Forum

Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1

Witam ~

Po pół roku instalowania, łatania, szukania, poprawiania i testowania, uruchomiłem w Windows 7 x64 wszystko to, co mam z elektronicznych produktów LucasArts związanych z SW. W trakcie klikania zapisywałem w Sieci co robiłem. Ponieważ na blaszaku uzyskałem satysfakcjonujący mnie stan SOA#1, to zmieniłem status strony z alfa na beta. A beta, jak to beta, nadaje się do publikacji. ~
Jeżeli zatem ktoś szuka sposobu odpalenia jakiejś prehistorycznej (i nie tylko) gry Star Wars w Windows 7, to mam nadzieję, że znajdzie przydatne informacje lub inspiracje na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/
Coś tam jeszcze będę dodawał (np. czekam na 3 ostatnie gry), ale ogólny szkielet raczej już się nie zmieni.

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy

great!

Muszę spróbować, bo od pół roku bez efektu szukałem sposobu na odpalenie KOTORA

Re: great!

Kilka dni temu bawiłem się z KOTORem. Moment i poszło

Najlepiej...

Najlepiej na Steamie.

Re: Najlepiej...

Dwa lata temu nie odpowiedziałem na tego posta, bo nie miałem zielonego pojęcia o Steamie, a i to co robiłem dotyczyło uruchomienia gier Star Wars z klasycznej dystrybucji. W ciągu tych dwóch lat udało mi się uruchomić wszystko co mam (+/- 40 tytułów) w Windows 7, 8, 8.1 i 10, na trzech i pół całkiem różnych platformach sprzętowych, z sześcioma różnymi kartami graficznymi w przeróżnych kombinacjach. Fakt, tylko Intel (3 karty, czasami lipa) i NVIDIA (3 karty + konfiguracje SLI, zawsze OK). Radków nie mam i kupować nie zamierzam.

Obecnie nadal nie mam zielonego pojęcia o Steamie, ale jestem w trakcie uruchamiania gier Star Wars z innej dystrybucji cyfrowej - z GOGu. Na razie sprawdziłem 16 pierwszych (chronologicznie) tytułów, za to na najdurniejszej platformie - Windows 10 Pro x64. Jeśli na Steamie jest tak dobrze, jak na GOGu, to możliwe, że Strid miał rację - Najlepiej odpalać gry Star Wars z dystrybucji cyfrowych. Czasami są drobne problemy, ale jest znacznie łatwiej, niż w klasycznej dystrybucji (floppy, CD, DVD). ~ Szkoda, że na GOGu nie wszystkie tytuły są dostępne. Może na Steamie jest lepiej pod tym względem, ale nadal nie mam o nim zielonego pojęcia. ~

Oczywiście to co robię zapisuję, ale jest to jeszcze w stanie alfa, więc na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ sznurka bezpośredniego nie ma. Ale jeśli komuś się spieszy, to można gdzieś tam znaleźć odniesienia do Projektu "TAJNE_PRZEZ_POUFNE_IV" ~

Pozdrawiam
Yogurt, odlatujący (na wakacje)

Zmiana statusu strony

Witam ~

Minął prawie rok od pierwotnej wiadomości, nikt nie narzeka, że coś nie bangla, więc uznaję, że wszystko jest OK i mogę zmienić status strony z beta na normalny.

W tzw. międzyczasie:
- uzupełniłem brakujące gry, oprócz tytułów "dziecięcych" (np. Star Wars: DroidWorks), których nie chce mi się szukać i MMO, w które nie gram, są opisy uruchomienia wszystkich gier SW na Windows 7 x64 Ultimate,
- uzupełniłem brakujące obrazki w grach, które same z siebie nie robią zrzutów ekranu, aby udokumentować SOA#1,
- dodałem informacje o FPS, jakie osiągam u siebie przy włączonych na maxa wszystkich opcjach,
- sprawdziłem i poprawiłem co było nie tak, jak być powinno,
- uzupełniłem informacje o KotORach,
- dodałem informacje o grach, które można kupić na GOG.COM, na który dodał mnie Wiedźmak 3.

Następne zmiany pewnie po wymianie moich kart graficznych zgodnych z DX10 (GeForce 8800 GTS 512 SLI) na zgodne z DX11/DX12 (pewnie GTX 970 SLI), bo tego chce Wiedźmak 3. ~

Aha, strona to oczywiście http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy ~

Nowy sposób uruchomienia SotE

Witam ~

Gdybym nie zaczął grzebać w blaszaku, przygotowując go do wymiany kart grafiki dla Wiedźmaka 3, to pewnie jeszcze długo bym nie szukał innych sposobów uruchomienia SotE. A tak sprawdzając co można wyciągnąć z jedej karty graficznej w grach SW okazało się, że GeForece 8800 GTS 512 bez SLI zawsze ma problemy z nakładaniem/odświeżaniem tekstur. ~

Na szczęście znalazłem rozwiązanie. Możliwe, że zadziała również z innymi kartami graficznymi. A może przyda się do Racera? Ale tego jeszcze nie testowałem.

Rozwiązaniem są pliki z WineD3D For Windows, ze strony http://sourceforge.net/projects/wined3d4win/

To co zrobiłem opisałem na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy ~

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

A w 8.1 jak odpalić SOTE ?

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

W ogólności nie wiem, nie mam dostępu do 8.1 i staram się toto omijać szerokim łukiem.
W pracy nowy sprzęt to HP, który przychodzi z preinstalowanym 7 Pro x64 (i tak reinstalowanym) i 8 Pro x64 na płytach. Jedną kiedyś odpaliłem, pooglądałem i przepuściłem laptaka przez firmową procedurę instalacji 7. ~ W domu na obu sprzętach mam 7 Ultimate x64. W sumie jedyny kontakt z 8.1 mam w mojej Lumii 640. Tam się sprawdza i jedyną rzeczą, której mi brakuje, to OpenVPN. Może kiedyś będzie.

Ale... Zaczynam przebudowę blaszaka pod Wiedźmaka 3 i znalazłem w środku wolny dysk ze starą Fedorą 16 do odstrzału i przejścia na 21 lub 22.

Zainstalowałem na nim testowo 8.0 Pro x64, całkowicie offline, więc po instalacji dostałem czystą wersję bez aktualizacji, normalnych sterowników i oczywiście nie 8.1. Ogólnie działała, ale marudnie. ~
Następnie skopiowałem z 7 do 8 katalog z zainstalowanym SotE. Oczywiście można po prostu skopiować płytę. W 8 odpaliłem plik z wpisami SotE do rejestru i to w zasadzie zakończyło instalację. W 8 nie udało mi się uruchomić MagicDisk (emulator DVD), więc wykorzystałem CD jako "dowód legalności".

Odpaliłem starter, założyłem usera i... tradycyjna lipa z rozmytymi ekranami startowymi. Odpaliłem zatem shadows.exe (wersja z patchem, normalna 1.0 wylatywała), ustawiłem 1024x768 (wielokrotność 512x384) i poszło. ~ Do czasu, aż odpaliłem misję i zobaczyłem obrazki z zamazującymi się teksturami (takie jak na mojej stronie). I tu są dwa ale:
1. Sterowniki standardowe w 8 są w okrojonej wersji 9.18.13.286 (chyba 328.6), na codzień w 7 korzystam z pełnej wersji 9.18.13.3221 (AKA 332.21).
2. W blaszaku jest tylko jedna karta, więc nie ma SLI i możliwości zmiany sposobu renderowania ramek.
Możliwe, że gdyby było SLI i lepsze sterowniki, byłoby normalnie.
Aha, gra "działała" w okienku z nienajlepszą szybkością (ale spokojnie grywalną). Możliwe, że to kwestia sterowników.

Spróbowałem również plików z "WineD3D For Windows". Niestety, gra po chwili robiła bum. Możliwe, że powodem był brak aktualizacji/sterowników lub może w przypadku 8 trzeba zrobić to, co jest opisane na stronie "WineD3D For Windows". Czyli należy zmienić nazwę wgranego ddraw.dll i w jakimś HEXEdytorze analogicznie zmienić odwołania w pliku shadows.exe. Ale, przyznam się bez bicia, tego robić już mi się nie chciało. ~

Po krótkim teście wyszło mi, że po wgraniu i zarejestrowaniu SotE odpali się w 8. Ale wymaga dalszego grzebania, a do tego trzeba mieć 8/8.1 (moja testowa ósemka poszła już w /dev/null) i trochę czasu.

Pozdrawiam
Yogurt

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

to pozostaje czasami na starym sprzęcie z xp połoić

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

Odgrzebuję, bo wiem trochę więcej o uruchamianiu SotE w Windows 8. Co prawda nie 8.1, ale nie sądzę, aby to miało znaczenie.

Mam testowego blaszaka z zainstalowanym i zaktualizowanym Windows 8 Pro x64.
SotE "zainstalowałem" tak, jak to opisałem poprzednio, czyli skopiowałem całość z Windows 7 i dodałem odpowiednie wpisy do Rejestru. Ponieważ udało mi się uruchomić MagicDisk w Windows 8, korzystałem z obrazu płyty, jako dowodu legalności. Bez płyty można grać, jeśli zmieni się jeden bajt w binrace. ~

Po instalacji gra się uruchamia, ale w starterze nie można zmienić rozdzielczości. Na szczęście uruchamiając shadows.exe opcje wyboru są dostępne. Wystarczy raz tak uruchomić grę, aby parametry zostały zapisane w Rejestrze, później można korzystać ze startera.

Z systemowym ddraw.dll gra w Windows 8 zawsze uruchamia się w okienku z ramką. Można się go pozbyć korzystając np. z programu Borderless-Gaming.

Przetestowałem następujące warianty:

1. "Karta" G31 Express Chipset Family ze sterownikami z Windows 8 (gorsza wydajność) i Windows 7 (lepsza wydajność). Niestety, karta prawidłowo renderuje jedynie najbliższe otoczenie i grać się nie da. Nie da się skorzystać z innych wersji pliku ddraw.dll. Podobny efekt miałem na podobnym chipsecie oraz HDG 530 (SkyLake) w Windows 7.
Jeśli masz taką "kartę", a pewnie i wszystkie wbudowane Intele, to możesz zapomnieć o SotE. I w Windows 8, i w Windows 7.~

2. NVidia GeForce 8800 GTS 512 z ostatnimi sterownikami. Tak jak w Windows 7 karta ma problemy z nakładaniem tekstur i zamiast obiektów widać kaszankę, choć reszta jest OK. Tak grać się nie da. Można spróbować podmienić ddraw.dll:
a. dbVoodoo 2 - potencjalnie najlepszy, ale wymaga, aby karta obsługiwała DirectX 11, a 8800 GTS 512 tego nie potrafi (karta wspiera DirectX 10). Lipa.
b. DXGL - dobra szybkość działania, ale możliwe spore błędy na ekranie. Pakiet jest we wczesnej wersji, więc może z czasem będzie lepiej. Od biedy da się pogierczyć.
c. WineD3D for Windows - wszystko wyświetla się prawidłowo. ~ Ale gra może działać za szybko. ~ U mnie była niegrywalna. Potencjalnie można skorzystać z jakiegoś spowalniacza, ale efekty są raczej kiepskie.
Jeśli masz taką kartę, to musisz sam sprawdzić, jakie uzyskasz efekty. I można dopingować twórcę DXGL, bo pakiet ma spory potencjał.

3. NVidia GTS 450 512MB - wszystko działa jak powinno z systemowym ddraw.dll. No prawie, bo im wyższa rozdzielczość, tym gorsza płynność. W 1024x758 jest dobrze (FPS 48-), ale już w 1280x1024 FPS spada do poziomu 25- i wychodzi szarpanina. W 1920x1200 (gra ma wbudowane wsparcie dla HD) jest już tragicznie.
Skorzystałem z dgVoodoo 2 i wszystko jest OK. Wszystkie obiekty wyświetlają się prawidłowo, a FPS utrzymuje się na poziomie 60 (wymuszony V-Sync) niezależnie od rozdzielczości.
Jeśli masz kartę NVidii wspierającą DirectX 11 (wszystko od serii 400 w górę), to korzystając z dgVoodoo 2 możesz cieszyć się przygodami Dasha Rendara. ~ A jeśli masz w miarę wydajną kartę, to pewnie nawet nie musisz korzystać z dgVoodoo 2 (sprawdzone w Windows 7 z 2x GTX 970 w SLI). ~

Więcej o SotE i innych grach SW w Windows 7 x64 i Windows 8 x64 na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Nie mam zielonego pojęcia jak jest z Radeonami, bo nawet nie mam na czym sprawdzić.

Pozdrawiam
Yogurt, kumpel Dasha ~

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

A jednak 8.1 ma znaczenie. ~ Małe, ale znaczące. Ogólnie jest j.w., oprócz tego, że nie ma żadnych problemów z 8800 GTS 512! Z systemowym ddraw.dll wszystko jest prawidłowo renderowane, a FPS na poziomie 35+ w 1024x768 zapewnia płynną rozgrywkę. Wyżej jest gorzej, ale na to nie znam już sposobu.

Tradycyjnie o grach SW w Windows 7 x64, Windows 8 x64 i Windows 8.1 x64 na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, głosem Leebo ~

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

Ostatni wykop w tej gałązce. ~

SotE najlepiej działa w wersji z GOG.COM. Przynajmniej na NVIDIAch (na Intelach lipa ~; Radeonów nie mam).
Instalacja bez problemów i kombinacji. Dodają własny ddraw.dll i ustawiają ograniczenie FPSu do 60. Klikklik i działa. Sprawdziłem w 7 Ultimate x64 SP1, 8 Pro x64, 8.1 Pro x64 i 10 Pro x64. ~

A jeśli komuś nie chce się wydać 5.29€ (ja dałem 18.19PLN), bo ma CD, to też da się odpalić. Mniejsze lub większe problemy przy instalacji, a potem należy skorzystać z "WineD3D For Windows" lub "dgVoodoo 2" i, jeśli gra będzie działać za szybko, "NVIDIA Profile Inspector" w celu ograniczenia FPSu. Sprawdzone w Siedem, Osiem, OsiemJeden i Dziesięć (tylko na NVIDIAch). ~

Co i jak tradycyjnie na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Ygourt, sześćdziesięcioklatkowy

Re: Nowy sposób uruchomienia SotE

A jednak poprzedni wykop nie był ostatni. ~

SotE z GOG.COM bez problemów ruszyło na intelowskim HDG 530. Możliwe, że pomogły nowe sterowniki - 21.20.16.4542, a na pewno dołączony ddraw.dll. Możliwe, że zadziała również w grze z klasycznej dystrybucji, ale nie mam już na czym tego sprawdzić, bo przeszedłem na GOG.COM.

Ostatecznie wersja z klasycznej dystrybucji działa na NVIDIAch w 7/8/8.1/10 i nie działa na Intelach (choć może ruszy na HDG 530 jeśli podmieni się ddraw.dll). Ale uruchomienie wymaga sporo zabawy.
Za to z wersją z GOG.COM nie ma problemów przy instalacji, działa na NVIDIAch i HDG 530. Całość to praktycznie klik klik klik. ~ Nie da się grać na prehistorycznych "kartach" Intela.

Pozdrawiam
Yogurt, zgogizowany

Zaktualizowany Racer i normanie działający FoCom

Witam ~

Racer:
Na stronie http://www.play-old-pc-games.com/2013/12/02/star-wars-episode-i-racer/ pojawił się (w styczniu ~) zaktualizowany instalator wykorzystujący "WineD3D For Windows" w wersji 1.7.34. Ale na http://sourceforge.net/projects/wined3d4win/ jest już nowsza wersja - 1.7.47. Opisałem jak można to wykorzystać/połączyć. Działa, lepiej niż poprzednio z 1.3.28.

FoCom:
Zainspirowany przez http://www.play-old-pc-games.com/2014/08/12/wars-force-commander/ pogrzebałem w Rejestrze i uzyskałem normalnie działający FoCom (1280x1024, 32bitowy kolor, Z-bufor i tekstury w dobrej jakości). ~

Co i jak na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy

SotE #2 - wszystko działa w 7 ~:)

Witam ~

Poczytałem co skompilowali na http://www.play-old-pc-games.com/2015/02/10/wars-shadows-empire/ i sprawdziłem na swojej siódemce. Dobrze jest! ~

Z samego instalatora nie korzystałem, bo grę już mam na dysku, ale powienien działać w x64 instalując grę z patchem 1.1. Co ważniejsze:
1. obie wersje shadows.exe są "odbezpieczone", czyli nie sprawdzają czy płyta jest w napędzie,
2. dodawane są pliki z "WineD3D For Windows", mogą się przydać przy problemach z grafiką.
3. dodawane są pliki umożliwiające odgrywanie muzyki z plików OGG zamiast z CD.

O ile z instalacją poradziłem sobie dawno temu po swojemu, a mój nowy GTX 970 nie ma żadnych problemów z grafiką (wyświetla przerywniki w dowolnej rozdzielczości i nie gubi tekstur), to brak muzyki zawsze mnie wkurzał, od czasów XP. A teraz wszystko jest tak, jak powinno. ~

Całość opisałem na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ może komuś się przyda.

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy

Zmiana organizacji serwisu

Witam ~

Ponieważ ilość informacji na stronie o tym, jak odpalić gry SW w Windows 7 x64, przekroczyła wielkość krytyczną (sama strona ponad 500kB i prawie 25MB obrazków) zmieniłem organizację, teraz już serwisu. ~

Podstawowy adres http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ daje wybór dwóch wersji:
1. Nowa wersja, czyli opis każdej gry na oddzielnej stronie: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/allindex.shtml
2. Stara wersja, czyli opisy wszystkich gier na jednej stronie: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/allinone.shtml

A w tak zwanym międzyczasie dodałem/rozszerzyłem informacje o:
- FoCom, XWA, SotE (i po trochę o innych grach),
- sposobach wykorzystania /affinity,
- testach wydajności w 1280x1024 (trwają testy w 1600x1200 i/lub 1920x1200),
- metodach uzyskania "szerokiego ekranu" (do 1920x1200) i sprawdziłem jak to działa tam, gdzie nie trzeba było grzebać w binarkach.
Pewnie coś innego też pozmieniałem. Może komuś się przyda. ~

Kolejne zmiany, gdy już wymienię wśrodek blaszaka, bo stara płyta zachowuje się coraz bardziej denerwująco... ~

Pozdrawiam
Yogurt, lurk nie do końca

Patche do gier SW w jednym miejscu

Witam ~

Patche do gier SW były u mnie dostępne "od zawsze", ale teraz zebrałem je w jednym miejscu: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/YY-patch-.shtml

Część plików .zip uzupełniłem o dodatki:
- yoda.zip zawiera archiwum wavemix180.zip - pliki niezbędne do działania w WXP i późniejszych,
- tie-xcs.zip zawiera archiwum XWTIE95.zip - patcher dający zgodność z W2K i późniejszymi,
- alliance.zip zawiera archiwum XWA-HRFonts.zip z fontami dla rozdzielczości > 800x600,
- battlegrounds.zip zawiera 4 dodatkowe mapy dostępne kiedyś na LucasArt,
- Battlefront.zip zawiera również patch w wersji 1.3 BETA, u mnie nie działał, ale może być wymagany jeśli serwer z nim działa,
- dla KotOR II dostępne są filmy i muzyka w docelowej jakości,
- lego1_patch2.zip - BEZ POLSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ, może kiedyś dopasuję tłumaczenie do tej wersji; bez poprawki 1.2 LSW:TVG nie chciał u mnie działać,
- SWTFU_PC_P_1.2_Update.zip - polska aktualizacja 1.2 dla TFU:USE.

Przed instalacją pewnie dobrze jest przeczytać stronę danej gry. Wszystkie patche sprawdziłem u siebie i uzyskałem SOA#1 ~

Pozdrawiam
Yogurt, lurk bastionowy

Raport dla HDG 530

Witam ~

Odpaliłem nowego blaszaka, gdzieś na stronie wrzuciłem specyfikację. Pochwalę się, że od włączenia do zakończenia logowania się wyszło mi trochę ponad 10 minut. Z pełną instalacją Windows 7 Ultimate x64 SP1 po drodze, która z uwagi na komponenty była, hmmm, zabawna. ~

Zweryfikowałem sposoby instalacji gier SW w systemie x64:
- dla instalatorów 16-bitowych wykonałem kopię ze starego blaszaka z importem danych do Rejestru,
- pozostałe gry instalowałem na czysto z dodawaniem łatek.
W obu przypadkach SOA#1. ~

Z ciekawości przetestowałem wszystkie gry na "karcie" wbudowanej w procesor, w moim SkyLake jest to Intel HD Graphics 530. Ogólnie nadaje się do odpalenia gier SW. Choć są pewne wyjątki, jedne na minus, inne na plus w stosunku do normalnych kart, np. NVidia.

Gry niegrywalne:
? "Shadows of the Empire" - DUŻY MINUS: nie widać żadnych obiektów, choć kokpit, horyzont itp. są, czyli gra działa, ale grać się nie da. ~ Nie znalazłem rozwiązania, może kiedyś coś poprawią nowsze sterowniki, które polepszą obsługę OpenGL i wówczas może zadziała WineD3D For Windows.
? "Episode I: Racer" - DUŻY MINUS: nie widać żadnych obiektów, choć "nakładki" i cienie są, czyli gra działa, ale grać się nie da. ~ Nie znalazłem rozwiązania, może kiedyś coś poprawią nowsze sterowniki, które polepszą obsługę OpenGL i wówczas może zadziała WineD3D For Windows.
? "Jedi Knight II: Jedi Outcast" - DUŻY MINUS: gra nie działa. ~ Chwilę po uruchomieniu jk2sp.exe gra wylatuje. Jedyna nadzieja w nowych sterownikach, bo identycznie zachowywała się gra "Jedi Knight: Jedi Academy", ale po aktualizacji sterowników działa bez problemów, a to w zasadzie ten sam silnik...
? "Battlefront II" - DUŻY MINUS: gra nie działa. ~ Wszystko jest OK, do momentu uruchomienia misji. Wówczas gra robi BUM. ~

Drobne problemy:
- "X-Wing vs. TIE Fighter" - mały minus: nie widać obiektów bardziej odległych niż ~900m, reszta OK. ~:|
- "X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of the Power" - mały minus: dalekie obiekty są OK, za to znikają niektóre tekstury na bliskich dystansach, reszta OK. ~:|
- "TIE Fighter (95/CS)" - mały minus: potrafią zniknąć niektóre tekstury, reszta OK. ~:|
- "X-Wing vs. TIE Fighter: Flight School" - mały minus, ten sam silnik co w "X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of the Power", te same wyniki: dalekie obiekty są OK, za to znikają niektóre tekstury na bliskich dystansach, reszta OK. ~:|
- "LEGO Star Wars III: The Clone Wars" - mały minus: gra gubi jasność, da się skorygować, ale jest to takie sobie. ~:|

Jest dobrze:
+ "Jedi Knight: Dark Forces II" - mały plusik: choć to "karta" zgodna z DX11, to nie ma problemów z "przeźroczystymi" czarnymi teksturami, dla odmiany maksymalna dostępna rozdzielczość to jedynie 1360x768. ~
+ "Jedi Knight: Mysteries of the Sith" - mały plusik, ten sam silnik co w "Jedi Knight: Dark Forces II", te same wyniki: choć to "karta" zgodna z DX11, to nie ma problemów z "przeźroczystymi" czarnymi teksturami, dla odmiany maksymalna dostępna rozdzielczość to jedynie 1360x768. ~

A nawet lepiej:
! "Star Wars: X-Wing Alliance" - DUŻY PLUS: choć to "karta" zgodna z DX11, to nie ma problemów z "przeźroczystymi" czarnymi teksturami, a tym samym nie trzeba stosować obejść. ~
! "Force Commander" - DUŻY PLUS: działa wszystko, samo z siebie, łącznie z trybem 1600x1200. ~

Uwagi dodatkowe:
- W "Star Wars: Knights of the Old Republic" i "Knights of the Old Republic II: The Sith Lords" (bez i z modami "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM") oraz "M4-78EP") niedostępne są "kłopotliwe" opcje "Frame Buffer Effects" i "Soft Shadows".
- W "LEGO Star Wars: The Video Game" nie wolno zmieniać rozdzielczości, bo gra zrobi BUM, jakaś się ustawiła i jest OK. ~
- W "Empire at War" i "Empire at War: Forces of Corruption" niedostępne są opcje "Water Detail" i "Shader Detail".
- "The Force Unleashed II" bez problemów, to ciekawostka. ~

FPS w większości gier jest porównywalny do NVidii, ale to w zasadzie efekt VSync, czyli obcięcia na poziomie 60. Zauważalnie niższy miały:
- "Star Wars: Knights of the Old Republic",
- "Knights of the Old Republic II: The Sith Lords" (bez i z modami "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM") oraz "M4-78EP"),
- "Battlefront" (ten klasyczny, czyli jedynka),
- "LEGO Star Wars II: The Original Trilogy" w trybie 1920x1200,
- "The Clone Wars: Republic Heroes",
- "The Force Unleashed II".

Całość na: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, samozwańczy tester

PS. Teraz pora na NVidia GTX 970, w SLI. ~

Podsumowanie

Witam ~

Zanim przedstawię podsumowanie dwóch lat zabaw z grami Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1 na różnym sprzęcie, kilka rzeczy, które wyszły w ostatnim miesiącu w trakcie testów nowego blaszaka z jedną i dwoma kartami GTX 970.

Dodałem:
- Inny sposób obejścia problemów z paletą w "X-Wing (95/CS)" i "TIE Fighter (95/CS)" - dgVoodoo 2.
- Rozwiązałem problemy przeźroczystym czarnym kolorem oraz paletą kolorów w "Jedi Knight: Dark Forces II" i "Jedi Knight: Mysteries of the Sith" - dgVoodoo 2.
- Rozwiązałem różne problemy w "Force Commander" - dgVoodoo 2.
- Trafił mnie durny błąd z zablokowanym mikserem i wywracającym się "Battlefrontem II", po odblokowaniu - bez problemów. ~
- Sprawdziłem ponownie "Battlefront II" z HDG 530 i odblokowanym mikserem. Działa bez problemów, choć FPS jest znacznie niższy. Znika więc jedna niegrywalna gra z poprzedniego posta. ~

Sprawdziłem oficjalne, mniej formalne oraz całkiem nieoficjalne sposoby uzyskania HD (dla mnie to 1920x1200) i mam w:
- "Shadows of the Empire"
- "Jedi Knight: Dark Forces II"
- "Jedi Knight: Mysteries of the Sith"
- "X-Wing Alliance"
- "Episode I: The Phantom Menace"
- "Episode I: Racer"
- "Battle for Naboo"
- "Starfighter"
- "Jedi Knight II: Jedi Outcast"
- "Jedi Knight: Jedi Academy"
- "Republic Commando"
- "Battlefront II"
- "LEGO Star Wars II: The Original Trilogy"
- "Empire at War"
- "Empire at War: Forces of Corruption"
- "The Force Unleashed: Ultimate Sith Edition"
- "The Clone Wars: Republic Heroes"
- "The Force Unleashed II"
- "LEGO Star Wars III: The Clone Wars"
- "Angry Birds Star Wars"
- "Angry Birds Star Wars II"

Na razie nie zabrałem się jeszcze za "Knights of the Old Republic" (Hor+) i "Knights of the Old Republic II: The Sith Lords" (Hor+). Trochę dużo grzebania, a w 1600x1200 też da się grać. ~

A teraz podsumowanie.

Strona Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1, czyli http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/, pojawiła się w Sieci 31.01.2014 (1.00.000.alfa), choć poinformowałem o niej dopiero 29.07.2014 (1.00.038.beta), gdy zainstalowałem i uruchomiłem wszystkie gry, które wówczas miałem. Prawie rok później, 05.06.2015 (1.00.049), strona utraciła status "beta". ~ 14.11.2015 (2.00.069) strona zmieniła się w "serwis", ponieważ podzieliłem ją na kawałki opisujące poszczególne gry. Choć wersja "na jednej stronie" wciąż jest dostępna. 01.12.2015 (2.00.072) zebrałem i udostępniłem wszystkie poprawki. Część z nich uzupełniona jest o trudne do znalezienia nieoficjalne kawałki, które konieczne są do uruchomienia gier. Dziś, 13.02.2016, opublikowałem osiemdziesiątą drugą aktualizację. Serwis to ponad 610kB plików html, 28MB obrazków i 2.1GB łatek.

W takcie tych dwóch lat przetestowałem wszystkie moje gry Star Wars na kilku różnych konfiguracjach moich blaszaków (każda gra w każdej konfiguracji i dla wszystkich podstawowych rozdzielczości). Pierwotna wersja mojego X-Winga wyposażona była w płytę Asus P5N-T Deluxe (NVIDIA nForce 780i SLI SPP), procesor Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GHz i 8GB RAM @ 800MHz. Później procesor zmieniłem na Intel Core 2 Quad Q9650 @ 3.00GHz. Na tej platformie do testów wykorzystałem karty Asus EN8800GTS (NVIDIA GeForce 8800 GTS 512) - jedna i dwie w układzie SLI oraz MSI GeForce GTX 970 4GD5T OC (NVIDIA GTX 970) - również jedna i dwie w układzie SLI. Obecna wersja blaszaka wyposażona jest w płytę Asus Maximus VIII Ranger (Intel Z170), procesor Intel i5-6600K @ 3.5/3.9GHz i 32GB RAM @ 2133/3000MHz. Na tej platformie do testów wykorzystałem wbudowaną w procesor "kartę" Intel HDG 530 oraz karty MSI GeForce GTX 970 4GD5T OC (NVIDIA GTX 970) - jedna i dwie w układzie SLI. Działanie gier sprawdziłem w rozdzielczościach od 1280x1024 (lub mniej, jeśli gra tyle nie potrafiła wyciągnąć), przez 1600x1200, aż do 1920x1200 (więcej nie wyciągnie mój monitor).
Większość gier sprawdziłem również na archaicznym laptopie HP Compaq 6510b (Intel Mobile Core 2 Duo T8100 @ 2.10GHz, później Intel Mobile Core 2 Duo T9500 @ 2.60GHz z 4GB RAM @ 666MHz).

Przez pewien czas myślałem, że na starym blaszaku uruchomię Windows 10 i w nim spróbuję odpalić gry Star Wars. Niestety, blaszak się na mnie obraził i zdechł. ~

Praktycznie we wszystkich przypadkach (z kilkoma wyjątkami dla HDG 530) uzyskałem zadowalający mnie stan SOA#1. ~

Instalacja gier przebiegała różnie. Część można było po prostu skopiować z CD (gry DOSowe, większość windowsowych z instalatorem 16bitowym). Część wymagała instalacji np. w Windows XP (wszystkie z instalatorem 16bitowym) i skopiowania do 7 (z importem danych do Rejestru) lub wykorzystania fanowskich instalatorów. A reszta po prostu się zainstalowała (wszystkie z instalatorem 32bitowym, czyli "nowsze"). Do uruchomienia XP wykorzystałem MS Virtual PC. Ostał się gdzieś na dysku, jako ciekawostka.

Oczywiście większość gier wymaga "firmowych" łatek, które czasami trzeba aplikować jeszcze w XP, a czasami działają w 7, nawet jeśli oryginał wyposażony był w instalator 16bitowy. Kilka z gier do działania potrzebuje "niefirmowych" patchy.

Gdy już gry znajdą się na dysku, to ich działanie wygląda w skrócie tak:

XW - nie testowałem, ale bez problemów powinno pójść w DOSBoxie
RA - bez problemów w DOSBoxie
TF - nie testowałem, ale bez problemów powinno pójść w DOSBoxie
DF - bez problemów w DOSBoxie
RA2: THE - bez problemów w DOSBoxie
YS - potrzebny wavemix180, potem bez problemów
MM - bez problemów w DOSBoxie
XvT - bez problemów lub z pewnymi kruczkami
XvT: BotP - bez problemów
SotE - z pewnymi kruczkami, a i tak może nie działać z HDG 530, może wymagać WineD3D For Windows, muzyka w czasie gry wymaga pokombinowania; wbudowane HD (Vert-) z gwiazdką ~
SaR - bez problemów
JK: DF2 - bez problemów, gdy korzysta się z dgVoodoo 2; wbudowane HD, Vert-
JK: MotS - bez problemów, gdy korzysta się z dgVoodoo 2; wbudowane HD, Vert-
XW(95/CS) - z pewnymi kruczkami, wymaga łatki zgodności i może dgVoodoo 2, ale działa OK
TF(95/CS) - z pewnymi kruczkami, wymaga łatki zgodności i może dgVoodoo 2, ale działa OK
XvT: FS - bez problemów
BtM - bez problemów
RS3D - bez problemów
XWA - z pewnymi kruczkami, wymaga poprawionych fontów i może wymagać dodatkowego ddraw.dll i ddraw.cfg; HD wymaga kombinowania (Hor+)
EI: TPM - bez problemów; wbudowane HD (Vert-), wymaga ręcznych zmian w OBI.INI i efekt jest z gwiazdką ~
EI: R - z pewnymi kruczkami, a i tak może nie działać z HDG 530, może wymagać WineD3D For Windows lub dgVoodoo 2; HD wymaga kombinowania (Vert-) i efekt jest z gwiazdką ~
EI: IG - bez problemów
FC - z pewnymi kruczkami, może wymagać dgVoodoo 2, ale działa OK
BfN - bez problemów; wbudowane HD (Stretch), wymaga ręcznych zmian w Rejestrze i efekt jest z gwiazdką ~
S - bez problemów; wbudowane HD (Pillarbox), wymaga ręcznych zmian w Rejestrze i efekt jest z gwiazdką ~
JK2: JO - bez problemów, o ile karta to nie HDG 530; wbudowane HD (Hor+), wymaga edycji jk2config.cfg i efekt jest z malutką gwiazdką ~
GBS - z pewnymi kruczkami, można wykorzystać dgVoodoo 2, ale działa OK
JK: JA - bez problemów; wbudowane HD (Hor+), wymaga edycji jaconfig.cfg i efekt jest z malutką gwiazdką ~
KotOR - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; HD wymaga dużo kombinowania
B - z pewnymi kruczkami, ale działa OK
KotOR2: TSL - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; HD wymaga dużo kombinowania lub wersji ze Steamu
KotOR2: TSL + TSLRCM i M4-78EP - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; HD wymaga dużo kombinowania lub wersji ze Steamu
RC - bez problemów; HD wymaga kombinowania (Hor+) i efekt jest z malutką gwiazdką ~
LSW: TVG - z pewnymi kruczkami, ale działa OK
B2 - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; wbudowane HD (Hor+)
LSW2: TOT - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; wbudowane HD (Hor+)
EaW - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; wbudowane HD (Hor+)
EaW: FoC - z pewnymi kruczkami, ale działa OK; wbudowane HD (Hor+)
LSW: TCS - nie testowałem, ale z pewnymi kruczkami powinno działać OK; powinno mieć wbudowane HD (Hor+)
TFU: USE - bez problemów; wbudowane HD (Hor+)
TCW: RH - bez problemów; wbudowane HD (Hor+)
TFU2 - z czarami, ale działa OK; wbudowane HD (Hor+)
LSW3: TCW - bez problemów; wbudowane HD (Hor+)
ABSW - bez problemów; wbudowane HD (Hor+)
ABSW2 - bez problemów; wbudowane HD (Hor+)

Oznaczenia:
Kruczki - trzeba mniej lub więcej pokombinować.
HD (Stretch) - rozciągnięcie obrazu
HD (Vert-) - przycięcie z góry i dołu
HD (Pillarbox) - czarne pasy z lewej i prawej strony
HD (Hor+) - tak powinno to działać ~
z gwiazdką - coś gdzieś nie jest poprawne

Całość, w szczegółach, na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

I to by było na tyle.

Pozdrawiam
Yogurt, samozwańczy tester 2.0

A tymczasem w Windows 8 x64

Witam ~

Przemogłem się i trochę z nudów, na bazie resztek starego blaszaka, miesiąc temu poskładałem testowy komputer, na którym zainstalowałem Windows 8 Pro x64. Następnie zainstalowałem na nim wszystkie dostępne poprawki. W ten sposób uzyskałem platformę, na której mogłem przetestować instalację i uruchomienie wszystkich "moich" gier Star Wars. Całość opisałem w odpowiednim dziale w serwisie Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1 i nie tylko, który jest dostępny na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ .
Ponieważ zakończyłem pierwsze przejście z wbudowaną "kartą" Intel G31 Express Chipset Family zmieniłem status działu z alfa na beta, a beta jak to beta, nadaje się do publikacji. ~

Instalacja:

Wszystkie gry udało mi się umieścić na dysku Windows 8 x64. Te, które nie mają instalatorów (RA, DF, RA2: THE i MM) lub korzystają z 16-bitowego instalatora (YS, XvT, XvT: BotP, SotE, SaR, JK: DF2, JK: MotS, XW95, TF95, XvT: FS, BtM, RS3D, XWA, EI: TPM, EI: R, EI: IG, FC i BfN) skopiowałem z Windows 7 i dodałem odpowiednie wpisy do Rejestru. Można je zainstalować korzystając z alternatywnych instalatorów lub Windows XP uruchomionego w Hyper-V. Pozostałe gry wykorzystują instalator 32-bitowy i te zainstalowałem z tradycyjnych nośników (CD i DVD).
Wszystkie gry zostały załatane odpowiednimi patchami.

Uruchomienie:

Pierwotne testy przeprowadziłem ze sterownikami grafiki z Windows 8 - 10 gier nie udało się uruchomić. Po wymianie na sterowniki z Windows 7 (pasują do Ósemki) - tylko 4 nie chce działać. ~

Nie udało mi się wcale uruchomić następujących gier:
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0 w G31
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - dziwne kłopoty z G31 i BUM
Po prostu "karta" Intel G31 Express Chipset Family jest zbyt "uboga".

Dwie gry uruchomiły się, ale z powodu na zbyt mały Z-Bufor prawie niczego nie widać, czyli grać się nie da:
SotE
EI: R
Obie zachowują się tak samo, jak w Windows 7 na podobnym chipsecie. Widać ten typ tak ma.

Część gier uruchomiła się, ale bez akceleracji 3D:
XvT
XvT: BotP
JK: DF2
JK: MotS
XW95
XvT: FS
XWA
Ogólnie działają OK, ale wyglądają paskudnie. ~ Możliwe, że nie da się z nich nic więcej wycisnąć. Znalazłem nawet informację, że te gry w ofercie GOG.COM mają wręcz zablokowany dostęp do 3D, aby nie denerwować klientów, bo w Ósemce są z tym problemy. Ale jeszcze sprawdzę na normalnej karcie.

Reszta odpaliła się bez większych problemów, choć z G31 wydajność czasami jest zabawna. ~
W jednym przypadku jest nawet lepiej niż w 7. W EaW nie znikają latające napisy. ~ W innych nie wystąpiły np. problemy z dopasowaniem palety. Raczej nie natrafiłem na problemy z kilkoma rdzeniami, ale możliwe, że za krótko grałem w poszczególne gry. A może Windows 8 ma odpowiednie "shimsy"?
Ogólnie jednak Ósemka wydaje mi się bardziej kłopotliwa od Siódemki.

W następnym przejściu zainstaluję w blaszaku bardziej normalną kartę - NVIDIA 8800 GTS 512. Ponieważ zastępcza płyta główna ma tylko jeden slot PCIE16, nie będzie testów w SLI. Nie planuję również instalacji karty zgodnej z DirectX 11, no chyba, że gdzieś znajdę zbędną...

Pozdrawiam
Yogurt, betatester

3D w grach z serii X-Wing - errata

Witam ~

Przy próbie uruchomienia XvT w Windows 8 Pro x64 na karcie 8800 GTS 512 również nie udało się włączyć trybu 3D. Czyli jego brak, to cecha implementacji starszych wersji DirectX w Windows 8 i nie zależy od karty graficznej lub sterowników.

Pogrzebałem w Sieci i znalazłem rozwiązanie. Należy pobrać https://github.com/rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11/releases wrzucić ddraw.dll i ddraw.cfg do katalogu gry i cieszyć się działającym 3D. ~
Wersja 1.4.0 rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 to rozwinięcie projektu JeremyAnsel/xwa_ddraw_d3d11 1.3, który umożliwiał prawidłowe działanie XWA z kartami zgodnymi z DirectX 11. Teraz 1.4.0 pozwala na prawidłowe działanie wszystkich gier z serii X-Wing (XvT, XvT: BotP, XW95, TF95, XvT: FS i XWA) z 3D. ~ Oprócz gier dostępnych z GOG.COM, bo tam 3D jest zablokowane, ale istnieją patche, które przywracają działanie https://www.gog.com/forum/star_wars_tie_fighter_special_edition/reintregrating_3dacceleration_kind_of/page1 co prowadzi na http://www.vogons.org/viewtopic.php?f=24&t=41331 .

Na razie przetestowałem XvT w Windows 8 x64 (na G31 Express Chipset Family i 8800 GTS 512) oraz XvT i XvT: BotP w Windows 7 x64 (na GTX 970, choć tam nie było potrzebne, w każdym razie nie przeszkadza). Jeśli w piątek będę w domu, to sprawdzę pozostałe i uzupełnię http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ .

Pozdrawiam
Yogurt, pilot eksperymentalny

Koniec testów w Windows 8

Witam ~

Po prawie dwóch miesiącach klikania zakończyłem wszystkie testy gier Star Wars w Windows 8 Pro x64. Ponieważ uzyskałem zadowalający mnie stan SOA#1, Windows 8 stał się zbędny i go skasowałem. No dobra, podniosłem go do Windows 8.1 Pro x64. ~ Tak, czy siak, nie mam już możliwości sprawdzenia czegokolwiek w "czystej" Ósemce.

Gry przetestowałem z następującymi kartami graficznymi:

1. Intel G31 Express Chipset Family (DirectX 9) - "karta" wbudowana w chipset płyty głównej GA-G31M-S2L. Totalny zabytek, ale kolejne jej generacje można znaleźć we współczesnych blaszakach i czasami nadal dziedziczą błędy przodka.
"Kartę" sprawdziłem z dwoma sterownikami:

1a. sterowniki z Windows 8 (8.15.10.2697) - dostępne w systemie lub via Windows Update.

Nie udało mi się uruchomić następujących gier:
JK2: JO - brak OpenGL 1.4.0
JK: JA - brak OpenGL 1.4.0
KotOR - brak OpenGL 1.4.0
LSW: TVG - brak Pixel Shaders v1.1
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - kłopoty z G31
ABSW - brak OpenGL 1.4.0
ABSW2 - brak OpenGL 1.4.0

Dwie gry działają, ale niewiele widać i grać się nie da:
SotE
EI: R

Akceleracji 3D nie udało się włączyć w:
JK: DF2
JK: MotS
Ale bez 3D gry działają prawidłowo.

Im nowsza gra, tym gorzej z wydajnością, która czasami staje się praktycznie niegrywalna. ~

1b. sterowniki z Windows 7 (8.15.10.1930) - dostępne ze stron Intela. Mimo, że dla Windows 7, to w Ósemce działają bez problemów.

Nie udało mi się ruchomić następujących gier:
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - dziwne kłopoty z G31 i BUM

Reszta zastrzeżeń jak dla sterowników z Windows 8. Przy czym z "siódemkowymi" można uzyskać lepszą wydajność. Jedynym wyjątkiem jest FoCom, który lepiej działa ze sterownikami z Windows 8.

Ostatecznie - jeśli intelowski wynalazek w blaszaku/laptaku spodziewajcie się problemów bez rozwiązania. ~

2. NVidia 8800 GTS 512 (DirectX 10). Zabytek, ale zapewnia znacznie większą wydajność niż G31 Express Chipset Family, a co ważniejsze umożliwia uruchomienie wszystkich gier Star Wars.

Dwa wyjątki to:
SotE - gra może działać za szybko i wówczas może stać się niegrywalna
EI: R - gra może działać ciut za szybko, ale jest grywalna

W EaW znikają żółte napisy, takich problemów nie miała "karta" G31 Express Chipset Family.

Ostatecznie - nie jest źle.

- NVidia GTS 450 512MB (DirectX 11) - karta, którą mam wymagała wymiany tandetnego chłodzenia na działające. ~ Staroć, ale umożliwia uruchomienie wszystkich gier, bez żadnych wyjątków. Wydajnościowo to odpowiednik 8800 GTS 512, choć czasami pozwala uzyskać troszkę lepszą płynność.

Ostatecznie - dobrze jest. ~

Oczywiście stwierdzenie, że gra działa z daną kartą, nie oznacza, że nie ma problemów. Spora część gier wymaga różnych zabiegów i często dorzucenia odpowiedniego wrappera d3draw.dll.

Całość opisałem oczywiście na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, upgradowany

A tymczasem w Windows 8.1 Pro x64 - koniec testów

Witam ~

09.04.2016 podniosłem Windows 8 Pro x64 do Windows 8.1 Pro x64. Przez ostatni miesiąc testowałem gry Star Wars w tym systemie. Szło szybko, więc darowałem ogłoszenie o becie. ~ Ponieważ uzyskałem zadowalający mnie stan SOA#1, Windows 8.1 stał się zbędny i go skasowałem. No dobra, podniosłem do Windows 10 Pro x64. ~ Tak, czy siak, nie mam już możliwości sprawdzenia czegokolwiek w "czystym" OsiemJeden.

Wszystkie "moje" Star Wars gry zostały odziedziczone po Ósemce, stąd nie były instalowane. Jak znalazły się na dysku, opisałem wcześniej, przy okazji Ósemki.

Gry przetestowałem z następującymi kartami graficznymi:

1. Intel G31 Express Chipset Family (DirectX 9 i okrojony OpenGL) - "karta" wbudowana w chipset płyty głównej GA-G31M-S2L. Totalny zabytek, ale kolejne jej generacje można znaleźć we współczesnych blaszakach i czasami nadal dziedziczą błędy przodka.
"Kartę" sprawdziłem z dwoma sterownikami:

1a. sterowniki z Windows 8.1 (8.15.10.2697) - dostępne w systemie lub via Windows Update. To to samo, co było w Windows 8.

Nie udało mi się uruchomić następujących gier:
JK2: JO - brak OpenGL 1.4.0
JK: JA - brak OpenGL 1.4.0
KotOR - brak OpenGL 1.4.0
LSW: TVG - brak Pixel Shaders v1.1
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - kłopoty z G31
ABSW - brak OpenGL 1.4.0
ABSW2 - brak OpenGL 1.4.0
Dodatkowo nie ruszył KotOR2: TSL, ale później wyszło, że źródłem problemów jest FRAPS działający w czasie startu gry. Jeśli go nie ma, gra startuje.

Dwie gry uruchomiły się, ale z powodu na zbyt mały Z-Bufor prawie niczego nie widać, czyli grać się nie da:
SotE
EI: R
Obie zachowują się tak samo, jak w Windows 7 i Windows 8 na podobnym chipsecie. Widać ten typ tak ma.

Akceleracji 3D nie udało się włączyć w:
JK: DF2
JK: MotS
Ale bez 3D gry działają prawidłowo.

Za to nie było problemów z 3D w grach z serii X-Wing, bo już wiedziałem, że trzeba dodać rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11.

Im nowsza gra, tym gorzej z wydajnością, która czasami staje się praktycznie niegrywalna. ~ Choć niektóre gry (RS3D, EI: TPM) lepiej działają na Intelach, niż na NVidiach. ~

1b. sterowniki z Windows 7 (8.15.10.1930) - dostępne ze stron Intela. Mimo, że dla Windows 7, to w OsiemJeden działają bez problemów. O ile uda się je zainstalować. Jest z tym trochę zabawy, ale gdy już się znajdzie co przeszkadza, to jest OK.

Podobnie jak w Ósemce nie udało mi się wcale uruchomić następujących gier:
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - dziwne kłopoty z G31 i BUM
Po prostu "karta" Intel G31 Express Chipset Family jest zbyt "uboga".

Reszta zastrzeżeń jak dla sterowników z Windows 8.1. Przy czym z "siódemkowymi" można uzyskać lepszą wydajność. Jedynym wyjątkiem jest FoCom, który lepiej działa ze sterownikami z Windows 8.1.

Ostatecznie - jeśli intelowski wynalazek jest w blaszaku/laptaku spodziewajcie się problemów bez rozwiązania. ~

2. NVidia 8800 GTS 512 (DirectX 10). Zabytek, ale zapewnia znacznie większą wydajność niż G31 Express Chipset Family, a co ważniejsze umożliwia uruchomienie wszystkich gier Star Wars. Ponieważ zastępcza płyta główna ma tylko jeden slot PCIE16, nie można było przeprowadzić testów w SLI, choć mam jeszcze drugą kartę 8800 GTS 512. Chce ktoś? Tanio sprzedam. ~

Praktycznie wszystkie gry działają. Oczywiście istnieją wyjątki. Na plus i minus.

SotE - po raz pierwszy ruszyło bez problemów z nakładaniem tekstur. Bez dodatków nie udało mi się tego uzyskać w Windows 7 i 8. A tu proszę - działa. ~ Tyle, że z niezbyt dużą płynnością w wyższych rozdzielczościach. Podmiana ddraw.dll może spowodować, że gra osiągnie, dla odmiany, szybkość światła i stanie się niegrywalna. ~
EI: R - gra może działać ciut za szybko, ale jest grywalna.

Po instalacji 8800 GTS 512 przestały się uruchamiać RS3D i BfN. A jak już przestały, to na całego i z G31 Express Chipset Family, i później z GTS 450 512MB. ~ Na szczęście naprawa jest prosta. Wystarczy odpalać startery lub gry z prawami administratora, aby działały OK.

Ostatecznie - nie jest źle. ~

3. NVidia GTS 450 512MB (DirectX 11) - karta, którą miała już wymienione chłodzenie na działające. Staroć, ale umożliwia uruchomienie wszystkich gier, bez żadnych wyjątków. Wydajnościowo to odpowiednik 8800 GTS 512, choć czasami pozwala uzyskać troszkę lepszą płynność. Np. SotE działa prawidłowo, a z podmienionym ddraw.dll jeszcze lepiej, uzyskując spokojnie FPS na poziomie 60 (włączony V-Sync).

Ostatecznie - dobrze jest. ~

Oczywiście stwierdzenie, że gra działa z daną kartą, nie oznacza, że nie ma problemów. Spora część gier wymaga różnych zabiegów i często dorzucenia odpowiedniego wrappera ddraw.dll. Dodatkowe ciekawostki:

1. W Windows 8.1 FRAPS nie może działać przed uruchomieniem następujących gier:
KotOR2: TSL
TFU: USE
TFU2
Jeśli działa, SecuROM nie sprawdzi legalności, a proces gry po cichu zniknie. Bez FRAPSa nie takich problemów, a dodatkowo można go sobie włączyć, gdy SecuROM zaczenie już działać, co widać po zmienionym kursorze myszki.

2. "Żółte napisy" w EaW działają w kratkę. Są z G31 Express Chipset Family i sterownikami dla Windows 8.1, ale już ich nie ma ze sterownikami dla Windows 7. Za to pojawiły się z 8800 GTS 512 (w Ósemce ich nie było), by ponownie
zniknąć z GTS 450 512MB. MAGIA (i Windows)... ~

3. W żadnych grach nie wystąpiły np. problemy z dopasowaniem palety. Raczej nie natrafiłem na problemy z kilkoma rdzeniami, ale możliwe, że za krótko grałem, a może Windows 8.1 ma odpowiednie "shimsy"?

Ostatecznie wyszło mi, że choć OsiemJeden jest bardziej kłopotliwe niż Siódemka, to działa lepiej od Ósemki. Zaczynam się nawet zastanawiać na zakupem, aby sobie zainstalować OsiemJeden w 2020 i odsunąć Dziesiątkę przynajmniej do 2023... ~

Całość opisałem w odpowiednim dziale w serwisie "Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1 i nie tylko", który jest dostępny na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ . Strona o Windows 8.1 ma charakter tymczasowy i zostanie zintegrowana z informacjami o Windows 8. Bo to prawie to samo. ~

Pozdrawiam
Yogurt, zdziesiątkowany

Re: A tymczasem w Windows 8.1 Pro x64 - koniec testów

Odwalasz kawał zaje..... roboty! D Z I Ę K U J Ę

Dziesięcina w wersji beta

Witam ~

Czy ja gdzieś, coś, kiedyś, o becie? ~ No bo jest beta po pierwszym przejściu wszystkiego "mojego" starwarsowego w Windows 10 Pro x64 na "karcie" Intel G31 Express Chipset Family i stertownikach Windows 10 (takie same jak w Windows 8/8.1).

Krótka notka:
1. Generalnie jest podobnie jak w Windows 8/8.1 na tym etapie. Wyżej, które gry działają, które nie. Dodatkowo na razie nie działa KotOR2: TSL. Wreszcie jakaś konsekwencja. ~
2. Tradycyjnie zabawnie było z SotE.
3. Nie ma problemów z SecuROM. ~ Wersje, z których korzystał LucasArts, okazały się OK.
4. Windows 10 jest upierdliwie rozczarowujący. Na razie jedyny plus, to szybszy upgrade 8.1 -> 10, niż 8 -> 8.1. ~

Całość oczywiście w odpowiednim dziale http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, bezsenny

656 x Star Wars, czyli koniec z Windowsami

Witam ~

Z każdą windą idzie mi szybciej. Właśnie skończyłem testy wszystkiego "mojego" starwasowego w Windows 10 Pro x64 i, tradycyjnie, uzyskałem zadowalający mnie stan SOA#1. Windows 10 stał się zbędny i niedługo go skasuję, ale mam jeszcze jeden pomysł na niego. ~
Wszystkie "moje" Star Wars gry zostały odziedziczone po OsiemJeden, a wcześniej po Ósemce, stąd nie były instalowane. Jak znalazły się na dysku, opisałem wcześniej, przy okazji Ósemki właśnie.
Uzyskane wyniki są podobne do tych, które uzyskałem z Windows 8 i Windows 8.1, ale dla porządku powtórzę (a że w sporej części Copy&Paste, to może coś śmiesznego się znajdzie).

Gry przetestowałem z następującymi kartami graficznymi:

1. Intel G31 Express Chipset Family (DirectX 9 i okrojony OpenGL) - "karta" wbudowana w chipset płyty głównej GA-G31M-S2L. Totalny zabytek, ale kolejne jej generacje można znaleźć we współczesnych blaszakach i czasami nadal dziedziczą błędy przodka.
"Kartę" sprawdziłem z dwoma sterownikami:

1a. sterowniki z Windows 10 (8.15.10.2697) - dostępne w systemie lub via Windows Update. To to samo, co było w Windows 8 i Windows 8.1.

Nie udało mi się uruchomić następujących gier:
JK2: JO - brak OpenGL 1.4.0
JK: JA - brak OpenGL 1.4.0
KotOR - brak OpenGL 1.4.0
KotOR2: TSL - brak OpenGL 1.4.0 - wreszcie jakaś konsekwencja
LSW: TVG - brak Pixel Shaders v1.1
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - kłopoty z G31
ABSW - brak OpenGL 1.4.0
ABSW2 - brak OpenGL 1.4.0

Dwie gry uruchomiły się, ale z powodu na zbyt mały Z-Bufor prawie niczego nie widać, czyli grać się nie da:
SotE
EI: R
Obie zachowują się tak samo, jak w Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 na podobnym chipsecie. Widać ten typ tak ma.

Akceleracji 3D nie udało się włączyć w:
JK: DF2
JK: MotS
Ale bez 3D gry działają prawidłowo.

Za to nie było problemów z 3D w grach z serii X-Wing, bo już wiedziałem, że trzeba dodać rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11.

Im nowsza gra, tym gorzej z wydajnością, która czasami staje się praktycznie niegrywalna. ~ Choć niektóre gry (RS3D, EI: TPM) lepiej działają na Intelach, niż na NVidiach. ~

1b. sterowniki z Windows 7 (8.15.10.1930) - dostępne ze stron Intela. Mimo, że dla Windows 7, to w Dziesiątce działają bez problemów. W przeciwieństwie do OsiemJeden nie ma problemów z instalacją.

Podobnie jak w Ósemce nie udało mi się wcale uruchomić następujących gier:
TFU: USE - brak wsparcia G31
TCW: RH - brak Shader Model v3.0
TFU2 - brak wsparcia G31
LSW3: TCW - dziwne kłopoty z G31 i BUM
Po prostu "karta" Intel G31 Express Chipset Family jest zbyt "uboga".

Reszta zastrzeżeń jak dla sterowników z Windows 10. Przy czym z "siódemkowymi" można uzyskać lepszą wydajność. Jedynym wyjątkiem jest FoCom, który lepiej działa ze sterownikami z Windows 10.

Ostatecznie - jeśli intelowski wynalazek jest w blaszaku/laptaku spodziewajcie się problemów bez rozwiązania. ~

2. NVidia 8800 GTS 512 (DirectX 10). Zabytek, ale zapewnia znacznie większą wydajność niż G31 Express Chipset Family, a co ważniejsze umożliwia uruchomienie wszystkich gier Star Wars. Ponieważ zastępcza płyta główna ma tylko jeden slot PCIE16, nie można było przeprowadzić testów w SLI, choć mam jeszcze drugą kartę 8800 GTS 512. Nadal - chce ktoś? Tanio sprzedam. ~

Praktycznie wszystkie gry działają. Oczywiście istnieją wyjątki. Na plus i minus.

SotE - po raz pierwszy ruszyło bez problemów z nakładaniem tekstur. Bez dodatków nie udało mi się tego uzyskać w Windows 7 i 8. A tu proszę - działa. ~ Tyle, że z niezbyt dużą płynnością w wyższych rozdzielczościach. Można grać, jeśli nie działa FRAPS, jeśli działa, ma się prawie pokaz slajdów. ~ Podmiana ddraw.dll może spowodować, że gra osiągnie, dla odmiany, szybkość światła i stanie się niegrywalna. ~
EI: R - gra może działać ciut za szybko, ale jest grywalna.

Ostatecznie - nie jest źle. ~

3. NVidia GTS 450 512MB (DirectX 11) - karta, którą miała już wymienione chłodzenie na działające. Staroć, ale umożliwia uruchomienie wszystkich gier, bez żadnych wyjątków. Wydajnościowo to odpowiednik 8800 GTS 512, choć czasami pozwala uzyskać troszkę lepszą płynność. Np. SotE działa prawidłowo, a z podmienionym ddraw.dll jeszcze lepiej, uzyskując spokojnie FPS na poziomie 60 (włączony V-Sync).

Ostatecznie - dobrze jest. ~

Oczywiście stwierdzenie, że gra działa z daną kartą, nie oznacza, że nie ma problemów. Spora część gier wymaga różnych zabiegów i często dorzucenia odpowiedniego wrappera ddraw.dll. Dodatkowe ciekawostki:

1. "Żółte napisy" w EaW działają w kratkę. Czasem są, czasem ich nie ma. Aby było zabawniej, to w innych momentach niż w Windows 8, czy Windows 8.1. MAGIA (i Windows)... ~

2. W żadnych grach nie wystąpiły np. problemy z dopasowaniem palety. Raczej nie natrafiłem na problemy z kilkoma rdzeniami, ale możliwe, że za krótko grałem, a może Windows 10 ma odpowiednie "shimsy"?

3. Największym (pozytywnym) zaskoczeniem było to, że Windows 10 nie blokuje wersji SecuROM, z których korzystają gry Star Wars. ~

Ostatecznie wyszło mi, że choć Dziesięć potrafi być bardziej upierdliwy od innych Wind, to w gry Star Wars da się na nim grać, a o to w końcu chodziło. ~

Całość opisałem w odpowiednim dziale w serwisie "Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1 i nie tylko", który jest dostępny na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/ . W dwóch wersjach. Wszystkie gry na jednej stronie oraz każda na oddzielnej.

A teraz coś z zupełnie innej beczki.

1. Tak jak wcześniej dla Windows 7, po zintegrowaniu stron o Windows 8 i Windows 8.1 przerobiłem je na SHTML i utworzyłem dwie wersje: wszystkie gry na jednej stronie oraz każda na oddzielnej.

2. Korzystając z tego, że miałem dwa działające komputery w jednym miejscu przetestowałem możliwość gry w LANie.
Początkowo sprawdziłem TCP/IP. Ogólnie wszystko działało jak powinno z trzema wyjątkami:
a. JK: DF2 bez problemów grało się w Sieci, jeśli hostem (komputerem prowadzącym grę) był Windows 10. Jeśli hostem była Siódemka, to Dziesiątka nie znajdowała gry. Dziwne, bo to jedyny taki wyjątek.
b. XvT: FS nie działa z "czystym" TCP/IP, bo wcale nie ma jego obsługi.
c. E1: R nie działa z "czystym" TCP/IP, bo wcale nie ma jego obsługi. Śmieszne jest to, że wersja na Maki TCP/IP miała wbudowane.

Następnie dorzuciłem do odpowiednich gier wrapper IPX, czyli kilka dlli, które dla gier udostępniają IPX, ale jako transport do innych komputerów wykorzystują TCP/IP. Korzystając z IPXa nie było żadnych wyjątków i wszystkie gry łączyły się bez problemów w obie strony (raz hostem była Siódemka, a klientem Dziesiątka, później odwrotnie). Nawet JK: DF2 działał "w dwie strony".

Nie sprawdzałem co się dzieje w Internecie, bo nie miałem jak. Aha, oczywiście GameSpy nie działa już od trzech lat.

3. Usunąłem informacje o MS15-095, czyli poprawce wyłączającej SafeDisk w Windowsach, bo gry Star Wars korzystają z SecuROM w wersjach, które pasują Windowsom. ~

4. Dodałem trochę informacji o grach SW dostępnych na GOG.COM. Więcej o tym jak działają pewnie wkrótce.

5. Tytuł jest nieprawdziwy. ~
Mam 40+1 ikon gier Star Wars na "pulpecie". Na "starym" blaszaku z Windows 7 sprawdziłem 2 karty graficzne, każda ze SLI i bez SLI (razem 4). Na "nowym" blaszaku z Windows 7 sprawdziłem dwie karty graficzne, ale jedną dodatkowo w SLI (razem 3). W Windows 8, 8.1 i 10 sprawdzałem po 3 karty graficzne (razem 9). W sumie wychodzi 16 kombinacji kart graficznych i Windowsów. Razy 41 gier daje 656 testów. ~
No i to nie do końca jest prawda, bo sporo gier sprawdzałem w kilku rozdzielczościach (np. 1280x1024 i 1920x1200), albo powtarzałem testy, bo wiatrak nie wyrabiał, albo jeszcze co innego. 1280 to lepsza wartość startowa. ~

I na koniec najważniejsza informacja: Na wszystkich współczesnych Windowsach (7, 8, 8.1 i 10) można grać we wszystkie gry Star Wars, o ile ma się "dobrą" kartę graficzną. Coś w rodzaju 8800 GTS 512 lub lepiej od 450 GTS 512 w górę. ~

Pozdrawiam
Yogurt, windziarz od pradawna

Star Wars, GOG.COM i Windows x64

Witam ~

Coś dawno nie było niczego o becie. No to jest. ~ Beta wersja strony o uruchamianiu gier Star Wars dostępnych na GOG.COM w Windows x64.
Na razie sprawdziłem wszystkie dostępne gry w Windows 10 Pro x64 z kartą NVidia GTS 450 512MB. Uzyskałem stan SOA#1. ~ W sumie łatwo poszło.

Instalacja wszystkich gier odbywa się bez najmniejszych problemów. W większości przypadków można jedynie zmienić katalog, do którego gra zostanie zainstalowana oraz zezwolić na dodanie ikony na Pulpit. Dla bardzo dużych paczek (gdy instalator podzielony jest na kilka kawałków) można dodatkowo sprawdzić integralność pobranych plików.
Każda gra DOSowa dostaje swojego DOSBoxa.
Kilka gier instaluje wszystkie wersje językowe.
Wszystkie gry mają zaimplementowane wszystkie dostępne poprawki, w tym KotOR2: TLS ma filmy i muzykę w docelowej jakości. Jedynym wyjątkiem jest pakiet "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack", który jak wszystkie "Gold Packi" (oprócz Steamowego) nie ma łatki "2GB RAM & MP Lobby update" i trzeba ją zaaplikować. Można ją zassać ode mnie.

Uruchomienie gier odbywa się bez większych problemów, choć nie zawsze całość działa tak, jak powinna. ~
X-Wing (1993) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
X-Wing Collector`s CD (1994) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
X-Wing (1998) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 działa w trybie 3D bez problemów.
Star Wars: Rebel Assault 1 z pakietu "Star Wars™: Rebel Assault 1 + 2" działa w DOSBoxie bez problemów.
Star Wars: Rebel Assault 2 z pakietu "Star Wars™: Rebel Assault 1 + 2" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter (1994) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter Collector`s CD (1995) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter (1998)" z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 działa w trybie 3D bez problemów.
STAR WARS™: Dark Forces działa w DOSBoxie bez problemów.
STAR WARS™: X-Wing vs. TIE Fighter zawierający "Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of the Power" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 działa w trybie 3D bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
STAR WARS™ Shadows of the Empire™ działa bez problemów, to ciekawostka. ~
STAR WARS™ Rebellion działa bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II z pakietu STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II standardowo ma problemy z trybem 3D, ale po dorzuceniu plików z "WineD3D For Windows" lub "dgVoodoo 2" działa w trybie 3D bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith z pakietu STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II standardowo ma problemy z trybem 3D, ale po dorzuceniu plików z "WineD3D For Windows" lub "dgVoodoo 2" działa w trybie 3D bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
STAR WARS™: Rogue Squadron 3D ma problemy z joysticikem. Wynika to z wymuszonego trybu zgodności z Windows XP SP3. Po wyłączeniu wszystko jest OK. A gdyby nie, to można wymusić uruchamianie gry z prawami administratora.
STAR WARS™: X-Wing Alliance™ ma trochę problemów. Domyślnie działa tylko w rozdzielczości 800x600, ale korzystając z "XWA Hackera" da się przywrócić normalną pracę, nawet w 1920x1200. Na testowym blaszaku nie działał tryb 2D, ale skoro jest dobre 3D... ~ W przypadku wieszania się gry wystarczy ustawić tryb zgodności z Windows XP SP2 lub SP3, aby sytuacja wróciła do normy. Gra w Sieci również bez problemów.
STAR WARS™ Starfighter™ działa bez problemów, jedynie przerywniki są "stroboskopowe", ale takie coś to chyba norma w Windows 8/8.1 i 10. ~
Star Wars™: Jedi Knight™ II - Jedi Outcast™ bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
STAR WARS™ Galactic Battlegrounds Saga bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
Star Wars™: Jedi Knight™ - Jedi Academy™ bez problemów. Gra w Sieci również bez problemów.
STAR WARS™: Knights of the Old Republic bez problemów, choć może się okazać, że trzeba zastosować kruczek w systemach z procesorami wielordzeniowymi.
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ ogólnie bez problemów, ale z zabawnym bugiem w trakcie prologu. Zawsze odpalał mi się z "ludzką" wersją M3-T4, co może uniemożliwić przejście prologu... Rozwiązanie jest głupie, ale działa. ~
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ z modami "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i "M4-78EP" ogólnie bez problemów. Po instalacji TSLRCM wrócił M3-T4. ~ Po instalacji "M4-78EP" znów stał się "ludzki" ~
STAR WARS™ Republic Commando bez problemów, choć w Windows 10 Pro x64 z kartą NVidia GTS 450 512MB nie działa FSAA. ~
STAR WARS™ Battlefront™ II z dwoma zastrzeżeniami: musi działać systemowy mikser i trzeba zastosować kruczek w systemach z procesorami wielordzeniowymi. Gra w Sieci również bez problemów.
Star Wars: Empire at War z pakietu "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" bez problemów, o ile zainstaluje się "2GB RAM & MP Lobby update". Gra w Sieci również bez problemów.
Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption z pakietu "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" bez problemów, o ile zainstaluje się "2GB RAM & MP Lobby update". Gra w Sieci również bez problemów.

Tyle, więcej gier Star Wars na GOG.COM dziś nie ma.

Ogólnie mogę polecić GOG.COM jako źródło dobrze przygotowanych staroci ze świata Star Wars. ~

Więcej szczegółów w odpowiednim dziale http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/
Może podzielę dział na strony, może sprawdzę co będzie z "kartą" Intel G31 Express Chipset Family. Na pewno nie sprawdzę NVidia 8800 GTS 512. Może sprawdzę gry w Windows 8/8.1.
Wszystkie może na pewno nie dzisiaj. ~
Kiedyś może wymienię to co mam na Siódemce.

Pozdrawiam
Yogurt, bezproblemowy, ale zasypiający

Re: Star Wars, GOG.COM i Windows x64

Witam ~

Z mórz może dwa się ziściły.

Morz/że pierwsze, choć "Dziesiąte".

Się przemogłem i sprawdziłem wszystkie gry Star Wars dostępne na GOG.COM w Windows 10 Pro x64 na "karcie" Intel G31 Express Chipset Family. Sprawdziłem sterowniki wbudowane w Windows 10 (8.15.10.2697) i dla Windows 7 (8.15.10.1930). Ogólnie poszło bez większych niespodzianek, co nie znaczy, że bez problemów. I że wszystko dało się odpalić. ~:/

X-Wing (1998) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" - do działania (nie tylko 3D, ale w ogóle) konieczne są pliki z rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11.
TIE Fighter (1998) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" - do działania (nie tylko 3D, ale w ogóle) konieczne są pliki z rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11.
STAR WARS™ Shadows of the Empire™ - tradycyjne dla "kart" Intela problemy z Z-Buforem, czyli działa, ale grać się nie da, czyli nie działa. ~
Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - tylko tryb 2D, w 3D niczego nie widać. ~:|
Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - tylko tryb 2D, w 3D niczego nie widać. ~:|
Star Wars™: Jedi Knight™ II - Jedi Outcast™ - wymagane sterowniki dla Windows 7 (8.15.10.1930).
Star Wars™: Jedi Knight™ - Jedi Academy™ - wymagane sterowniki dla Windows 7 (8.15.10.1930).
STAR WARS™: Knights of the Old Republic - wymagane sterowniki dla Windows 7 (8.15.10.1930).
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ - z "kartą" Intel G31 Express Chipset Family nie działa wcale. ~ Ale przy okazji problemów i testów "naprawiłem" "ludzką" wersję M3-T4. ~ Po pełnej reinstalacji zaczęło prawidłowo działać z kartą NVidia GTS 450 512MB.

Po zakończeniu wszystkich testów Windows 10 Pro x64 stał się zbędny i wylądował tam, gdzie jego miejsce. W /dev/null ~ Używałem tego systemu przez ponad miesiąc. Fakt, że głównie do uruchamiania gier spod znaku SW, ale nie znalazłem w nim NICZEGO, co zachęciło by mnie do zmiany mojej stareńkiej Siódemki. Za to znalazłem kilka rzeczy, które mnie od Dziesiątki odrzuciły. Np. "Menu Start" z kafelkami reklamowymi. Sorry, od ponad 20 lat korzystam z czegoś innego, co mi pasuje i nie widzę sensownych powodów, by to zmieniać. Albo konfiguracja systemu. Czy oni nie potrafią zrobić czegoś spójnego? Chyba nie, bo jest i "Panel sterowania", i jakieś durne "coś". No nic, zacznę się martwić za 4 lata, a może w ramach projektu "TAJNE_PRZEZ_POUFNE_V", nie będę musiał? Ale o tym na razie sza. ~

Tak, czy siak, nie mam już Dziesiątki, więc zamiany na stronach jej poświęconej będą jedynie kosmetyczne.

Morz/że drugie, choć "Ósme".

Skoro odesłałem Dziesiątkę w niebyt i zwolnił mi się komputerek testowy, zainstalowałem na nim ponownie Windows 8 Pro x64 i sprawdziłem jak będą się na nim zachowywać gry Star Wars dostępne na GOG.COM. Sprawdziłem wszystkie gry na dwóch kartach:
1. Intel G31 Express Chipset Family ze sterownikami wbudowanymi w Windows 8 (8.15.10.2697) i tymi dla Windows 7 (8.15.10.1930)
2. NVidia GTS 450 512MB
Sprawdzając działanie gier w LANie uzupełniłem strony poświęcone Windows 8. Sieciowo wszystko udało się odpalić. ~

W przysłowiowych 95% efekty były identyczne, jak w Windows 10. Zatem czytając poprzedni post poświęcony temu systemowi i uzupełnienie zamieszczone trochę wyżej, można uzyskać w miarę dobry obraz tego, czego można się spodziewać w trakcie uruchamiania gier Star Wars z GOG.COM w Windows 8. Nie będę się powtarzał i tylko jeden wyjątek:
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ - odpalił się na "karcie" Intel G31 Express Chipset Family ze sterownikami wbudowanymi w Windows 8 (8.15.10.2697). ~ Cud taki sam, jak z grą z klasycznej dystrybucji. Za to ze sterownikiem dla Windows 7 (8.15.10.1930) gra zachowuje się tak jak w Dziesiątce, czyli nie działa. ~

Wyszła jeszcze jedna sprawa, przy okazji testów:
Star Wars: Empire at War z pakietu i Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption z pakietu "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" działają w Sieci, jeśli w systemie aktywna jest tylko jedna karta sieciowa. Jeśli jest ich więcej, nie da się nawiązać połączenia w Lobby. Dotyczy to wszystkich dystrybucji, nie tylko GOG.COM. Mi wyszło w Siódemce z klasyczną dystrybucją.

Tradycyjnie wszystko co robiłem spisałem i wrzuciłem w odpowiednie miejsca na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Morz/że trzecie będzie może (raczej na pewno) za jakiś czas.

Po skończonych testach Windows 8 Pro x64 stał się zbędny i zdaje się, że właśnie skończyło się podnoszenie wersji do 8.1. ~

Hmmm, coś dziwna, jak na mnie, pora. ~

Pozdrawiam
Yogurt, uwolniony

Re: Star Wars, GOG.COM i Windows x64

Witam ~

Skończyłem sprawdzać gry Star Wars dostępne na GOG.COM w Windows 8.1 Pro x64. Tak jak w 8 i 10 na dwóch kartach graficznych, dla Intela z dwoma wersjami sterowników.

Nie instalowałem ich ponownie, bo 8.1 uzyskałem w ramach upgradu z 8, tym samym gry zostały "odziedziczone". Nie sądzę, że z instalacją byłyby jakiekolwiek problemy. Poszło w 10, poszło w 8, to i w 8.1 powinno być identycznie. ~

Samo uruchomienie przebiegało identycznie jak w 8, czyli w 95% tak samo jak w 10, z dokładnie tym samym wyjątkiem. Gra STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ odpaliła się na "karcie" Intel G31 Express Chipset Family ze sterownikami wbudowanymi w Windows 8 (8.15.10.2697). I tak samo jak poprzednio - ze sterownikiem dla Windows 7 (8.15.10.1930) gra nie działa. Trochę ogólnych informacji w dwóch postach powyżej, więc nie będę ich powtarzał.

Szczegóły oczywiście gdzieś na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Przy okazji uzupełniłem odpowiednie strony w działach poświęconych Windows 7 i Windows 8/8.1.

W przyszłym tygodniu (może) wyślę 8.1 w /dev/null i zrobię sobie miejsce na projekt "TAJNE_PRZEZ_POUFNE_V". ~ OsiemJeden jest już zbędne, ale zacząłem się poważnie zastanawiać, aby sobie takie coś kupić, bo działa całkiem sympatycznie (choć jest mniej wygodne od Siedem) i odwlecze pomysł wymiany na coś innego od MS o kolejne dwa/trzy lata. ~

Drugi pomysł na przyszły, pewnie bezsenny, tydzień, to wymiana na roboczej Siódemce moich gier z klasycznej dystrybucji na wersję z GOG.COM. Po testach w 8, 8.1 i 10 muszę stwierdzić, że prawie wszystkie gry są prawidłowo przygotowane, a ewentualne poprawki są kosmetyczne i przetestowane.

Pozdrawiam
Yogurt, brazylijski

Przyszła kryska na Windowsa (Siedem)

Witam ~

Się zGOGizowałem na mojej roboczej platformie, czyli Windows 7 Ultimate x64 SP1. ~ Ale przy okazji:
1. Przeczytałem (na głos ~) wszystkie strony i wyłapałem większość literufek. ~
2. Poprawiłem i uzupełniłem to, czego brakowało, np. "nowy" sposób uzyskania prawidłowej szybkości działania w EI: R.
3. Trochę więcej zmian wprowadziłem na stronach o Windows 7.
4. Przetestowałem wstępnie nowe wersje "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i "M4-78EP".
5. I pewnie coś jeszcze. ~

Proces GOGizacji mojej Siódemki wyglądał następująco:
1. Zaczynałem od sprawdzenia danej gry w edycji z klasycznego nośnika. Testowałem nowe rozwiązania, które pojawiły się ostatnio i uzupełniałem lub zmieniałem informacje na danej stronie (punkt 3 powyżej).
2. Odinstalowywałem grę. Ale najpierw robiłem kopię katalogu i wpisów do Rejestru. Tak na wszelki wypadek i w celu porównania z edycją z GOG.COM.
3. Instalowałem grę korzystając z plików z GOG.COM.
4. Testowałem, wprowadzałem odpowiednie poprawki i znowu testowałem ~ skrzętnie notując co i jak.
5. Wracałem do 1 z kolejną grą i tak aż ich zbrakło. ~

Chyba poszło najłatwiej. Z jednej strony to Siedem, z drugiej strony pewne rzeczy miałem już przetrenowane w Osiem, OsiemJeden i Dziesięć. Nie testowałem gry w Sieci, bo nie mam już drugiej Windy, ale skoro działało w innych, to i w 7 powinno.
Instalacja wszystkich gier przeszła bez najmniejszych problemów, a kilka uwag można znaleźć we wcześniejszych postach.
Załatać trzeba jedynie "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" poprawką "2GB RAM & MP Lobby update". Wszystkie pozostałe gry mają wbudowane wszystkie patche.
Wszystkie gry się odpaliły, choć czasami trzeba było coś dodać lub zmienić.

X-Wing (1993) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji DOSBoxa.
X-Wing Collector`s CD (1994) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji DOSBoxa.
X-Wing (1998) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z "rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11" działa w trybie 3D bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji ddraw.cfg.
Star Wars: Rebel Assault 1 z pakietu "Star Wars™: Rebel Assault 1 + 2" działa w DOSBoxie bez problemów.
Star Wars: Rebel Assault 2 z pakietu "Star Wars™: Rebel Assault 1 + 2" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter (1994) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter Collector`s CD (1995) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" działa w DOSBoxie bez problemów.
TIE Fighter (1998) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z "rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11" działa w trybie 3D bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji ddraw.cfg.
STAR WARS™: Dark Forces działa w DOSBoxie bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji DOSBoxa.
STAR WARS™: X-Wing vs. TIE Fighter zawierający "Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter: Balance of the Power" standardowo nie działa w trybie 3D, ale po dorzuceniu plików z "rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11" działa w trybie 3D bez problemów, z jedną potencjalną zmianą w konfiguracji obu ddraw.cfg.
STAR WARS™ Shadows of the Empire™ działa bez problemów, to już nie ciekawostka, ale regułą. ~
STAR WARS™ Rebellion działa bez problemów.
Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" standardowo ma problemy z trybem 3D, ale po dorzuceniu plików z "WineD3D For Windows" lub "dgVoodoo 2" działa w trybie 3D bez problemów. W drugim przypadku nie wolno korzystać z FRAPS.
Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" standardowo ma problemy z trybem 3D, ale po dorzuceniu plików z "WineD3D For Windows" lub "dgVoodoo 2" działa w trybie 3D bez problemów. W drugim przypadku nie wolno korzystać z FRAPS.
STAR WARS™: Rogue Squadron 3D działa bez problemów, choć może odlatywać. ~
STAR WARS™: X-Wing Alliance™ ma trochę problemów. Domyślnie działa tylko w rozdzielczości 800x600, ale korzystając z "XWA Hackera" da się przywrócić normalną pracę, nawet w 1920x1200.
STAR WARS™ Starfighter™ działa bez problemów.
Star Wars™: Jedi Knight™ II - Jedi Outcast™ działa bez problemów.
STAR WARS™ Galactic Battlegrounds Saga działa bez problemów. Nawet paleta jest OK. ~
Star Wars™: Jedi Knight™ - Jedi Academy™ działa bez problemów.
STAR WARS™: Knights of the Old Republic działa bez problemów, choć może się okazać, że trzeba zastosować kruczek w systemach z procesorami wielordzeniowymi.
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ działa bez problemów. I to jest piękne. ~
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ z modami "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i "M4-78EP" działa bez problemów.
STAR WARS™ Republic Commando działa bez problemów.
STAR WARS™ Battlefront™ II z dwoma zastrzeżeniami: musi działać systemowy mikser i czasami trzeba zastosować kruczek w systemach z procesorami wielordzeniowymi.
Star Wars: Empire at War z pakietu "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" działa bez problemów. Śmieszne jest gubienie FPSu w menu. W grze jest stabilnie. I nie znikają Żółte Napisy! ~
Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption z pakietu "STAR WARS™ Empire at War: Gold Pack" działa bez problemów, choć mam 32GB RAMu. Ale lepiej zainstalować "2GB RAM & MP Lobby update".

Tyle, więcej gier Star Wars na GOG.COM dziś nie ma.
Wszystkie testy przeprowadziłem z kartami GTX 970 w układzie SLI.

Ogólnie mogę polecić GOG.COM jako źródło dobrze przygotowanych staroci ze świata Star Wars w dowolnej Windzie. ~

Więcej szczegółów w odpowiednim dziale http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/
Może podzielę dział na strony, może sprawdzę co będzie z "kartą" Intel HGD 530. Na pewno nie sprawdzę GTX 970 bez SLI. A może zajmę się wreszcie projektem "TAJNE_PRZEZ_POUFNE_V"?

Pozdrawiam
Yogurt, zaskoczony godziną ~

Re: Przyszła kryska na Windowsa (Siedem)

Jak zrobiłeś że ci się KOTOR2 uruchomił? Bo reszta gier,nawet tych już mocno leciwych chodzi a ta akurat mi się opiera

Re: Przyszła kryska na Windowsa (Siedem)

Hmmm, no tak:
Windows 7 Ultimate x64 SP1: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/35-kotor2tsl_tslrcmm478ep-.shtml?07#r35
Windows 8/8.1 Pro x64: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/35-kotor2tsl_tslrcmm478ep-.shtml?x8#r35
Windows 10 Pro x64: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/35-kotor2tsl_tslrcmm478ep-.shtml?10#r35
Powyższe dla gry z klasycznej dystrybucji, przy czym mam wersję angielską z 2005, która była dostępna u nas. Wymaga łatek 1.0a, 1.0b i w pewnych przypadkach poprawionej wersji 1.0b od Sony (SecuROM). No i oczywiście należy wymienić filmy oraz muzykę, a także zainstalować "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i M4-78EP.
Patche (oprócz SecuROM), filmy oraz muzykę można zassać ode mnie. Sznurki na stronie o Windows 7.

Trochę inaczej może być dla edycji z GOG.COM. Odpaliłem na powyższych Windach, czyli 7, 8, 8.1 i 10: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/index-GOG.html#rGOG35
O tyle łatwiej, że odpada patchowanie, choć oczywiście trzeba dorzucić "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i M4-78EP, bo to integralne części gry.

Od 3.11 właśnie wersję z GOG.COM mam na mojej roboczej Siódemce (specyfikacja: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/00-.shtml?07#r000301). Instalacja na zasadzie NextNextNext, potem TSLRCM oraz M4-78EP i już. Stabilne 60 klatek przy 1600x1200 i wszystkich pstryczkach na maxa. Ale za dużo nie pograłem, nie było kiedy ~, pokręciłem się jedynie na Ebon Hawku. ~

Tyle wiem lub u siebie sprawdziłem. Dla mnie źródłem sukcesu są karty NVIDIA. Grałem na moich starych 8800 GTS 512 z/bez SLI i obecnych GTX 970 z/bez SLI, ale sprawdzałem również GTS 450 512MB. I po prostu było dobrze.
Ze zintegrowanymi Intelami było różnie. Kart ATI nie mam i mieć nie zamierzam.
Jako procesorów używałem różnych Inteli, od laptopowych Mobile Core 2 Duo T8100 @ 2.10GHz (tylko W7), przez Intel Core 2 Quad Q9650 @ 3.00GHz (wszystkie systemy) do Intel i5-6600K @ 3.5/3.9GHz (znów tylko W7).

Pozdrawiam
Yogurt, Wygnany

Okna, drzwi, "this is the end"

Witam ~

Kolejny koniec, pewnie nie do końca. ~

Przemogłem się, włączyłem HDG 530, zainstalowałem nowe sterowniki 21.20.16.4542, wyłączyłem obie karty GTX 970 (ale ich nie zdemontowałem) i sprawdziłem wszystkie gry Star Wars dostępne z GOG.COM na mojej Siódemce. Były już zainstalowane, poprawione, połatane i gotowe do użycia. Efekty prawie takie same, jak we wcześniejszym poście. Trzy niespodzianki; dwie na plus, jedna na minus.

Plusy:
+ STAR WARS™ Shadows of the Empire™ całkowicie i nieoczekiwanie odpaliło się problemów! Nigdy wcześniej nie udało mi się prawidłowo uruchomić tej gry na "kartach" Intela. A z HDG 530, sterownikami 21.20.16.4542 i ddraw.dll dodanym przez GOG.COM bezbłędne 60 klatek na sekundę. ~ Możliwe, że dorzucenie tego ddraw.dll do gry z klasycznej dystrybucji również zadziała, ale nie mam na czym tego sprawdzić. Trochę szkoda, że nie pomaga przy prehistorycznych "kartach" w rodzaju G31 Express Chipset Family. Inna sprawa, czy ktoś jeszcze z czegoś takiego korzysta? ~
+ Star Wars™: Jedi Knight™ II - Jedi Outcast™ ruszyło z nowymi sterownikami 21.20.16.4542 po dodaniu opengl32.dll z pakietu GLDirect! Prawdopodobnie ta wersja sterowników w połączniu z opengl32.dll umożliwia grę na HDG 530 z wykorzystaniem klasycznej dystrybucji, ale nie mam na czym tego sprawdzić. Ciekawe, kiedy Intel zrobi jeszcze lepsze sterowniki. ~

Minusy:
- STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™ (również z modami "The Sith Lords Restored Content Mod (TSLRCM)" i "M4-78EP") nie działa. ~ Gra zachowuje się tak jak na G31 Express Chipset Family ze sterownikami Windows 7 (8.15.10.1930) w Windows 8/8.1/10. Uruchamia się, można poustawiać sobie opcje, założyć postać i obejrzeć filmik, a potem gra robi BUM. ~ To jakiś problem w binarce kotor2.exe; tylko po wymianie na 2.10.427 z poprawki "1.0b update" lub SecuROM gra działa, choć oczywiście domaga się pierwszej płyty. ~

Wydajnościowo jest gorzej niż z normalnymi kartami, ale generalnie da się grać. ~
Więcej szczegółów w odpowiednim dziale na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozostały mi dwa "może", ale jakoś mi się nie chce...

Pozdrawiam
Yogurt, senny

Re: Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1

Jest to jeden z najbardziej wartościowych tematów na Bastionie. Jeszcze raz - DZIĘKI.

Re: Jak odpalić gry Star Wars w Windows 7 Ultimate x64 SP1

Zrobiłeś ze mnie piwonię. ~

Nowa wersja rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11

W zasadzie nie "bardzo" nowa, bo 1.4.9 jest już od stycznia, ale dopiero teraz miałem czas i ochotę na testy. W 1.4.7 i 1.4.8 wprowadzono poprawki dla TIE Fighter, a w 1.4.9 poprawiono grafikę w XvT i BoP. Pakiet rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 można pobrać z https://github.com/rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11/releases . Instalacja polega na wrzuceniu plików ddraw.dll i ddraw.cfg do katalogów gier. W przypadku pojawienia się zacięć należy przestawić w ddraw.cfg opcję ProcessAffinity z -1 na 0. U mnie w Siódemce pomaga.

Sprawdziłem w Windows 7 Ultimate x64 SP1 GOGowskie wersje:
- Star Wars: X-Wing (1998) z STAR WARS™: X-Wing Special Edition
- Star Wars: TIE Fighter (1998) z STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition
- STAR WARS™: X-Wing vs. TIE Fighter wraz z Balance of Power
- Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter: Flight School z klasycznej dystrybucji Star Wars: X-Wing Collector Series
Co najmniej nie jest gorzej. ~ Czyli działa i jest OK. Jakoś wcześniej nie wyłapałem poważniejszych błędów wyświetlania, ale na pewno za krótko grałem.

Sprawdziłem również GOGową wersję STAR WARS™: X-Wing Alliance™ w 1920x1200; nadal lipa i należy korzystać z dołączonego oryginału JeremyAnsel/xwa_ddraw_d3d11. Klasycznej wersji już nie mam.

Kilka moich słów można znaleźć oczywiście na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, pilot latadeł

Aktualizacja wrapperów

Dziwna, jak na mnie, pora. ~

Dysklamer na początek: Mam już tylko Windows 7 Ultimate x64 SP1 i przeszedłem na wersje z GOG.COM, dla wszystkiego co się dało. Nazwy gier pisane skrótami dotyczą gier z klasycznej dystrybucji, pełne z GOG.COM.

Pojawiły się nowe wersje wrapperów ddraw.dll, które mogą pomóc uruchomić starocia na współczesnym sprzęcie:

1. WineD3D For Windows - http://adolfintel.com/index.php?p=wined3d/index.frag
Całkiem dobry pakiet, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają kart obsługujących DX11 (jest ktoś jeszcze taki? ~) i nie mogą korzystać z dgVoodoo 2. "Problemem" WineD3D For Windows było to, że działał do wersji 1.7.54, wszystkie późniejsze u mnie działać nie chciały. Na stronie autora pojawiło się wyjaśnienie: Zalecaną wersją jest 1.7.52. ~
Ale dodatkowo pojawiły się pakiety serii 2.X, aktualnie 2.8, które mogą znów być przydatne. Sprawdziłem to, co aktualnie mam, ale podrzucam dodatkowe sugestie do własnych testów:
- SotE - 1.7.54 działało; 2.8 powinno działać na 7, 8x i 10 (przez analogię do EI: R)
- JK: DF2 - nigdy nie sprawdzałem 1.7.54 na 7, ale na 8x i 10 działało; 2.8 powinno działać na 7, 8x i 10, skoro działa na wersji GOG.COM pod 7
- JK: MotS - nigdy nie sprawdzałem 1.7.54 na 7, ale na 8x i 10 działało; 2.8 powinno działać na 7, 8x i 10, skoro działa na wersji GOG.COM pod 7
- EI: R - 1.7.54 działało; 2.8 ruszyło bez problemów na 7, zatem powinno działać na 8x i 10
- FC - 1.7.54 zachowywało się różnie na 7, ale na starszych kartach dawało radę; 2.8 może ruszy na starszych kartach, ja nie mam już na czym sprawdzić
- Star Wars: X-Wing (1998) z pakietu "STAR WARS™: X-Wing Special Edition" - 1.7.54 i 2.8 na 7 działać mi nie chciały; na 8x i 10 1.7.54 działało, może 2.8 ruszy; ale po co skoro jest rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 ~
- Star Wars: TIE Fighter (1998) z pakietu "STAR WARS™: TIE Fighter Special Edition" - 1.7.54 i 2.8 na 7 działać mi nie chciały; na 8x i 10 1.7.54 działało, może 2.8 ruszy; ale po co skoro jest rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11 ~
- Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - 1.7.54 działało, 2.8 ruszyło bez problemów, zatem powinno działać na 8x i 10
- Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - 1.7.54 działało, 2.8 ruszyło bez problemów, zatem powinno działać na 8x i 10

2. dgVoodoo 2 - http://dege.freeweb.hu/dgVoodoo2/dgVoodoo2.html
Zmienił się adres strony, a dodatkowo pojawiła się wersja 2.54, ostatnio korzystałem z 2.51. Doskonały pakiet dla wszystkich, którzy korzystają z kart DX11. Jedyny minusik, to fakt, że z nowymi sterownikami NVidia FRAPS nie współpracuje z dgVoodoo 2.
- SotE - nigdy nie sprawdzałem na 7, ale 2.54 powinno działać na 7, 8x i 10
- JK: DF2 - 2.54 powinno działać bez problemów na 7, 8x i 10, skoro działa na wersji GOG.COM pod 7
- JK: MotS - 2.54 powinno działać bez problemów na 7, 8x i 10, skoro działa na wersji GOG.COM pod 7
- EI: R - 2.54 ruszyło bez problemów na 7 (w dodatku poprawiono różności, np. prześwity źródeł światła przez ściany), zatem powinno działać na 8x i 10
- FC - 2.54 ruszyło bez problemów na 7 (w dodatku poprawiono różności, np. przeplot filmów w 1600x1200), zatem powinno działać na 8x i 10
- Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - 2.54 ruszyło bez problemów, zatem powinno działać na 8x i 10
- Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith z pakietu "STAR WARS™ Jedi Knight: Dark Forces II" - 2.54 ruszyło bez problemów, zatem powinno działać na 8x i 10

Szczegóły oczywiście na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, przedkrótkourlopowy

Monopoly Star Wars w Windows 7 x64

Jakiś czas temu kupiłem wydaną w 1997 przez Hasbro płytę z Monopoly Star Wars. Wybrałem bardzo okrojony pakiecik składający się jedynie z płyty z grą i instrukcji. Można znaleźć nowe(!) lub używane zestawy, w tym kolekcjonerskie (z figurką starego Anakina i trzema monetami), ale za dodatkową stówę. Chyba już wyrosłem z takich gadżetów.

Płyta leżała kilka tygodni i czekała, aż znajdę czas, aby pobawić się z instalacją i uruchomieniem. Nieoczekiwanie poszło praktycznie bez żadnych problemów. 32-bitowy instalator przerzucił pliki na dysk, a sama gra również się uruchomiła. Już przy pierwszej grze program zaliczył BUM, możliwe, że przypadkowe. Na wszelki wypadek poszukałem w Sieci łatek. Czy po ich aplikacji jest lepiej? Chyba tak, choć raz na jakiś czas program nadal potrafi wylecieć. Ale ogólnie SOA#1. ~

Na razie sprawdziłem działanie w Windows 7 Ultimate x64 SP1 z kartami GTX 970 w układzie SLI. Jakoś nie mam zapału do uruchamiania wbudowanej w procesor "karty" Intela. ~
Nie mam już Ósemek i Dziesiątki, i na razie nie zamierzam ich instalować. Tym samym nie mam pod ręką drugiego blaszaka, aby sprawdzić grę w LANie. Może sprawdzę na laptaku z Siódemką i Intelem, a jeśli przytacham go tu, gdzie mam stacjonarny, to LAN też przetestuję. Chyba. ~

W sumie najwięcej kłopotów miałem z umieszczeniem gry w serwisie. ~ Kolejność i zestaw bazuje na moich własnych obserwacjach, archiwach LucasArts i Wookipedii. A tam Monopoly Star Wars nie ma. Bo chociaż producentem jest LucasArts, to jedynym tego znakiem jest logo na instrukcji. Ostatecznie umieściłem grę na początku roku 1997, ale nie zmieniłem numeracji stron serwisu, choć indeks oczywiście się zmienił.
Łatkę udostępniłem, może komuś się przyda.

Szczegóły oczywiście na http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, zmonopolizowany

Super

Nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje - gra ma to swój urok
https://youtu.be/P8mGlCFbvPc?t=302

Dawniej była taka różnorodność i ilość dostępnych tytułów, że można było o czymś nie wiedzieć lub nie być zainteresowanym - miało się wybór.
A teraz...

Re: Super

Pamiętam, że czytałem recenzję SW: Monopoly w stareńkim czasopiśmie o grach komputerowych i nie tylko, nazywającym się "Reset". Bardzo wtedy chciałem w to zagrać, tak samo jak w SW: Rebellion, ale dopiero od niedawna mam obydwie gry kupione. Cóż z tego, skoro nie ma kiedy ich nawet zainstalować, a co dopiero pograć... Signum temporis.

Re: Super

Takie życie. ~

Dwa lata temu przebudowałem blaszaka pod Wiedźmaka 3. Do dzisiaj jestem w Białym Sadzie, grałem może z 1h. ~
Ale żeby nie było, że blaszaki trzeba przerabiać co chwilę, to poprzedniego składałem pod Wiedźmaka 1 pod koniec 2007. W jedynkę i dwójkę grałem dopiero w 2013/14, bo nadchodziła trójka. ~

Za to od 2014 setki razy odpalałem przeróżne gry SW. Trochę w każdą popykałem, ale żadnej do końca.

Re: Super

Takie życie [2]
Też nie mam czasu na granie, ale jak w końcu, kiedyś, zaleje nas fala wspaniałych gier SW, to dam radę, znajdę czas i nie utonę

Znak zodiaku - WODNIK

Re: Super

Teraz masz wybór: Android lub iOS, czasami nawet Windows. Nowocześnie, bo mobilnie i w Sieci. ~

Ale żeby nie było całkiem OT, to odpaliłem Monopoly Star Wars na moim prehistorycznym laptaku (B-Wing, a co~). Windows 7 Ultimate x64 SP1 z "grafiką" od Intela na pokładzie.
Instalacja i uruchomienie bez żadnych problemów. SOA#1. ~

GOGizacji ciąg dalszy

Jakoś tak przed Świętami GOG dorzucił do swojej oferty gwiezdnowojennej 4 "nowe" tytuły:
- LEGO® Star Wars™ - The Complete Saga (uzupełniona i poprawiona suma LEGO Star Wars: The Video Game oraz LEGO Star Wars II: The Original Trilogy na silniku dwójki)
- STAR WARS™ - The Force Unleashed™ Ultimate Sith Edition (edycja zawiera wszystkie poprawki)
- STAR WARS™ - The Force Unleashed™ II (edycja zawiera wszystkie poprawki)
- LEGO® Star Wars™ III - The Clone Wars™
Regularna cena każdej gry to 71.99PLN, ale w promocji kupiłem je po 24.39PLN. Durne, bo mam je na płytach. ~

Wszystkie gry przetestowałem na mojej roboczej platformie, czyli Windows 7 Ultimate SP1 x64, zarówno na podstawowych NVidiach GTX 970 SLI, jak i na normalnie wyłączonej "karcie" z procesora i5-6600K, czyli HDG 530. System i sterowniki były niedawno zaktualizowane. Procedura testów wyglądała standardowo:
1. Odinstalowanie gry z klasycznej dystrybucji. Tu wyjątkiem było LEGO® Star Wars™ - The Complete Saga, bo takiej gry nie miałem. Mam LEGO Star Wars: The Video Game i LEGO Star Wars II: The Original Trilogy, które sobie zostawiłem zainstalowane. Jedno drugiemu nie przeszkadza.
2. Zainstalowanie gry z pakietów GOG. Pakiety pobrałem na dysk i z nich instalowałem, ale można oczywiście instalować bezpośrednio z GOG Galaxy, jeśli ktoś chce oszczędzić miejsce. W każdym przypadku bez problemów. ~ Klik, klik, klik i gotowe, choć w przypadku TFU:USE całość trwa, trwa i trwa. O tyle lepiej, że nie trzeba patchować, co też trwa, trwa i trwa. ~
3. Różne testy z GTX 970 SLI w dwóch bazowych rozdzielczościach moich monitorów (1920x1200 i 1280x1024), czyli kilka, kilkanaście minut rozgrywki ze pomiarem FPSu. Bez problemów. ~
4. Różne testy z HDG 530w dwóch bazowych rozdzielczościach moich monitorów (1920x1200 i 1280x1024), czyli kilka, kilkanaście minut rozgrywki ze pomiarem FPSu. Bez problemów. ~

Ogólnie bez problemów, czyli rewelacja. ~

Kilka dodatkowych uwag:
- LEGO® Star Wars™ - The Complete Saga i LEGO® Star Wars™ III - The Clone Wars™ - po instalacji można sobie wybrać jeden z kilku języków, w których gra będzie się komunikować. Niestety, nie ma wśród nich polskiego. Nie to, że coś w grze gada, ale trochę szkoda, bo wszystkie gry z klasycznych nośników były spolonizowane. Jedną z nich tłumaczyła żona kumpla. ~
- STAR WARS™ - The Force Unleashed™ Ultimate Sith Edition i STAR WARS™ - The Force Unleashed™ II - pod względem językowym znacznie lepiej, jest polska lokalizacja. ~
- STAR WARS™ - The Force Unleashed™ II - zaskoczył mnie zupełny brak problemów. Wcześniej była niezła jazda, a tym razem działa nawet z aktywnym drugim monitorem. Bardzo możliwe, że tu sytuację naprawiły któreś sterowniki.

Prawie się zGOGizowałem. ~ W ofercie GOG brakuje jeszcze (z tego co mam):
- Monopoly Star Wars ~
- Star Wars: Yoda Stories - gra i tak nie ma DRMa
- Star Wars: Episode I: The Phantom Menace - ciekawe, czy to w ramach zapominania przez firmę na D o PT?; gra działa z montowanym obrazem
- Star Wars: Episode I: Racer - duża szkoda ~ reszta j.w., czyli obraz
- Star Wars: Force Commander - szkoda, gra działa z obrazem
- Star Wars: Battle for Naboo - znów PT, gra działa z obrazem
- Star Wars: Battlefront - WIELKA szkoda ~, ale o tej grze w ogóle zapomniano; SecuROM
- Star Wars: The Clone Wars: Republic Heroes - a może i nie szkoda? ~, SecuROM

Dużo nie zostało, ale pewnie się nie doczekam. A może? ~

Całość bardziej szczegółowych opisów na: http://www.pitow.wroc.pl/~yogurt/StarWars/

Pozdrawiam
Yogurt, który nie ma kiedy grać

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Ja tam kupiłem "za grosze" kilka brakujących tytułów, ale jeszcze nie było okazji do przetestowania - w razie problemów, wiem gdzie szukać odpowiedzi

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Generalnie nie ma problemów. ~

Co najwyżej trzeba wrzucić rdoeffinger/xwa_ddraw_d3d11, WineD3D For Windows lub dgVoodoo 2. Czasami można grzebnąć w binarkach, aby uzyskać HD. No i mieć NVidię. ~

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Echhh, pamiętam jak okrutnie męczyłem się z poprawnym uruchomieniem KotOR-ów dwóch po przesiadce z Xpeka na 7, którego dzisiaj mam na lapku ...
Nie przypominam sobie, bym czegokolwiek tak szukał w sieci, jak właśnie poradników dotyczących modyfikacji rozdzielczości. No i kiedy, po wieeelu mękach udało mi się, poprzez różne "fanowskie" programiki uruchomić je w poprawnych rozdziałkach, to mi się odechciało już grać, bo ograłem je wcześniej z masą dodatkowych modów na wszystkie sposoby, a poza tym zapowiedziane zostało "odświeżenie" pierwsze części gry przez maniaków z Apeirona -
No i tak czekam właśnie na tą "modyfikację", i może się doczekamy - w przyszłym roku ...

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Ja też miałem problem z rozdzielczością, ale po każdym wejściu resetowałem ustawienia i było ok.

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Ooo, to miałeś dobrze. U mnie to nie działało, niestety. Pomógł mi dopiero UniWS patcher, plus jakieś nakładki na interfejs w grze, żeby dialogi się dobrze wyświetlały.

Re: GOGizacji ciąg dalszy

Ooooh, współczuję. Z dialogami też miałem parę razy problem, ale kończył się zanim zdążyłem coś zrobić laptopowi.
Swoją drogą mam zamiar znów zainstalować KotORa, też na siódemce... jakby co napiszę.

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.