy nowe zamiast powracać do starych pozycji. Egmont nie zamierza również wracać i kończyć wydanej w 1997 r. przez TM-Semic serii Mroczne Imperium (Dark Empire).
Generalnie wydawnictwo nie planuje sięgać po tytuły wydane w Stanach przed 1999 rokiem, ponieważ jest wystarczająco dużo nowego materiału wartego publikacji, jednak oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki.

Na koniec jeszcze mała ciekawostka. Okazuje się, że Polska jest w Europie numerem jeden pod względem ilości wydanych komiksów Star Wars. Żaden inny kraj na naszym kontynencie nie może pochwalić się tak dużą liczbą dostępnych tytułów. Co więcej jeśli zainteresowanie komiksami Star Wars nie spadnie, Egmont nadal zamierza kontynuować swoją dotychczasowa politykę.

Temat na forum.Tagi: Egmont Polska (604)

Komentarze (17)

Mistrz Seller>>> X-Wingi o których Ty mówisz były wydawane przed '99, a ja mówię o tej nowszej, oddzielnej od nich serii.

A swoją drogą to naprawdę dziwne że TPB sprzedają się lepiej... ale co tu narzekać skoro cały czas wychodzą nowe

gogi00> Ale zeby nie bylo watpliwosci, lepiej jesli chodzo o % sprzedanego nakladu, nie ilosc. xD

Też jestem zdziwiony iż albumy lepiej się sprzedają od miesięcznika O_o

No i info że Polska nr 1 xD

Ludwik>>> TOR ma 96 stron więc może pojawi się w wydaniu specjalnym?

KyleLawiet>>>> Ja tam lubię mniejszy format, przynajmniej mieści mi się na półce.

Kocisław>>> W x-wingach większość miniserii ma cztery zeszyty (tylko pierwsza miniseria składa się z trzech- jej pewnie nie wydadzą)

Hej koledzy z Niemiec,

Uczcie się miłości do Gwiezdnych Wojen od waszych wschodnich sąsiadów.

pozdrawiam
Życzliwy

Mówiąc X-wing mają na myśli Rogue Leader z 2005 roku? Tylko jako oni chcą to wydać? Przecież to jest 3częściowa seria - za duża na jeden nr SWK i za mała na SWK WS...

Polska numerem 1, dobre nie pomyślał bym.

"Okazuje się, że Polska jest w Europie numerem jeden pod względem ilości wydanych komiksów Star Wars" - chociaż w jednym ten kraj przoduje na Starym Kontynencie:)

Łe, ja już bym wolał więcej zapłacić i mieć większe. Przecież to się przekłada na to że każda ramka i każda postać jest mniejsza, mniej szczegółowa i mniej fajne to jest.

KyleLawliet -> Zmniejszenie formatu pozwoliło obniżyć pewnie trochę cenę. W USA w takim formacie wychodza Omnibusy.

Czyli to już pewne że nie będzie Rebelliona:(

A czy ktoś wie dlaczego i byłby tak uprzejmy i powiedziałby mi właściwie dlaczego albumy mają taki mały format?

to kupowanie kiedyś po kilka egzemplarzy jednego numeru "SW komiks" chyba nie podniosło jakoś znacząco sprzedaży..:D

Ludwik -> The Old Republic, jeśli w ogóle to u nas się pojawi, to pewnie w takiej formie w jakiej wyjdzie na papierze w USA czyli TPB. X-Wing (tak, seria komiksowa) - chodziło chyba o moment gdy wyczerpią się historie z serii Republic i Empire, wtedy Egmont zastosowałby może takie zastepstwo. Na razie jednak to bardziej są pomysły, ewentualne możliwości niż konkretne plany. Ja bym się tego jakoś specjalnie nie trzymał.

Ciekawe, wreszcie się wyjaśniła sprawa z Vectorem. Byłem przekonany, że wydawnictwo w jakiś sposób będzie chciało pominąć Rebelliona i wydarzenia z tych komiksów skrócić jakoś w formie tekstów, ale jednak wydadzą. Bardzo dobrze. :D

"Wydania albumowe również sprzedają się dobrze. Ich popularność jest na tyle wielka, że trzeba było przygotować dodruki trzech pierwszych tomów cyklu Dziedzictwo, ponieważ ich wcześniejszy nakład został wyczerpany." -> L-O-L. :D Kompletnie się nie spodziewałem, byłem przekonany, że albumy słabo schodzą, a SW Komiksowi się lepiej wiedzie. No ale bardzo dobra wiadomość. :D

Invasion - YEAH!!! :D

"Wydawnictwo rozważa sięgnięcie również po takie pozycje jak: The Old Republic, X-Wing i Purge: The Hidden Blade."

The Old Republic - Ale w jakiej formie? W magazynie, TPB czy wydaniu specjalnym? (nie mam pojęcia ile to ma w sumie stron)

X-Wing - chodzi o serię komiksową? I mieliby to wydawać w TPB? :)

Ogólnie wiadomości są bardzo dobre. :D Tylko skąd na to $ brać? :P Musze sobie po świętach uzupełnić braki.

Vector w grudniu- tak jak myślałem
Bitwa o Kamino, republic 62 i dalsze opowieści z Chewbacci -fajnie
Brak Handbooka- uczą się na błędach:)
Brak wracania do Mrocznego Imperium- dobrze, bo kiepski komiks.
Nie wydawanie komiksów z przed 1999 roku- Dobrze, bo większość z nich odstrasza swym wyglądem (np. TotJ)

Doskonalym posunieciem jest napisanie wlasnych tekstow o KOTORze : )

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Komiksy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.