Forum

Ossus News! :D

Aby zwiększyć zainteresowanie Biblioteką Ossus (http://www.ossus.pl) zakładam nowy temat, w którym co jakiś czas będą zamieszczane najsmaczniejsze "kąski" z największej polskiej encyklopedii "Gwiezdnych wojen".

Warto skończyć z przekonaniem, że "na Wookiee mają więcej i lepiej" - rzeczywiście, z reguły to prawda, ale w coraz większej ilości przypadków - niekoniecznie I właśnie w tym celu jest ten topic - promowanie haseł o podobnej objętości i jakości co na Wookiee, a czasem dużo lepszych I po to, aby społeczność Bastionu "oswajała się" z Ossusem, bo co jakiś czas będzie w lateście. Rejestrujcie się i edytujcie, bo warto! Mamy już ponad 3000 haseł i ich liczba w szybkim tempie rośnie, gdyż wykształciło się grono stałych Archiwistów, regularnie dodających nowe artykuły. Jestem przekonany, że w przyszłym roku przegonimy Jedipedię i znajdziemy się na drugim miejscu na świecie w rankingu SW Wiki :] A więc zaczynamy:

1. Kolcta
Zapewne wiecie, co to bacta (http://www.ossus.pl/biblioteka/Bacta) i kolto (http://www.ossus.pl/biblioteka/Kolto). Nie wszyscy muszą jednak znać kolctę, dlatego zapraszam do lektury hasła napisanego przez naszego admirała NLoriela (tego nie ma na Wookiee ):

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kolcta

2. Kampania ruusańska
Równie godne polecenia jest hasło o kampanii ruusańskiej Szedała - załączam link do hasła głównego, z którego możecie przejść do artykułów skrupulatnie opisujących każdą z siedmiu bitew:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kampania_ruusa%C5%84ska

3. Planeta Endor
W wyniku niejasności w kanonie nie do końca było wiadomo, o co chodziło z planetą, wokół której krążył Księżyc-Sanktuarium.

http://www.ossus.pl/biblioteka/Endor_%28planeta%29

4. Kanon
No to teraz kilka słów o samym kanonie "Gwiezdnych wojen", jego stopniach i tak dalej:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kanon

5. Miasto w Chmurach
Co tu dużo mówić - dobra robota Tiglatpilesara (który ma w swoim dorobku także poniższe "Cienie..."):

http://www.ossus.pl/biblioteka/Miasto_w_Chmurach

6. Nowelizacja "Cieni Imperium"
Wspaniałe, szczegółowe streszczenie klasyki Expanded Universe - warto sobie przypomnieć, jeśli ktoś nie ma czasu na przeczytanie książki:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Cienie_Imperium_%28ksi%C4%85%C5%BCka%29

Przy okazji warto też zapoznać się ze Stingerem, prywatnym środkiem transportu Guri:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Stinger

7. Sith`ari
Nie wszystkim znana przepowiednia dotycząca Sith`ari, według Sithów - istoty doskonałej. Na Wookiee jest straszny bałagan w tym haśle, dlatego:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Sith%27ari

8. Żuk żniwiarz
Pocieszne żuczki żyjące na Cato Neimoidii oraz sąsiednich światach Wyczerpująco na temat, dzięki Archiwiście Abe ^^

http://www.ossus.pl/biblioteka/%C5%BBuk_%C5%BCniwiarz

9. Rozkaz 66
Dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć szczegóły tego wydarzenia (hasło jeszcze ciepłe, przed chwilą rozbudowane przez NL) albo poszerzyć wiedzę o wydarzenia pozafilmowe, polecam zajrzeć:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Rozkaz_66

10. Yorik-et
No i teraz coś od siebie xD Czyli wszystko, co dało się wyciągnąć o skoczku koralowym Yuuzhan Vongów z książek NEJ oraz NEJ Sourcebook, a także chyba wszystkie dostępne grafiki tego cudeńka (na Wookiee jest tylko jedna )... Czytajcie o statku, który wpieprza skały! xDDD:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Yorik-et

Dziękuję za uwagę
- - -

PS. Tak tylko dla ciekawostki dodam, że na Vongopedię zaglądałem raczej tylko wtedy, kiedy Wedge zamieszczał tutaj posty i wyskubywał koszerne hasła - dlatego uznałem, że może podobny zabieg z Ossusem ma sens

PS 2. Stary temat o Ossusie - http://www.gwiezdne-wojny.pl/b.php?nr=283595

PS 3. HMM i X-Yuri - to co z tymi Mandalorianami?

PS 4. Ludwiczek i Piett już kończą Luke`a Skywalkera i zabierają się za Marę Jade, także spodziewajcie się największego hasła na Ossusie już wkrótceeeee ^^

Good :)

godna pochwały inicjatywa Jestem pewien, że dzięki temu zaufanie do Ossusa wzrośnie Może kiedyś znowu sam wrócę do pisania na Waszych łamach Powodzenia i pozdrowienia od Waszej vongowej siostry bliźniaczki

Re: Ossus News! :D

Sky napisał(a):

Warto skończyć z przekonaniem, że "na Wookiee mają więcej i lepiej" -

________

Kurde... godne noworoczne postanowienie. Ambitne.

po...

...prostu wiedziałem, że nie będziesz mógł się oprzeć skomentowaniu tego na swój sposób...

...

nie miałem nic złego na myśli gdyby ktoś pytał.

Podziwiam fanów, którzy mają czas i ochotę tworzyć dla innych. Naprawdę.

Nawet jeśli chcą rywalizować z Wookami

...

W jednym haśle się rozpisałem, włożyłem w nie całe swoje serce i zaangażowanie () i co? Gówno... ktoś to usunął i zostawił jak było.

Łe tej!

Bląd! Pomyliłem hasła Jest ok, rozpisałem się i zostało Po prostu mi się myli z M`y. To muszę się zabrać, bo mam ostatnio zastój we wszystkich pracach pisemnych

:D

O! Artykul o kanonie byl mi bardzo potrzebny przy tworzeniu mojego artu "Dziedzictwo Marvel Comics Star Wars".

Dobre hasla, duzo ciekawych informacji mozna poznac.

.

Ja jeszcze dodam tylko, że sporo artykułów, które na wookiepedi są "na medal" my mamy jeszcze lepsze (lub co najmniej tak samo dobre). Kilka przykładów - Quinlan Vos, Palpatine, Jacen Solo (nie czytałem, bo nie chcę sobie psuć zabawy z czytania książek, ale na pewno dobry, choć jeszcze nie skończony z tego co widzę ). No i szykuje się Luke Skywalker

Jeszcze jedno. Nieczęsto odwiedzam Bastion, ale z tego co widze czasami słyszę głosy mówiące "nie zaglądam na ossusa, wolę sprawdzić na wookiepedi, tam jest więcej i lepiej". No coż, proponuję spojrzeć na dwie rzeczy. Nie będę ich wyjaśniał, bo każdy inteligentny zrozumie o co chodzi. Jeden - porównanie liczby użytkowników, angielski jako język międzynarodowy. Dwa - liczba materiałów wydawanych w Polsce (i nie chodzi mi tu o książki i komiksy, ale przede wszystkim o różne przewodniki i rzeczy typu Star Wars Insider i The Official Star Wars Fact File). A poziom? Ekhmmm.... spójrzcie na hasło o Yodzie i poczytajcie o jego mistrzu. Szkoda, że jeszcze rasy nie wymyślili. Albo rozdrabnianie typu Kenix Kil i Kir Kanos, Czerona Straż i Gwardia, albo bitwa o Tythe (Battle of Tythe).

.

Wszystko pięknie i cudnie, ale...
...to nie zmienia faktu, że jeżeli już ktoś ze znajomością englisza będzie szukał jakichś informacji o czymś z uniwersum SW, to raczej bez wahania wybierze Wookeepedię - bądź co bądź największej tematycznej encyklopedii świata i, co warto dodać, bo część z Ossusowców wiesza na niej psy, bardzo dobrej encyklopedii.

Re: .

Nadiru Radena napisał(a):
Wszystko pięknie i cudnie, ale...
...to nie zmienia faktu, że jeżeli już ktoś ze znajomością englisza będzie szukał jakichś informacji o czymś z uniwersum SW, to raczej bez wahania wybierze Wookeepedię - bądź co bądź największej tematycznej encyklopedii świata i, co warto dodać, bo część z Ossusowców wiesza na niej psy, bardzo dobrej encyklopedii.

________
1. Nie każdy zna angielski
2. Szczerze mówiąc też często wybieram wookiepedię (zwłaszcza jeśli chodzi o żródła, co jest raczej logiczne, bo w Polsce prawie nikt nie kupuje np. Star Wars Official Fact Files, więc kto będzie o tym pisał?), ale na pewno jest mnóstwo artykułów lepszych na ossusie niż na wookie, uwierz mi (Ludwiczek, Piett --> Luke Skywalker, brawo
3. Nikt nie wiesza na niej psów. Po prostu zdarza się, że ktoś przetłumaczy artykuł z wookie i wklei na ossusa. A na Ossusie ceni się twórczość własną Gdybyśmy tłumaczyli, to na pewno mielibyśmy SPOOORO więcej artów. I dobrze, że nie tłumaczymy, bo to każdy głupi potrafi. Z tą bardzo dobrą encyklopedią to mam mieszane uczucia, bo z jednej strony masz rację, bardzo dużo haseł jest dobrze napisanych, a drugiej strony jest pełno przekłamań, zmyśleń fanowskich oraz oczywiście durnego rozdrabniania haseł (kilkuosobowa potyczka nazwana bitwą, tiaaa....)

Re.

1. Jak ktoś mowy synów Albionu nie zna, to pewie, że łukipedyja mu na nic.
2. "Źródła" - otóż to. My wielu nie mamy w Polsce i to powód, dla którego prędzej uwierzę Wookieepedystom niż Ossusowcom, mimo iż doceniam pracę tych ostatnich. A co się tyczy Luke`a, to obiektywnie rzecz ujmując poziom obu artykułów jest w miarę równy.
3. Przekłamania i zmyślenia trafiają się i na Ossus (wiem z doświadczenia, bo poprawiałem dwa takie, choć haseł na Ossus prawie w ogóle nie przeglądam), i na Wookiee, i wszędzie tam, gdzie człek coś napisze. Nawet profesjonalne encyklopedie mają problem z przekłamaniami, czy raczej niedopatrzeniami.

<--oo->

A więc tak:
1. Dzięki za uznanie związane z hasłem o Luke`u.
2. Fakt, Wookiepedia pod względem ilości informacji jest niedoścignionym wzorem dla każdej Wiki o Star Wars ale zwykle obowiązuje niepiśmienna zasada, że szukając informacji o danym wydarzeniu,posatci czy czymkolwiek innym zagląda się do więcej niż 1 źródłą, tak samo tutaj wypada dla porównania zawartych faktów i źródęł zajrzeć na obie encyklopede, choćby po to by porównać wiadomości tam zawarte (pogląd związany ze skrzywieniem psychiki po paru miesiącach chodzenia na UW w Wawie).
Po za tym ciągle się rozwijamy i systematycaznie powiększamt zawarość informacji zawartych na Ossusie, by jak najbardziej podołać wymogom czytających. Zreszta Wookiepedia też kiedyś zaczynała od zera więc nie wszytsko od razu.

Re.

1. Sam takowe pisałem dla The Outer Rim, więc wiem jak dużo trudu trzeba, żeby coś takiego zrobić - i tym większy mój podziw, że wam się tak ładnie udało.

PS. Ale Palpi i tak jest lepszy na Wookiee, hehe.

Skoro już przy tym jesteśmy...

...to Ossusowi się zawsze przydadzą dobrzy pisarze z dużą wiedzą...

Re.

W to nie wątpię, ale dopóki The Outer Rim nie jest w Ossus (a kiedyś będzie, w co nie wątpię) na mnie nie liczcie, niestety.

...

Piett, Louie, ten PS to bylo wyzwanie dla was ! Do boju ! :>

no cóż...

...to że nie ma oficjalnie dostępnych wielu źródeł w Polsce to fakt, porażka... ale na Ossusie piszą zarówno Ci, którzy mają dostęp tylko do tych wydanych u nas, jak i Ci, którzy sprowadzają sobie zza granicy... Jest to grono stałych Archiwistów i każdy mniej więcej wie, kto jest specjalistą od czego - a jeśli poprawia lub tworzy hasło ktoś "nowy" albo "mało znany" to od razu jest na celowniku W sensie - czy nie tłumaczy z Wookiee, czy rzeczywiście ma te źródła (już nie wnikam w jakiej formie, o ile posiadanie książek SW po Polsku jako e-booków osobiście potępiam, to już zagranicznych źródeł, o których można pomarzyć ze zostaną wydane w Polsce, nie).

Jeszcze a propos tych przekłamań - to już jest charakterystyczne, mniej lub bardziej, na każdej wiki i nie da się tego uniknąć. Ale jak na tą liczbę Ossusowych userów to myślę że jest odpowiednia liczba Strażników i Jedi. Zresztą niedługo zostaną być może wprowadzone nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej ograniczyłyby jakieś niedopatrzenia czy przekłamania.

A tak w ogóle, Nadiru, to powinieneś częściej edytować na Ossusie :]

Re: no cóż...

Sky napisał(a):
posiadanie książek SW po Polsku jako e-booków osobiście potępiam (...)

________
Zgadzam się, aczkolwiek polecam też posiadanie tych książek, których masz w tradycyjnej formie, również w formie ebooka. Jak czytam książkę, to "z papieru", ale jak mam coś napisać, to sięgam po ebooka. Dużo łatwiej coś znaleźć, skopiować, cokolwiek

Ebooki

Książki w postaci elektronicznej jednak sie przydają... Jeśli są. Ileż czasu zmarnowałem, żeby znaleźć w stogu siana te trzy zdania o Jednoczącej Mocy dla Shedao...
No więc ma ktoś "JvS" w wersji OCR?

źle się wyraziłem

chodziło mi oczywiście o to, że posiadanie polskich wersji książek SW jedynie w formie e-booków potępiam, bo Amber ma mniejsze wpływy i zawsze jest jakieś zagrożenie, że w końcu nas oleją, a tego chyba nikt by nie chciał. Sam mam sporo po polsku i ściągam je specjalnie dla Ossusa, bo czytania na kompie raczej nie preferuję, chyba że nie mam innego wyjścia

No i dzięki e-bookowi Jednoczącej Mocy znalazłem dla Ciebie New Republic City A ostatnio także Gandyjskich Poszukiwaczy w paru innych pozycjach...

Re: Re: .

Abe125 napisał(a):
jest pełno przekłamań, zmyśleń fanowskich oraz oczywiście durnego rozdrabniania haseł (kilkuosobowa potyczka nazwana bitwą, tiaaa....)
________

Tak, też to ubóstwiam w Wookiee Jak ucieczkę "Sokoła" przed dwoma niszczycielami nazywają "Bitwą o Tatooine" i robią do tego odpowiednią tabelkę Porażka A moim całkowicie ulubionym artykułem jest "Obiad u Larsów", gdzie jest też tabelka I bohaterowie to Luke, Owen, Beru i blue milk Bez komentarza...

Re.

"Skirmish over Tatooine" jak już, ale mniejsza o nazwę, bo w sumie artykuł zły nie jest - ja na przykład nie miałem pojęcia o tym, że przy przylocie na Tatooine "Sokół" miał potyczkę z imperialnymi (chociaż całość mocno nie-kanonowa chyba jest...)

A tego obiadu u Larsów jakoś nie znalazłem. Jeśli był, to chyba go skasowano... a jak nie, to zapodaj linka, chętnie poczytam, hehe.

Re: Re.

Nadiru Radena napisał(a):
"Skirmish over Tatooine" jak już, ale mniejsza o nazwę, bo w sumie artykuł zły nie jest - ja na przykład nie miałem pojęcia o tym, że przy przylocie na Tatooine "Sokół" miał potyczkę z imperialnymi (chociaż całość mocno nie-kanonowa chyba jest...)

________

Czepiacie się łuka, a sami nie umiecie czytać ze zrozumieniem (co jest zresztą nagminną rzeczą na tym forum)...

1. Skirmish over Tatooine to jest skirmish nie battle jak raczy uważać Wedge. A różnice między tymi wyrażeniami powinno poznać sie na naukach obcego języka

2. Zwróćcie uwage na źródło tej informacji: Star Wars: Flight of the Falcon - video game for the Game Boy Advance, produced by THQ.
O ile pamiętam wszystkie gry wydawane na GB mają licencję LA i wszystko co tam jest zawarte ma moc kanonu. A to, że pewnie sami twórcy nie ogarniają tworzonego uniwersum to inna sprawa.


To zmienili

bo nie tak dawno artykuł nazywał się "Battle over Tatooine (The Flight of the Falcon)", a więc bitwa moi drodzy jak w mordę strzelił Znaczenie słowa "battle" znajduje się w najbliższym słowniku Co nie zmienia faktu, że niezależnie od źródła zamieszczanie czegoś takiego na Wookiee jest głupawe.

A obiad był gdzieś zakopany głęboko, już nie pamiętam jak go znalazłem

Dooookładnie

Panowie, proponuję najpierw dobrze odrobić lekcję

Historia strony:

05:43, 24 November 2007 Darthtyler (Talk | contribs) m (Battle of Tatooine (Flight of the Falcon) moved to Skirmish over Tatooine: Better name.)

Tekst:

The Skirmish over Tatooine was a battle involving Han Solo and Chewbacca in the Millennium Falcon against the Empire


A przykładu takich "bitew" można jeszcze podać... najbardziej śmieszy np. pierwsza i druga bitwa o Helskę 4 (wojna z Yuuzhan Vongami) - pierwsza to wg nich zniszczenie Eskadry Tuzina i Dwóch Mścicieli przez skoczki koralowe (i to była BITWA? wtf?)... podczas gdy za drugą bitwę uznają pierwsze starcie (które Nowa Republika przegrała) i drugie, gdy Jedi wrócili pod Helskę z tymi parasolowatymi statkami. Ja podzieliłbym tą ostatnią na dwie, bo pomiędzy nimi była przerwa, a Kypa w ogóle zostawił (i tak będzie na Ossusie). Porażka.

I żeby nie było, uważam Wookiee za bardzo dobrą encyklopedię, ale oni po prostu osiągnęli pewien poziom haseł, w d... im się poprzewracało bo nie mają co robić to tworzą takie kwiatki jak bitwy o Tatooine (dobrze że nie kampania) itp.

Re.

Wookieepedia chce opisać WSZYSTKIE wydarzenia - czy to źle? Czepiacie się niewiadomo czego, zamiast się cieszyć, że ludziom chce się pisać o czymś, o czym wy byście nawet nie pomyśleli (zupełnie inną sprawą jest, czy ktoś taki artykuł nie tyle przeczyta, co po porstu znajdzie).
A że nazewnictwo czasem dziwne? Wielka katastrofa, naprawdę - jak wam się tak bardzo nie podoba ten stan rzeczy, to czemu nie napiszcie o tym na Wookieepedii? To "wolna encyklopedia" bądź co bądź.

Ej...

...ale spokojnie, nie gorączkuj się tak

No ja

umarłbym bez historii obiadu z udziałem błękitnego mleka Jestem dumny, że Wookieepedia poszerzyła tym moją wiedzę o uniwersum

Bitwy różniste...

A ja znalazłem dziś coś takiego:
[url]http://starwars.wikia.com/wiki/Second Battle of Coruscant (Great Sith War)[/url]
"Presumably" była, choć może nie na Placu Czerwonym...

LOL :D

Nie no, umarłem Jestem ciekaw czemu pojedynek Maula z Assant też nie jest Bitwą o Coruscant Ale pewnie niedługo się doczekam

...

Dżizys, istna tragedia, powinni zbanować tych co pisali ten artykuł - albo najlepiej spalić na stosie, żeby podobnych głupot już nigdy nie napisali.

Widzę u was typowy objaw dostrzegania drzazgi w cudzym oku, a niedostrzegania belki we własnym.

...

Wyluzuj. Też przy każdej nadarzającej się okazji jedziesz po Ossusie (tzn. prezentujesz swoją opinię na jego temat, do której masz oczywiście pełne prawo)

Otóż to

Nadiru -> mniej kawy, więcej hobby Może wędkarstwo?

...

Nie jadę po Ossusie (do którego i tak w tym roku dołączę), tylko po waszej hipokryzji i sposobie, w jaki wy z kolei czasem traktujecie Wookieepedię. Jakbyś się przyjrzał moim ostatnim wypowiedziom, zauważyłbyś że nie czepiam się Ossus, a was - bodaj najważniejszych ludzi w Ossus.

Heh

ja na Ossusie nie piszę, choć chciałbym, ale nie mam czasu, więc jestem neutralny A sam w razie potrzeby korzystam raczej z Wookiee, bo mam zazwyczaj potrzeby bardziej szczegółowe, których póki co nie ma na Ossusie Tylko wskazuję na ewidentne głupoty i się z nich wyśmiewam i możesz być pewien, że gdybym trafił na równą bzdurę na Ossusie też bym po niej pojechał Amen

Poza tym zamiast się bulwersować zmień te bzdury na Wookiee, a już nikt więcej nie będzie miał podstaw żeby Ci psuć krew

hipokryzja

Czy zarzucasz hipokryzję konkretnym osobom, czy takiemu ogólnemu "bohaterowi zbiorowemu"? Bo jeśli zarzucasz ją konkretnie mi, to chętnie dowiedziałbym się, na jakiej podstawie - czyli kiedy to postąpiłem niezgodnie z tym, co wypowiadam jako swoje poglądy?

...

Skoro uważasz, że to bzdury, czemu sam je nie poprawisz, a przynajmniej nie napiszesz swojej opinii na stronie dyskusji? Ja się nie czepiam Wookiee, więc nie widzę potrzeby poprawiania samemu tego, co napiszą nasi koledzy zza Wielkiej Wody.

Bo mnie

to nie obchodzi Tylko śmieszy A Ciebie też powinno, może dzięki temu nie będziesz obrażał takich zacnych ludzi jak NLoriel czy Sky, co znacznie lepiej przysłuży się Twojemu PR

...

"Bohater zbiorowy", a konkretniej ludzie, którzy się wypowiadają tu i tam na temat słabości Wookiee i wielkości Ossus.
Zdecydowanie nie chodzi o ciebie, bo do ciebie nigdy nie miałem zastrzeżeń.

Wedge,

To teraz już się obrażamy, co? Nie, ja nikogo nie obrażam, wskazuję na to, że niektórzy z Ossusowców powinni przestać zachłystywać się tak Ossusem, bo jeszcze (powtarzam: jeszcze) nie mają ku temu powodów - a jednocześnie nie powinni pomniejszać dokonań Wookiee. Zaistnienie obu tych rzeczy na raz świadczy o tym, że ktoś jest zadufany w sobie. Może tak nie jest w istocie, ale ja odnoszę takie wrażenie.

No to

po prostu zapamiętaj, że na Wookiee niezależnie od tego czym, jaka i gdzie jest są kompletne BZDURY i każdy ma prawo je wyśmiać, a bronienie tak czy inaczej zaowalowane jest tu bez sensu Bo co ja Ci poradzę, że Wookiee ma politykę takich artykułów, ma ją i tyle i sama się ośmiesza Koniec pieśni I nie traktuj na równi wyśmiewania Wookiee z zachwytem nad Ossusem bo... to mania prześladowcza i teoria spiskowa

Wedge,

Jak już gdzieś tu pisałem, wszędzie są jakieś bzdury, każda encyklopedia, nawet profesjonalna, się ich nie ustrzeże. Taka ludzka natura.

No więc

będe je wyśmiewał Bo lubię

nie lubię

....a czego? Tego, że zaraz pójdzie szmer: ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...jakby w tym przypadku nie istniało takie coś jak jedność poglądów...ale ja nie o tym, bo i tak napisze co myślę.

Nadiru, dobry człowieku, którego ja naprawdę bardzo szanuję. Czy Ty aby nie przesadzasz? Ludzie z Ossusa chełpią się swoją pracą, bo są z niej dumni. Mają do tego święte prawo, dlaczego? Ponieważ odwalają kawał niezłej roboty, której nie chce się wykonywać nikomu innemu(tu warto zaznaczyć, że podobnie jest z TORową encyklopedia, którą lubię, a która jest za mało rozreklamowana). Poza tym, nie oszukujmy się, w opinii publicznej naczelni encyklopedii SW uchodzą jako dziwacy, którzy zajmują się niepoważnymi rzeczami. Dlatego jednym ratunkiem, z punktu widzenia psychologii człowieka, jest rekompensata sobie tej niesprawiedliwej opinii, aby móc dalej pracować nad Ossusem i czerpać z tego radość, nie popadając w uczucie beznadziei i zmarnowanego czasu (bo przecież tyle poważnych rzeczy mogliby zrobić za ten czas). Tym bardziej jest im potrzebne to autodowartościowanie, gdyż są fani, dla których de facto ta encyklopedia powstaje, a którzy lubią im wypominać niekompetencję, także niekoniecznie słusznie. No cóż...Polacy to malkontenci, mamy na to kolejny dowód.
Złoty środek?
Oczywiście nie ma, ale warto chyba poczęstować kolegów z Ossusa konstruktywną krytyką i pochwalić za dobre rozwiązania...a najlepiej samemu usiąść i zamiast krytykować, poprawić to co nas razi.
A co do Wookie...IMO to jest tak, że pracuje tam intensywnie nieporównywalnie więcej fanów niż na naszym swojskim podwórku i dlatego prace idą szybciej i powoli kończą się hasła do opisania, stąd kolejne rozdrobnienia, co do których osobiście nie mam właściwe zastrzeżeń, bo bywają bardzo zabawne
Co do Łedża, przypomnę, iż jest adminem na Vongo, a Vongo jest encyklopedią prześmiewczą, co już ukazuje jego stosunek do SW i pozostałych encyklopedii. Kryje się w tym przesłanie, iż nie należy traktować wszystkiego zbyt poważnie. A poza tym, sam wie jaka to cholernie ciężka praca nadzorować projekt jakim jest encyklopedia wiki czy StarCast( w przypadku, którego też się odnosi wrażenie, że niektórzy fani wychodzą z założenia, że im się należy i kropka. A ja tu zapytam, a niby dlaczego?).
Recepta: Wzajemny szacunek dla pracy i wkładu. I to chyba tyle.... Szkoda nerwów panowie.

O rany

ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...

[/szmer]Sorry, couldn`t help it

Taraissu

Ze zwrócenia uwagi zrobiła się dyskusja o obrażaniu i szacunku...

Autodowartościowanie jest OK, ale nie w sposób "patrzcie jakie bzdury na Wookiee są, a jak u nas jest wspaniale!" (to tylko teoretyczny przykład). Po takim tekście fan się zniechęca, bo zajrzy do innego hasła, a tam co? Zalążek artykułu. To działanie na szkodę Ossus. Tylko tyle chciałem rzec.

Skoro przy docenianiu wysiłków i szacunku: sam tworzę dużo i staram się dać coś od siebie fandomowi, toteż podziwiam i doceniam ludzi, którzy robią to samo - nie obijają się, a próbują coś zrobić dla ogółu, mimo iż przecież tyle poważnych rzeczy mogliby zrobić za ten czas (za które mogliby otrzymywać pieniądze, swoją drogą), jak sama napisałaś. Robienie takich rzeczy nie jest łatwe, niektórzy szybko odpadają - sam zrezygnowałem przecież z prowadzenia wspomnianej przez ciebie Encyklopedii TOR bo uznałem, że to już nie ma sensu. Jest Ossus i Ossus w zupełności wystarczy, nawet jeśli parę rzeczy mi się w nim nie podoba.

Re: O rany

Gunfan napisał(a):
ale ona jest zapatrzona w Łedżowatego...

[/szmer]Sorry, couldn`t help it


HA!!

A nie mówiłam
________

oj

Nadiru, czepiasz się jak rzep psiego ogona i masakrycznie nadinterpretujesz wszystko to, co jest napisane w tym temacie Tłumaczę więc: ten topic jest po to by rozreklamować Ossusa, by ludzie częściej na niego wchodzili i pisali. A Ty zaraz dajesz jakieś "teoretyczne przykłady" typu "patrzcie jakie bzdury na Wookiee są, a jak u nas jest wspaniale!". Człowieku, weź wyluzuj, a jak chcesz coś krytykować a propos Ossusa to chyba temat reklamujący go jest najmniej istotny... tak czy nie? Poza tym moje wypowiedzi, podobnie jak wypowiedzi wszystkich innych którzy krytykowali Wookiee, są naszym prywatnym zdaniem, nie wygłaszamy oficjalnego stanowiska Ossusa w tej sprawie, więc o co ten szum? Zawsze można pogadać o tym na gg, zamiast wszczynać borutę.

Taraissu - co do tej "analizy psychologicznej" to z całym szacunkiem, ale... każdy człowiek jest inny, każdy z nas ma inną motywację do tego żeby działać na Ossusie, żeby cokolwiek robić... a Ty wrzucasz nas wszystkich do wora niedowartościowanych, postrzeganych przez "zewnętrznych" jak idiotów fanów SW, którzy pracują na Ossusie, rozbudowują go i prezentują wybrane mięska tutaj tylko po to, żeby się osobiście dowartościować i odreagować. No cóż, nie spodziewałem się tego prawdę mówiąc i trochę przykro, że inicjatywa ta jest tak odbierana przez niektórych. I nie chcę się przekomarzać, rozumiem że to Twoje zdanie i je szanuję. Teraz to pewnie ja nadinterpretuję, trudno.

acha

z całym szacunkiem, ale pisząc to co napisałeś pokazujesz, że chyba jednak jesteś taki za jakiego się nie uważasz. Jak to mówią.. uderz w stół a nożyce się odezwą... Nota bene przypomnę Ci, iż nie siedzę tutaj tylko po to by krytykować kolejne projekty tylko sama ruszam dupsko i biorę udział w co rusz to nowych przedsięwzięciach, za które także nie zawsze mi się dziękuje (już nie wspomnę, iż swego czasu sama byłam aktywna na Ossusie). Jeśli rzeczywiście postrzegasz problem tylko i wyłącznie jedno płaszczyznowo, żeby nie powiedzieć płytko, to sorry, ale to nie ja mam problem. Ja wiem, że strasznie się trudno czasem przyznać, do tego, że jest się tylko, albo aż istotą ludzką, o czysto ludzkich potrzebach jak akceptacja otoczenia, docenienie, zrozumienie.... Dlatego napiszę Ci tak żebyś zrozumiał: nie uważam, że fani SW są zakompleksionymi i ograniczonymi istotami, które muszą sobie rekompensować niezrozumienie ze strony świata, są jednak ludźmi i potrzebują karmy dla duszy, żeby po prostu przyjemniej sobie egzystować. Może kiedyś uda Ci się spojrzeć mniej egocentrycznie i z nieco większym dystansem na samego siebie i zrozumiesz, że bez względu na to jak bardzo będziesz udawał, że jesteś idealny i tak otoczenie zobaczy, że ściemniasz. Wybacz zatem jeśli rzuciłam wobec Ciebie oszczerstwo, już sie nie odezwę w tej sprawie...sugeruję częściej unosić się honorem...


PS1: A gdyby Ci nie zależało na reklamie ciężkiej pracy Twojej i innych nie założyłbyś tego tematu, prawda? Pomyśl sobie jak to wygląda z zewnątrz.

PS2: Łedż sam mówi, że właśnie po to założył temat o Vongu, żeby dowartościować siebie i innych i dlatego mu zależy tak bardzo na komentarzach do StarCasta.

PS3: A poza tym, już tak całkiem prywatnie, powiem Ci, że jest mi przykro, bo jestem po Waszej stronie i nie napisałam nic uwłaczającego Waszej fanowskiej godności, bo niby po co miałabym oczerniać samą siebie?

Re: acha

Taraissu napisał(a):

PS2: Łedż sam mówi, że właśnie po to założył temat o Vongu, żeby dowartościować siebie i innych i dlatego mu zależy tak bardzo na komentarzach do StarCasta.

________

Hola, hola! To ja założyłem ten temat

Prawda :)

Aczkolwiek faktem jest, że właśnie po to wrzucam linki do wyszlifowanych artykułów, także Taraissu ma 100% racji

no

cóż, domyśliłem się że powiesz uderz w stół a nożyce się odezwą, ale stwierdziłem że jednak zareaguję

Spokojnie, nie napisałem że mam z tym problem, nie uważam się za idealnego i nie wiem dlaczego to sugerujesz - bo zaprzeczyłem temu że każdy ma jakieś potrzeby? Nie, tylko formie w jakiej to napisałaś. Forma forma forma. Dziwnie to dla mnie zabrzmiało, koniec kropka. Wiem że zarówno Ty jak i Wedge co rusz bierzecie udział w jakiejś inicjatywie i nie musisz mi o tym przypominać. Podobnie jak wielu innym osobom, bardzo mi zależy na Ossusie i wszyscy ostro tam pracujemy i zgadzam się, każdy czuje jakąś potrzebę docenienia (zwłaszcza, że wiele haseł nie będzie polecanymi bo są za krótkie [mimo że najlepsze jakie mogą być], dlatego warto dotrzeć z nimi do ludzi w inny sposób). Wiadomo, zależy mi na pokazaniu zarówno pracy swojej, jak i innych - ale napisałem, że słowa typu "dowartościowanie" itp. wg mnie tutaj nie pasują, ale najwidoczniej mamy trochę inne ich definicje, gdyż ja to pojęcie odbieram z reguły negatywnie (nie powinienem, ale to inna sprawa). "Zrozumiesz, że bez względu na to jak bardzo będziesz udawał, że jesteś idealny i tak otoczenie zobaczy, że ściemniasz." - widzę że robisz kolejną analizę psychologiczną, powtarzam że nie zależy mi bym był tak postrzegany, mam mnóstwo wad i problemów podobnie jak każdy inny tutaj, przecież to chyba logiczne, więc po co zakładasz coś takiego? Widać nie zrozumieliśmy się i kajam się za to, bo to moja wina, ale to nie powód żeby na podstawie jednego głupiego posta robić analizę mojej osobowości, zwłaszcza że się w ogóle nie znamy. I przesadzasz, nie wziąłem to jako ogromne oszczerstwo i plamę na honorze, sugeruję troszkę wyluzować, dżizys, nie miałem złych zamiarów. I naprawdę naprawdę jest mi bardzo przykro że Tobie jest przykro, ponieważ wiem że jesteś po naszej stronie i nie miałem zamiaru potraktować Cię "wrogo" ...

hehe

Przecież wiem, żartuje tylko

Brand, new Darth Krayt

Tak na ogólnobastionowej fali ekscytacji Legacy 18, uzupełniłem hasło na Ossusie o wydarzenia i grafiki z tegoż komiksu i zapraszam do zapoznania się z już, mam nadzieję, pełną historią przeszłości Dartha Krayta

http://ossus.pl/biblioteka/Darth_Krayt

Luke Skywalker

No to ja wraz z Piettem, możemy oświadczyć z radością, że hasło Luke Skywalker jest ukończone
http://ossus.pl/biblioteka/Luke_Skywalker
Mamy nadzieję, że się podoba, bo naprawdę się namęczyliśmy nad tym hasłem

Lord Kaan

Dla jednych był przeszkodą na drodze do zmian wprowadzanych przez Dartha Bane`a. Dla innych był charyzmatycznym dowódcą i reformatorem, odrzucającym archaiczne reguły dawnych Lordów Sith, a także osobą, która była bliska rzucenie na kolana znienawidzonych Rycerzy Jedi i Starej Republiki. Nigdy nie ma postaci całkowicie białych lub czarnych, dlatego chyba warto wyrobić sobie o nim własne zdanie na podstawie tego świeżo napisanego artykułu
http://ossus.pl/biblioteka/Kaan

Ossus News #2

Nadeszła pora na kolejne mięska

1. Imperium Sithów

Najświeższe, jeszcze ciepłe, hasełko na Ossusie, opisujące Imperium Sithów. Przyznam że bardzo mi go brakowało, gdyż jest to ważny element EU. Doszło trochę nowych informacji (i smacznych grafik) z Jedi vs Sith ^^

http://www.ossus.pl/biblioteka/Imperium_Sith%C3%B3w

2. Instrukcje Awaryjne Wielkiej Armii Republiki

Czyli zespół procedur przygotowanych dla WAR, do których należał między innymi rozkaz 66. Świeżutkie informacje, pochodzące z Republic Commando: True Colors - same teksty procedur zarówno w przekładzie polskim by NL, jak i w oryginale (w przypisach).

http://www.ossus.pl/biblioteka/Instrukcje_Awaryjne_Wielkiej_Armii_Republiki

3. Wielka rewolta droidów

...która to została opisana w dokumencie "Pożoga: Naoczna relacja z wielkiego powstania droidów" (The New Essential Guide to Droids). Taki nasz starwarsowy... Terminator albo Matrix xD

http://www.ossus.pl/biblioteka/Wielka_rewolta_droid%C3%B3w

4.Nowe wojny Sithów

Ostatnio przez naszych specjalistów od tamtych czasów znacznie zostało rozbudowane hasło o nowych wojnach Sithów - kto ciekaw, niech czyta:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Nowe_wojny_Sith%C3%B3w

5. Przewrót w Sojuszu Galaktycznym

A to tylko dla tych, co nie boją się dużych spoilerów z Sacrifice, czy jak kto woli, Poświęcenia:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Przewr%C3%B3t_w_Sojuszu_Galaktycznym_%2840_ABY%29

6. Mroczne Gniazdo i wojny rojów

Dzięki Urthonie (:*) Ossus wzbogacił się o wiele haseł z trylogii Mroczne Gniazdo Od "Władcy Dwumyślnych" aż do "Wojny rojów"

Wojny rojów:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Wojna_roj%C3%B3w

Gorog (Mroczne Gniazdo):
http://www.ossus.pl/biblioteka/Gorog

Kryzys Mrocznego Gniazda:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Kryzys_Mrocznego_Gniazda

No i oczywiście sami Killikowie:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Killikowie

7. Wędrówka po nurcie

Skomplikowana technika Mocy, pozwalająca na "podróżowanie w czasie". Jacen Solo nauczył się jej od mnichów Aing-Tii podczas swojej pięcioletniej "odysei samopoznania", którą rozpoczął po wojnie z Yuuzhan Vongami:

http://www.ossus.pl/biblioteka/W%C4%99dr%C3%B3wka_po_nurcie

* * * * * * * * * * * * * * *
Nie mam dzisiaj weny by więcej wyszukiwać W każdym razie ostatnio na Ossusie regularnie rozbudowywane są hasła dotyczące Mocy i tematycznie zbliżone, które dotychczas były dość zaniedbane... Ale nimi przyjdzie się pochwalić dopiero jak zostaną MOCno wyszlifowane :]

I oczywiście ponownie zachęcam do edytowania na Ossusie - pomóż tworzyć największą encyklopedię SW Hiszpańska Star Wars Wiki powoli powoli nas dogania i nie możemy sobie pozwolić na utratę zaszczytnego trzeciego miejsca xD Choć nie ma wątpliwości że na pierwszym miejscu jakość, dopiero potem ilość...

Re: Ossus News #2

Sky napisał(a):
Nadeszła pora na kolejne mięska

1. Imperium Sithów


________

Chyba szitów :/

Potwór wojenny Sithów
Ptak wojenny Sithów
Nosorożec wojenny Sithów
Robak wojenny Sithów


Chciałbym poznać tfurcę tego dzieła...


Chyba k***a pora zadziałać coś w tej tema[shi(T)]yce

Wszystkie...

...wymienione stwory istniały i mają swoje potwierdzenie w źródłach, poszukaj na Wookiee jeśli nie wierzysz. Dwa z nich nie mają oficjalnej nazwy (Nosorożec oraz Robak), dlatego zostały im nadane nazwy "ogólnikowe" - zawsze możesz zabrać głos w dyskusji i zaproponować inną nazwę (a jak już powstaną hasła o nich, to na górę wstawi się szablon o "niekanoniczności nazwy").

Aha, autora hasła poznasz klikając na zakładkę "historia strony" Chyba że chodzi Ci o autorów Tales of the Jedi i kilku podręczników do RPG - spotkanie z nimi może być nieco trudniejsze xD

hmmm

kurde nie podważam że istniały (chociaż może ) - chodziło mi raczej właśnie o to Although this article is based on canonical information, the actual name of this subject is pure conjecture.

Wedge wyśmiewa szczególikowatość "Łuka" a robicie dokładnie to samo... jeden slajdzik, na jednej stronie jednego komiksu urasta do rangi "sprzętu" wojennego.

A przecież bezpośrednie tłumaczenie-zrzynka z WK`a to miało być pójście na łatwiznę

Ja się raczej zapytuję czemu nikt nie umieścił chrysalida (http://starwars.wikia.com/wiki/Chrysalide), hssissa (http://starwars.wikia.com/wiki/Hssiss) czy w końcu podstawy armii Massassów (http://starwars.wikia.com/wiki/Massassi)??

I nie jest to przypieprzanie się, ale własnie głos w dyskusji

Re: Ossus News #2

Sky napisał(a):


6. Mroczne Gniazdo i wojny rojów

Dzięki Urthonie (:*) Ossus wzbogacił się o wiele haseł z trylogii Mroczne Gniazdo Od "Władcy Dwumyślnych" aż do "Wojny rojów"

Wojny rojów:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Wojna_roj%C3%B3w

Gorog (Mroczne Gniazdo):
http://www.ossus.pl/biblioteka/Gorog

Kryzys Mrocznego Gniazda:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Kryzys_Mrocznego_Gniazda

No i oczywiście sami Killikowie:
http://www.ossus.pl/biblioteka/Killikowie

________

Chciałem się pochwalić, że osobiście zmusiłem Urthonę do napisania tych haseł Regularnie go męczę o nowe hasła ^^
I dzięki bardzo Urthona

Re: Re: Ossus News #2

Ludwiczek napisał:
I dzięki bardzo Urthona
________
nie ma za co

Mandalorianie!

-http://ossus.pl/biblioteka/Kal_Skirata
http://ossus.pl/biblioteka/Boba_Fett

To mają być artykuły o największych Mandalorianach?
Takie cwaniaki, a tylko Valara i Urthona coś robią i sporadycznie Yuri
Więc brać tyłki i pisać!

...

Skirate zostaw mnie...
a o Bobie pomyśle...

...

Ja nic nie robie gwoli scislosci, tylko szlifuje po Val.

Foch!

Z przytupem.

soł

Boba zamówiony :] piszcie o kimś innym xD

Nowe interwiki

Z dumą informuję, że z dniem dzisiejszym na Ossusa mogą zacząć linkować (i vice versa) interwiki ze znaczkami "pl:" na Wikiach hiszpańskiej, rosyjskiej i włoskiej. Dotychczas nieliczne interwiki "Polski" prowadziły na Empirepedię, teraz z dumą będą prowadziły na prawdziwą encyklopedię Star Wars.

Ossus News #3

Czas na nowe artykuły, ostatnimi czasy trochę ich przybyło

1. Nomi Sunrider
Hasło na bank będzie polecane, ale myślę że i tak można o nim wspomnieć... Ogromny artykuł o jednej z najsłynniejszych Jedi czasów starożytnych, znanej z serii Tales of the Jedi:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Nomi_Sunrider

2. Valin Horn
Syn Corrana Horna i Mirax Terrik, Jedi, żyjący w czasach wojny z Yuuzhan Vongami i późniejszych... Hasło o wiele większe niż na Wookiee, opisuje wydarzenia od Widma przeszłości do Fury:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Valin_Horn

3. Jariah Syn
Jariah, czarnoskóry kompan Cade`a Skywalkera, żyjący w czasach ery Dziedzictwa:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Jariah_Syn

4. Darth Bane: Rule of Two
Ostatnio narodziło nam się mnóstwo haseł związanych z najnowszą powieścią Drew Karpyshyna. To tak żeby zaszpanować, że jesteśmy zawsze na czasie :] A więc między innymi:

* Grupa rycerzy Jedi, walcząca w nowych wojnach Sithów i stanowiąca część Armii Światła: Sarro Xaj ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Sarro_Xaj ), Raskta Lsu - echańska mistrzyni Jedi ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Raskta_Lsu ), Tho`natu - twi`lekański Jedi ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Tho%27natu )

* Dla równowagi hasełko o Sevissie Vaa, Lordzie Sithów Bractwa Kaana (info wyłącznie z The New Essential Chronology i Jedi vs Sith: The Essential Guide to the Force): http://www.ossus.pl/biblioteka/Seviss_Vaa

* Holokron Belii Darzu - http://www.ossus.pl/biblioteka/Holokron_Belii_Darzu
* Loranda - http://www.ossus.pl/biblioteka/Loranda
* Worror - http://www.ossus.pl/biblioteka/Worror
* Gula Dwan - http://www.ossus.pl/biblioteka/Gula_Dwan
* Yuun - http://www.ossus.pl/biblioteka/Yuun
* Raskta Fenni - http://www.ossus.pl/biblioteka/Raskta_Fenni

5. Eskadra Czaszek
Eskadra znana nam z serii komiksowej Legacy, pod dowództwem Guun Yage:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Eskadra_Czaszek

Przy okazji uważam że warto poznać matkę Guun, czyli Nynę Calixte (uwaga, ogromny spoiler z Legacy 19!) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Nyna_Calixte

6. Nowy Zakon Sithów
Również znany nam z Legacy, przewodzony przez Dartha Krayta. Kto ma wstręt do tej serii (a niestety są tacy ), może przynajmniej przeczytać sobie hasełko:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Nowy_Zakon_Sith%C3%B3w

7. Githany
Jedna z Sithów służących w Bractwie Ciemności. Treść z Dartha Bane`a 1 i 2, obrazki z Jedi vs Sith (komiksu oraz przewodnika ):

http://www.ossus.pl/biblioteka/Githany

8. Freedon Nadd
Kolejne ogromne hasło, tym razem o Freedonie, a więc również z Tales of the Jedi, polecam:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Freedon_Nadd

A także jego mistrzynię:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Matta_Tremayne

Inne
Ostatnio przybyło również kilka haseł związanych z walutą ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Waluta ) oraz Wielkimi Łowami ( http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Wielkie_%C5%81owy ).

Dobrze jest też regularnie obserwować ostatnie zmiany xD Niech Moc będzie z Wami i oczywiście w imieniu wszystkich Archiwistów zapraszam do współpracy ^^

Jeśli któreś z nowych haseł pominąłem to prośba do aktywnych Archiwistów, by uzupełnili mój news

Korelianie!

Pomęczyłem już Mandalorian, czas na Korelian!
http://ossus.pl/biblioteka/Korelianie
http://ossus.pl/biblioteka/Han_Solo
http://ossus.pl/biblioteka/Wedge_Antilles
Co to ma być?! Żenada panowie i panie, żenada...
Dla porównania:
http://ossus.pl/biblioteka/Boba_Fett
http://ossus.pl/biblioteka/Mandalorianie (nie skończone, ale porównajcie z hasłem o Korelianach! )
Więc jeżeli macie coś takiego jak poczucie honoru czy coś ...
... to weźcie tyłki i pisać, pisać, pisać!

...

Poblagales, nie pomeczyles.
-.-

Z...

...przeciętnym skutkiem.
-.-


...

Bo niektorym szkoda czasu na Ossusa.. -.- (czyt.: Jakbym sie ja za to zabral... )

mhm...

ja od pol roku nic nie edytowałem..... mhm.... czy ktos jeszcze pamieta mnie? Nosilem na Ossusie nick Mace Windu...

Tak, pamiętamy...

-http://ossus.pl/biblioteka/Archiwista:Mace_Windu

Chociaż wolelibyśmy znać, a nie pamiętać. Wrócisz na Ossusa?

no no... a nadal macie koszmary?

chcialbym, ale malo czasu ;/.... nie lubie liceum....

Jakie koszmary?

BTW, ja liceum też nie za bardzo...

.

prawoe codziennei po 8, wracam po 16..

ojej

ja też... też już nie będę się udzielał... tak bardzo nie mam czasu ;(

no..

wspolczuję...

ha!

ale z was leszcze!
ja mam raz na 8:50 i dwa razy o 14! mam mnóstwo czasu, mwhahah

Przecież

to jest tylko 8 godzin!! ... czyli 1/3 doby .... 16 pozostałych godzin masz wolne

.

prace domowe, sen, jedzenie... z reszta na dokaz zuzya seie sporo czasu

...

Sen.. jedzenie.. ech, ci smiertelnicy..

no przepraszam....

postaram sie nie jesc specjalnie dla Ciebie

Jakoś

nie widziałem na filmach aby Mistrzowie Jedi odrabiali zadania

.

poniewaz wszyscy , ktorzy o tym wiedza natychmiastowa trafija na czaarna liste Rady i sa zalatwiani poza kolejka

Ossus News #4

Od dawna nie było nic w tym temacie... Na Ossusie także pojawia się ostatnio niewiele nowych haseł, a jest to oczywiście spowodowane końcem roku szkolnego, maturami i poprawianiem pał przez tych Archiwistów, którzy zamiast się uczyć pisali nowe artykuły dla Biblioteki

Niedługo na Ossusie zagoszczą pliki multimedialne, zmieni się też odrobinę design. Dodane zostaną także nowe skórki. To z zapowiedzi. A teraz lecimy:

1. Pojedynki

Czyli coś, co tygrysy lubią najbardziej. Na sam początek najlepsze hasło, czyli:

* Pojedynek na Tythonie

Potężne starcie pomiędzy Darthem Bane`em oraz jego uczennicą, Darth Zannah, a pięcioma Jedi:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Tythonie

* Pojedynek na Yinchorr

http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Yinchorr

* Pojedynek na Tatooine (A`Sharad Hett vs Kenobi)

http://www.ossus.pl/biblioteka/Pojedynek_na_Tatooine_%28era_Imperium%29

2. Wizja Mocy

Hasło powstało dość dawno, ale co jakiś czas dopisywane są do niego kolejne informacje, gdyż wizji w Gwiezdnych wojnach jest co niemiara. Znajdziecie tutaj zarówno wizje przeszłości, przyszłości, jak i symboliczne... hasło nie ma swojego odpowiednika na Wookiee, a myślę, że dla wielu może być przydatne:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Wizja_Mocy

3. Numa Rar

Twi`lekanka służąca w Nowym Zakonie Jedi, siostra niesławnej Alemy Rar. Zginęła w książce Gwiazda po gwieździe z rąk, a raczej paszczy, voxyna:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Numa_Rar

O samych voxynach zaś, przerzedzających Jedi w czasach inwazji bliznogłowych, można poczytać tutaj:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Voxyn

4. Marasiah Fel

Córka władcy Nowego Imperium Galaktycznego, w pełni wyszkolona Rycerz Imperium, żyjąca w czasach ery Dziedzictwa:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Marasiah_Fel

Przy tej okazji nie wypada nie wspomnieć o Rycerzach Imperialnych:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Rycerz_Imperialny

A także o Antaresie Draco, czyli drugiej połówce Marasiah:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Antares_Draco

No a skoro o Antaresie, to czemu nie o jego najlepszym przyjacielu, który również był Rycerzem Imperialnym?

http://www.ossus.pl/biblioteka/Ganner_Krieg

5. Ustawa antysithiańska

Artykuł nie jest może wybitnie długi, ale dostarcza bardzo ciekawych informacji o ustawie antysithiańskiej (nazwa zastępcza), która została wprowadzona w Republice po wojnie domowej Jedi:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Ustawa_antysithia%C5%84ska

6. Stacja Centerpoint

Starożytna konstrukcja nie raz sprawiła kłopot świętej trójcy i ich sprzymierzeńcom. Hasełko uwzględniające najnowsze wydarzenia z serii Dziedzictwo Mocy:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Stacja_Centerpoint

7. Kosmiczny grazer

Czymże jest? Pasące się w kosmosie zwierzę?

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kosmiczny_grazer

8. Trylogia Knightfall

Co nieco dla fanów serii Nowa era Jedi - o anulowanej trylogii:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Trylogia_Knightfall

9. N`Kata Del Gormo

Tajemniczy ślimakopodobny stwór, który trenował Yodę... jego powstanie zawdzięczamy pewnemu fanowi:

http://www.ossus.pl/biblioteka/N%27Kata_Del_Gormo

10. Hasła z okresu Pius Dea

Czyli krwawe krucjaty Republiki... okres niezwykle tajemniczy i godny uwagi:

* Pius Dea

http://www.ossus.pl/biblioteka/Pius_Dea

A tutaj mamy "tego złego", który stał za całą akcją:

* Kanclerz Contispex

http://www.ossus.pl/biblioteka/Contispex

11. Daultay Dofine

Tchórzliwy Neimoidianin. Tekst: "Daultay Dofine nigdy się nie dowiedział, że zginął przez dziewięcioletniego chłopca" opisujący obrazek na samym dole wymiata xD

http://www.ossus.pl/biblioteka/Daultay_Dofine

12. Gry Galaktyczne

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co nieco o sporcie, a właściwie o odpowiedniku ziemskiej Olimpiady w odległej galaktyce, to polecam zapoznać się z tym oto hasłem:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Gry_Galaktyczne

13. Spór o sukcesję na Aldeeranie i hasła pokrewne

Czyli kilka słów o konflikcie politycznym, który wybuchł w nieznanym okresie przed wojnami klonów:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Sp%C3%B3r_o_sukcesj%C4%99_na_Alderaanie

Dom Antillesów

http://www.ossus.pl/biblioteka/Dom_Antilles%C3%B3w

Qel-Droma

http://www.ossus.pl/biblioteka/Qel-Droma

14. Inne

Parę mniejszych haseł, zasługujących niewątpliwie na uwagę:

Zapis B`omarr

http://www.ossus.pl/biblioteka/Zapis_B%27omarr

Obligacja Wojenna Sojuszu

http://www.ossus.pl/biblioteka/Obligacja_Wojenna_Sojuszu

Kurdeee.....

Kurdeee..... Sky..... musiałeś mi zaspoilerować od razu w pierwszym punkcie? W zasadzie szybko oderwałem wzrok i zdążyłem tylko przeczytać "pojedynek Dartha Bane`a i Darh Zannah z pięcioma Jedi" ale i tak... Teraz w nocy nie będę mógł spać przez Ciebie, bo będę się zastanawiał na wynikiem tej walki (choć podejrzewam jaki był ;] )

Wybacz...

...zapomniałem dać spoiler :/ Jakby któryś z modów mógłby to poprawić, to byłbym bardzo wdzięczny!

Współpraca Biblioteki Ossus z The Outer Rim

Po dość długim okresie starań wreszcie udało się rozpocząć współpracę z serwisem The Outer Rim (http://www.outerrim.pl)! Tamtejsza encyklopedia zostanie przekształcona w swoisty "Databank", do haseł którego będą linkować niektóre nazwy własne, imiona postaci itd. z newsów na stronie głównej. Zaś w samych tych miniaturowych hasłach będą się znajdować linki do "pełnych" artykułów na Ossusie.

Nadiru Radena i Golden Guy (a być może i inni?) będą więc teraz pisać hasła dla Biblioteki, z czego myślę że wszyscy się bardzo cieszymy

KONKURS III

KONKURS III - SW RPG d20 i d6, karcianki (w tym CCG, TCG, YoungJedi), SW Miniatures, SW Miniatures Battles i SW Pocketmodel TCG
Nowy konkurs!

Więcej tutaj:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Biblioteka_Ossus:Konkurs_III

hmmm

powidzmy, że raczej omijam Ossusa, ale widzę temtyka moja więc zapytam: czy jak napiszę jakiś tekst to ktoś będzie łaskaw wrzucić go na stronę bo szczerze powiem... nie chce mi się babrać z obsługą tych skryptów

Oczywiście...

...sam tekst (informacje) są dla nas najważniejsze :] Jak masz konto na Ossusie, to wrzucaj surowe teksty tak jak jest opisane w punkcie "Jak zgłaszać propozycje?", a jeśli nie - to wysyłaj któremuś ze Strażników albo Jedi na maila, a dalej się tym zajmiemy

Mejn pejdż - nju dizajn

Strona główna Biblioteki Ossus przeszła gruntowny remont. IMHO Yako wykonał kawał dobrej roboty i jest o wiele lepiej niż przedtem. Jakby ktoś chciał porównać:

Nowa strona główna - http://www.ossus.pl/biblioteka/

Stara strona główna - http://www.ossus.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna&oldid=80631

Oprócz rzeczy, które każdy może zauważyć przy porównaniu warto wspomnieć, że losowe cytaty mają teraz przy sobie źródła (w postaci indeksu górnego [źródła]).

Po raz kolejny można docenić fakt niezależności serwera - gdyby Ossus stał na serwerze Wiki, reklamy Google wpierdzielałyby się w wolne miejsca i w rezultacie robiły puste przestrzenie i niszczyły kompozycję.

Za niedługo będą kolejne schematy kolorystyczne (acha - obecne kolory ramek i inne pierdółki dostosowują swój kolor do wybranego schematu) oraz nowa główna kategoria - MEDIA - w której będą umieszczone krótkie pliki dźwiękowe, wycięte z Audiobooków Star Wars. Pozwolą one na zapoznanie się z prawidłową wymową imion różnych postaci - Jacena początek spoilera /Caedusa koniec spoilera, Vergere, Jainy, Jaggeda itd.

wow

no mi się bardzo podoba naprawdę kawał dobrej roboty...
i polecam porównanie z Wookiee

bardzo ladne

wrescie dobrze sie wyswietla pod IE

Używasz

IE? Współczuje, moim zdaniem powinni banować wszystkich przez IE wchodzących...

(tak, Wedge, ciebie też )

IE

Super że wreszcie się nie rozjeżdza pod IE... Którą wersję masz? Bo ja mam 6.0 i ikonki przy poszczególnych rubrykach (Boba przy "Czy wiesz że..." itd.) są na takim niebieskim tle :/ Podobno ta wersja nie radzi sobie z grafikami PNG, które powinna interpretować oczywiście jako obiekty na przezroczystym tle. Ale IE 7.0 podobno już sobie radzi.

Anyway - dedykowaną dla Ossusa przeglądarką jest Mozilla Firefox. Miałem napisać to wczoraj, ale zapomniałem. I to nie jest dyskryminacja userów IE czy cuś - co by nie mówić to FF przewyższa IE pod praktycznie każdym względem. Ale skoro teraz jest dobrze - no to nic, tylko się cieszyć

6

rzeczywiscie te ikonki sa na niebieskim tle, ale nie wiedzac o tym nie zauwazylem tego. To troche tak jak z plama. Gdy wie sie o niej i jej sie szuak tao jest bardzo widoczna,a gdy sie nie wie i nie szuka, to jest jest niewidzialna

4000 haseł

Dnia 22 lipca 2008 roku Biblioteka Ossus przekroczyła 4000 haseł! Omywani przez strumienie chwały i lansu zapraszamy do przeglądania zasobów Star Wars Wiki PL:

http://www.ossus.pl

Kolejny njus o nowościach na Ossusie zapewne będzie dotyczył MOCY i wszystkiego co z nią związane - obecnie najtęższe umysły Biblioteki w wielkim cierpieniu i poświęceniu starają się ułożyć spójną teorię Mocy (pzdr. Misiek i NL) Wszystkich chętnych na rozwijanie tych zagadnień albo przynajmniej zabranie głosu w dyskusji odsyłam do poniższych stron, które mogą stanowić punkt zaczepienia:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Moc

http://www.ossus.pl/biblioteka/Dyskusja:Moc

http://www.ossus.pl/biblioteka/Szablon:Moc

http://www.ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Moc

Uwagi i propozycje mile widziane także w tym wątku, jeśli komuś nie chce się rejestrować czy logować.

ładnie,

ładnie, oby tak dalej, nie mniej dalej tam nic nie napiszę

^^

No ładnie 4 000 to MOCna liczba Gratulacje dla całej ekipy z życzeniami dalszego koszernego rozwoju!

Chronologia wydania książek SW w Polsce

Poprawiona wersja mojej listy. Uzupełniona na podstawie starych newsów z Bastionu i ICO. Dodałem też kilka ciekawostek na temat wydań książek SW w Polsce.

1.Wydania klubowe

Fani tłumaczyli te książki, później przepisywali tłumaczenie na maszynę do pisania i drukowali na powielaczu. Nakład tych książek to około 100 egzemplarzy.

Lata 80-te

Gwiezdne wojny
Imperium Kontratakuje


1985

Han Solo na Krańcu Gwiazdy
Spotkanie na Mimban
Powrót Jedi

1986

Zemsta Hana Solo

1987

Han Solo i utracona fortuna

CIEKAWOSTKI
-Wydanie klubowe Gwiezdnych wojen posiadało dwie wersje okładek.
-Imperium kontratakuje ukazała się w 58 numerze magazynu fikcje (1988 rok). Jest to jedyna książka, która została wydana przez cztery różne wydawnictwa (Klubówki, Fikcje, Interart i Amber)

2.Interart
Interart wydał adaptacje książkowe oryginalnej trylogii. Książki wydano w zarówno twardej jak i miękkiej oprawie.

1990

Gwiezdne wojny

1991

Imperium kontratakuje

1992

Powrót Jedi

CIEKAWOSTKI
-Powrót Jedi wydania Interartu ciężko zdobyć. Niektórzy przez to twierdzą, że książka w ogóle się nie ukazała. (Jest to nieprawda- sam miałem kiedyś w rękach tą książkę)
-W pierwszym wydaniu Powrotu Jedi brakowało paru stron tekstu. Spowodowane było to błędem drukarskim
-Niektóre egzemplarze Powrotu Jedi były wszyte „do góry nogami”

3. Amber

Po kilku latach braku książek Star Wars wydawnictwo Amber wydaje „Dziedzica Imperium”. Od tej pozycji zaczyna się regularne wydawanie tych książek w Polsce.

1994

Dziedzic Imperium

1995 *

Ciemna strona mocy
Ostatni rozkaz
Pakt na Bakurze
Ślub księżniczki Leii

CIEKAWOSTKI
-Ciemna strona mocy i Dziedzic Imperium to jedyne książki SW Amberu, które zostały wydane także i w twardej oprawie.

1996 *

W tym roku Amber wydał adaptacje książkowe dwóch części starej trylogii. Pojawia się też reedycja Trylogii Thrawna.

Nowa Nadzieja
Imperium kontratakuje
Spotkanie na Mimban
Han Solo na Krańcu Gwiazd
Zemsta Hana Solo
W poszukiwaniu Jedi
Uczeń Ciemnej Strony
Kryształowa Gwiazda

CIEKAWOSTKI
-W wydaniu Amberu „Spotkanie na Mimban” ma ten sam tytuł jak wydanie klubowe mimo iż jest zupełnie inny niż oryginalny tytuł.

1997 *
Amber wydaje reedycje Trylogii Thrawna, Nowej nadziei, Imperium kontratakuje i Paktu na Bakurze.

Powrót Jedi
Władcy mocy
Han Solo i Utracona Fortuna
Spadkobiercy Mocy
Akademia Ciemnej Strony
Zagubieni
Opowieści z Kantyny Mos Eisley

1998 *

Najciemniejszy Rycerz
Oblężenie Akademii Jedi
Planeta Zmierzchu
Nowa Rebelia
Cienie Imperium
Przewodnik encyklopedyczny
Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów
Ilustrowany Przewodnik po Statkach, Okrętach i Pojazdach Gwiezdnych Wojen

CIEKAWOSTKI
-Amber miał wydać w 1998 roku całą trylogię Lando Calrissiana, ale ostatecznie wydał tylko jedną cześć.
-Przełożona została polska premiera cyklu X-wingi (ta ostatecznie nastąpiła dopiero w 2002 roku)

1999
Złoty rok dla fanów SW. Amber wydaje 12 książek, zaś Egmont zaczyna wydawanie książek młodzieżowych (seria Uczeń Mocy)

Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona
Przed burzą
Przewodnik po postaciach
Widmo przeszłości
Ilustrowany przewodnik po planetach i księżycach Gwiezdnych Wojen
Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka
Tarcza kłamstw
Zasadzka na Korelii
Mroczne widmo
Próba Tyrana
Wizja Przyszłości
Napaść na Selonii

2000
Przynosi wielką zmianę od Wektora pierwszego książki SW zamiast loga Gwiezdne wojny mają logo Star Wars. (wynikło to z tego, że w trakcie promocji TPM funkcjonowało, aż 5 różnych lóg).


Przygody Hana Solo (anatologia)
Ja, Jedi
Przewodnik po broniach i technologii Gwiezdnych Wojen
Wektor pierwszy
Opowieści z Imperium
Rajska pułapka
Mroczny Przypływ I: Szturm
Mroczny Przypływ II: Inwazja
Planeta życia

CIEKAWOSTKI
-Ja, Jedi było 50. książką SW wydaną przez Amber.
-Pojawiło się nowe wydanie książki Uczeń ciemnej strony. Jest to jedyna książka SW, która ma w różnych wydaniach różne loga ( SW/GW ) .

2001

Mandaloriańska zbroja
Agenci Chaosu I: Próba Bohatera
Polowanie na łowcę
Agenci Chaosu II: Zmierzch Jedi
Opowieści Łowców Nagród
Darth Maul - Łowca z mroku
Ostrze Zwycięstwa I: Podbój
Spisek Xizora
Ostrze Zwycięstwa II: Odrodzenie
Opowieści z Nowej Republiki

CIEKAWOSTKI
-Tytuł drugiego tomu Agentów chaosu miał się początkowo nazywać Porażka Jedi
-Ukazuje się też IV wydanie trylogii Thrawna.

2002

X-wingi I: Eskardra Łotrów
Gwiazda po Gwieździe
Maska kłamstw
Ilustrowany przewodnik po rasach obcych istot wszechświata Gwiezdnych Wojen
Atak klonów
Słowniczek najpopularniejszych zwrotów w językach Gwiezdnych Wojen
Nadchodząca burza
X-wingi II: Ryzyko Wedge`a
Mroczna Podróż
Linie Wroga: Powrót Rebelii

2003

Ilustrowany przewodnik po broniach i technice Gwiezdnych Wojen
Linie Wroga: Twierdza Rebelii
X-Wingi III. Pułapka Krytosa
Zdrajca
X Wingi IV. Wojna o Bactę
Szlak Przeznaczenia
Heretyk Mocy I: Ruiny Imperium
Opowieści z Pałacu Jabby
Zjawa z Tatooine
Punkt przełomu
Ilustrowany wszechświat Gwiezdnych wojen

2004

X-Wingi V. Eskadra Widm
X-wingi VI: Żelazna Pięść
Heretyk Mocy II: Uchodźca
Heretyk Mocy III: Spotkanie po latach
X-wingi VII. Rozkaz Solo
Ostatnie Proroctwo
Spisek na Cestusie

CIEKAWOSTKI
-Ponownie zostaje wydana Trylogia Thrawna i nowsza trylogia Hana Solo.
-Trylogia Thrawna jest najczęściej wznawianymi przez Amber książkami.
-V wydanie Trylogia Thrawna ma logo Gwiezdnych wojen, a nie SW

2005

Medstar I: Chirurdzy Polowi
Medstar II: Uzdrowicielka Jedi
Próba Jedi
Labirynt Zła
Yoda. Mroczne spotkanie
Zemsta Sithów
Zemsta Sithów album
X-wingi VIII. Zemsta Isard
X-wingi IX. Myśliwce Adumaru
Rozbitkowie z Nirauan

2006

Jednocząca Moc
Władca Dwumyślnych
Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera
Niewidzialna królowa
Wojna rojów
Komandosi Republiki. Bezpośredni kontakt

CIEKAWOSTKI
Jednocząca Moc kosztowała 49,80 zł i miała najdroższą ze wszystkich książek SW cenę detaliczną pomimo wydania jej ponad roku po poprzednim tomie.

2007

Komandosi Republiki. Potrójne Zero
Poza galaktykę
Dziedzictwo Mocy 1: Zdrada
Darth Bane: Droga zagłady
Dziedzictwo Mocy 2: Braterstwo krwi

2008

Dziedzictwo Mocy 3: Nawałnica
Posłuszeństwo
Dziedzictwo Mocy 4: Wygnanie
Dziedzictwo Mocy 5: Poświęcenie
Coruscant Nights 1: Jedi Twilight

*-w tych latach książki nie są ułożone wg daty wydania


Źródło: Bastion Polskich Fanów Star Wars, Imperial City Online, Biblioteka Ossus + Post Ludwiczka z tematu Pytania o SW część 7

MOC w Bibliotece Ossus

Stało się. Biblioteka stała się silna Mocą, jako że hasło o tym bardzo ważnym aspekcie Star Wars zostało znacznie rozbudowane i z dniem dzisiejszym trafia na stronę główną.

Hasło jest napisane bardzo zgrabnie i przystępnie, a to zasługa dwóch specjalistów w tej dziedzinie, czyli NLoriela i Miśka, którzy dzielnie pracowali nad tym trudnym tematem - oklasky ^^

Polecam przeczytać "od deski do deski" i wyrazić swoją opinię na temat hasła - twórcy na pewno się ucieszą z konstruktywnej krytyki i dyskusji (zarówno w tym topicu, jak i na stronie dyskusji hasła na Ossusie). Zawsze można jeszcze co nieco dodać lub zmienić

A znaleźć owy artykuł można tutaj:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Moc

Tak dzisiaj

czytałem na ossusie tekst o Anakinie i jest tam mnóstwo błędów, powtórzeń (np. w jednym zdaniu 3 razy pada słowo Padme). Nieco niezrozumiale napisana dla mnie historia poznania nowego ucznia przez Vadera. Należałoby nieco poprawić tekst o bądź co bądź głównym bohaterze SW......

Anakin...

...był do niedawna hasłem tragicznym, bowiem biografia tej postaci jest tak obszerna, że każdy bał się za niego zabrać Ale niedawno wspólnymi siłami wzięliśmy się za niego i obecnie Skywalker jest w stanie WEdycji - jednak nie posiada żadnego odpowiedniego szablonu informującego o tym, aby nie odstraszać innych Archiwistów od dodawana kolejnych partii tekstu. Jakbyś przeczytał dyskusję hasła to wiedziałbyś, że ostatnimi czasy temat rozbudowy hasła jest bardzo aktualny A że późno - no cóż, bywa.

Poza tym rzadko spotykaną rzeczą na Ossusie jest edycja jednego artykułu przez wielu Archiwistów - dotychczas większość znaczących (wartych uwagi) haseł było pisanych przez jedną osobę, nawet giganty. Wyjątek to Luke Skywalker autorstwa głównie Louiego i Pietta (i ostatnio Moc), ale potwierdza on regułę. Dlatego koordynowanie prac kilku osób nad danym hasłem jest zadaniem nieco trudnym. I dlatego niektóre partie tekstu mogą do siebie nie pasować albo być lekko niezrozumiałe - po zrobieniu podstawowego szkieletu hasła (czyli po dodaniu informacji z filmów i seriali) połata się to wszystko w jedną sensowną całość, zrobi korektę i hasełko będzie mogło sobie czekać na dalsze - już nie tak priorytetowe - dodawanie nowych informacji :]

Nikogo nie można też winić za styl i błędy popełnione nieświadomie (mówię tu np. o tych powtórzeniach). Każdy potrzebuje czasu aby nauczyć się pisać coraz lepiej Jak przypomnę sobie moje pierwsze hasła to mam ochotę zapaść się pod ziemię Gdybym miał to opisać na własnym przykładzie: osobiście uważam, że zrobiłem ogromne postępy w dziedzinie pisania własnego tekstu, i to właśnie na Ossusie ^^ Choć daleko mi chociażby do świetnego stylu pisania NLoriela, Miśka czy Tiglatpilesara... Ale i tak uważam swoje teksty za zdatne do czytania - to zasługa kilku osób, którym chciało się sprawdzać moje hasła i je poprawiać oraz wymieniać uwagi. No i także samego tematu SW, nad którym chce mi się siedzieć...

No, to taka mała refleksja. Jeśli miałbym coś poradzić, to może po prostu popraw błędy, które widzisz w haśle? Edycja jest przecież dostępna dla każdego kto się zarejestruje

Re: Anakin...

Sky napisał(a):

Jeśli miałbym coś poradzić, to może po prostu popraw błędy, które widzisz w haśle? Edycja jest przecież dostępna dla każdego kto się zarejestruje

________
Zrobiłem jak zasugerowałeś, poprawiłem ten fragment z Padme, bo mnie wnerwiał

spostrzeżenie

Tak sobie przeglądam hasełka, dumam co by tu napisać/poprawić itd. i dochodzę do wniosku, że dużym problemem są hasła o postaciach, które się wciąż rozwijają. Ktoś zaczyna daną postać opisywać i w momencie kiedy kończy wydaje się, że już wszystko wiemy o danym bohaterze, ale jakiś czas później jakieś źródło podaje dalsze losy danej postaci, jednak nikt już się tym nie zajmuje Strasznie szkoda takich haseł, ma ktoś jakiś pomysł jak zachęcić ludzi do uzupełniania takowych?

Ja zaproponuję

Ja zaproponuję za niedługo (dziś?) na Ossusie pewną zmianę dotyczącą źródeł. Nawet jeśli zostanie przyjęta to nie sądzę, że zachęci ona pisania artykułów w bezpośredni sposób, ale na pewno ułatwi ich ewentualne pisanie i dokańczanie.

...

Nie wiem czy to coś da - zachęcanie do czegoś z reguły daje efekty odwrotne do zamierzonych Chyba najlepiej spytać się autora czy ma zamiar coś dalej z tym fantem robić, jeśli nie - to wziąć się za hasło samemu Ułatwieniem w odszukiwaniu haseł o postaciach wciąż "rozwijających się" może być szablon WToku, umieszczony w nich. Mało tego, ale na dobry początek... http://www.ossus.pl/biblioteka/Specjalna:Linkuj%C4%85ce/Szablon:WToku

Może dobrym sposobem na informowanie o takich opuszczonych, rozwijających się postaciach byłyby posty na forum? W tym temacie? Bo skoro wiele osób jest na bieżąco z nowościami, to co im szkodzi dodać co nieco tekstu o bohaterze po przeczytaniu najnowszego numeru albo serii? Praca wielka to szczególnie nie jest, a hasła byłyby rozbudowywane na bieżąco ^^

Abe -> Chodzi Ci o rozróżnienie źródeł w rodzaju przewodniki itd. od źródeł w postaci bezpośredniej, czyli książek, komiksów itd? Żeby było coś takiego jak na Wookiee - czyli "Pojawienia" i "Źródła"? Ostatnio przypomniałem sobie że mówiłeś o tym parę miesięcy temu i rzeczywiście to jest znakomity pomysł.

Tamten

Tamten pomysł niestety nie przeszedł Ale wciąż go popieram (w końcu to mój pomysł, to muszę popierać ).

Teraz jednak chodzi mi pogłowie co innego . Jako przykład podam hasło o hrabim Dooku (pomijam to, że jest w edycji, to tylko przykład).
http://www.ossus.pl/biblioteka/Dooku
W "Źródłach" mamy podane kilka pozycji, gdzie Dooku się pojawił, ale na podstawie których w artykule nic nie ma. Chociażby "Obsesja" - jest wymieniona w źródłach, ale w haśle nie ma nic o wydarzeniach przedstawionych w tym komiksie. Nic o bitwie na Boz Pity. W czym problem? Otóż, sądzę, że powinniśmy jakoś wyszczególnić te dwa elementy - źródła, gdzie opisywana postać/planeta/statek itp. się pojawia i na podstawie których mamy już wszystko w haśle opisane (dla Dooku to będzie np. Zemsta Sithów) i źródła gdzie się pojawia, ale niestety nie mamy tego jeszcze opisane (np. wspomniana Obsesja). Takie rozróżnienie nie musiałoby istnieć w artykule, ale powiedzmy na stronie dyskusji. 3. kategorią mogłyby być źródła po części opisane, np. Yoda: Mroczne spotkanie, z której to książki jak widzę coś jest, ale nie wszystko (bardzo niewiele). Teraz pytanie czy to by w czymś pomogło. Uważam, że tak. Obecnie, widzę takie hasło jak o Dooku, patrzę na źródła i kiedy czytam jakąś nową książkę, gdzie hrabia się pojawia to nie zwracam bardzo szczególnej uwagi na to co robi i nie jestem potem w stanie przenieść tego do hasła. A gdyby coś takiego istniało to ja widząc taką listę "brakujących źródeł" od razu zwracam większą uwagę na jego poczynania i mogę później coś w haśle dodać. Inną sprawą jest to, że takie coś co jest obecnie może być nieco mylące. Czytelnik, który wchodzi na Ossusa, a niekoniecznie zna się na SW (a nawet jak się zna to też) lepiej, gdy wie z jakich konkretnie źródeł korzystaliśmy pisząc to hasło. Kolejną argumentem za jest sama "idea wikipedii", że tak się wyrażę . Nie możemy napisać, że źródłem w tym haśle była Obsesja, bo przecież wcale nie była - nie ma nic opisane z tych wydarzeń. Inny argument, może go trochę niejasno wyrażę. Mamy hasło mało rozbudowane, ale z wypisanymi wszystkimi możliwymi pojawieniami/źródłami. Inny archiwista wchodząc do tego hasła mógłby je uzupełnić, ale nie do końca pamięta czego może brakować. Albo daruję sobie to wyjaśnienie, zilustruję je, będzie lepiej Archiwista Tomek zna, przeczytał Obsesję. Wchodzi do hasła o hrabim Dooku i czyta je całe. Wie, że czegoś brakuje, ale nie do końca pamięta czego, bo w końcu nie jest w stanie znać na pamięć wszystkich pojawień Dooku, jeśli przeczytał masę książek i komiksów o nim. Więc zostawia hasło takie jakie jest, bo źródła mu nie wskazują czego może brakować (są uzupełnione na maksa, wszystkie pojawianie wypisane), ewentualnie coś tam uzupełnia, ale Obsesji sobie akurat nie przypomniał. Gdyby istniało coś takiego o czym wspomniałem to od razu zauważyłby np. na stronie dyskusji, że w haśle brakuje wydarzeń z Obsesji i uzupełnia je. Proste . Ostatni argument ode mnie. Czasami ktoś się bierze za hasło i ma zamiar przeczytać wszystkie książki i komiksy gdzie Dooku się pojawił właśnie po to, żeby napisać dobry artykuł. W tym przypadku chyba oczywiste jest jak by to rozwiązanie pomogło. Wie co ma przeczytać, bo widzi jakich źródeł brakuje.

Ostatnio wprawdzie nie za często odwiedzam Ossusa, ale wcześniej taki proceder był częsty. Nawet jeśli teraz się pod tym względem poprawiło, to takie rozwiązanie dużo nie kosztuje, a zawsze może się przydać. Na wookiepedii nie potrzebują czegoś takiego, bo tam uzupełniają wszystko na bieżąco (liczby userów bez porównania). A jeżeli pojawia się nowe źródło, np. nowa książka, ale archiwiści nie nadążają/nie chce im się pisać/nie mają ochoty lub czasu czytać to mogą dopisać tę książkę do "brakujących źródeł", szablon to inna rzecz, nie zawsze wystarczy.

PS. To miało być na Ossusie, nie na Bastionie

Konkurs IV ze świetnymi nagrodami!

Od dzisiaj na Ossusie wystartował nowy konkurs, tym razem polegający głównie na hasłach związanych ze statkami kosmicznymi, stacjami itd. Wszelkie zasady znajdziecie na tej stronie:

http://www.ossus.pl/biblioteka/Biblioteka_Ossus:Konkurs_IV

Najlepsze są jednak nagrody, ufundowane przez serwis Sluis Van, który współpracuje z Ossusem przy tym konkursie i nie tylko Takiej puli jeszcze w historii konkursów Ossusa nie było... Aż się wkurzyłem na Yako że mi nie powiedział wcześniej o tych nagrodach bo wtedy zrzekłbym się wszystkich funkcji i sam z chęcią wystartował

A nagrody to:

Koszyk 1:
gra komputerowa Dark Forces (PC)

Koszyk 2:
Han Solo and Corporate Sector Sourcebook (SW RPG d6 - West End Games)
Podręcznik podstawowy do Star Wars Miniatures Battles (2nd Edition, West end Games)

Koszyk 3:
Książki:
Champions of the Force
Children of the Jedi
Tyrant`s Test
Tales from the Mos Eisley Cantina
The Crystal Star

Podział nagród:
- Zdobywca pierwszego miejsca otrzymuje nagrodę z koszyka 1 i wybiera nagrodę z koszyka 2 oraz 3
- Zdobywca drugiego miejsca otrzymuje pozostałą nagrodę z koszyka 2 i wybiera nagrodę z pozostałych w koszyku 3
- Zdobywca trzeciego miejsca wybiera nagrodę z pozostałych w koszyku 3
(odbywa się to w wyżej wymienionej kolejności)

Ossus

Doszły mnie suchy, że nasz Ossus to druga największa encyklopedia Star Wars zaraz po Wookiepedii. Nawet większa od tego co jest na oficjalnej. To prawda?

niestety...

...muszę Cię rozczarować.^^
Ossus jeszcze pół roku temu był trzeci pod względem wielkości, a wyprzedzała nas jedynie niemiecka Jedipedia i anglojęzyczna Wookiee właśnie, ale wyprzedzili nas dodatkowo Hiszpanie.
Tak więc wychodzi na to, że jesteśmy czwarci.
A co do tego, że mamy większe zasoby niż oficjalna, to tego nie wiem, bo się nigdy nie interesowałem tą encyklopedią.

Nieprawda :)

Nieprawda Poza wookiepedią, większe są Jedipedia (niemiecka wiki), hiszpańska wiki (choć ci nie mają się czym chwalić) oraz CUSWE. Od Databanku Ossus jest na pewno większy.

Od...

...oficjalnej Ossus jest naturalnie DUŻO większy. Natomiast wyprzedza nas Wookieepedia, następnie Jedipedia i SW Espanol. Dlaczego?

Otóż Wookiee oczywiście siłą rzeczy nie wyprzedzimy, co by nie mówić. Wynika to z bardzo wielu czynników.

Byliśmy niedawno na 3 miejscu na świecie pod względem SW Wiki, wyprzedzała nas tylko Wookiee i niemiecka Jedipedia. W pewnym momencie zaczęliśmy się lekko ścigać z hiszpańską SW Wiki, ale ostatecznie przegraliśmy. Teraz jesteśmy więc na 4 miejscu.

Ale ta przegrana jest tylko z pewnego punktu widzenia. Bo WSZYSTKIE (ok. 95%) haseł na hiszpańskiej SW Wiki jest tłumaczona z Wookieepedii! Tzn. że oni nie posiadają oryginalnych źródeł, nie korzystają z nich tylko tłumaczą jak jełopy. Biblioteka Ossus mogłaby spokojnie dogonić w tej chwili zarówno SW Wiki hiszpańską, a nawet może Jedipedię. Gdybyśmy tylko zezwolili na tłumaczenie z Wookiee.

Ale nie zezwolimy. Bo jakość jest ważniejsza od ilości.

Wolimy mieć przykładowo 1000 dobrych haseł, niż 2000 gównianych, przetłumaczonych z Wookiee (tak jak to jest na SW Wiki hiszpania).

Tyle w tym temacie ; )

Zestaw "Ssi-ruuk"

Danie główne:

Ssi-ruukowie - http://www.ossus.pl/biblioteka/Ssi-ruukowie

Frytki i zabawki:

Transfer - http://www.ossus.pl/biblioteka/Transfer

Ssi-ruuvi (ich język) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Ssi-ruuvi

G`nnoch (święta księga rasy) - http://www.ossus.pl/biblioteka/G%27nnoch

Lwhekk (ojczysta planeta) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Lwhekk

Gromada gwiezdna Ssi-ruuków - http://www.ossus.pl/biblioteka/Gromada_gwiezdna_Ssi-ruuk%C3%B3w

P`w`eckowie (niższa rasa zniewolona przez Ssi-ruuków) - http://www.ossus.pl/biblioteka/P%27w%27eckowie

Keramak (Ssi-ruuk wybraniec) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Keeramak

Shreeftut (władca Imperium Ssi-ruuvi) - http://www.ossus.pl/biblioteka/Shreeftut

W każdym przypadku informacji jest więcej (czasem dużo więcej) niż na Wookiee.

Whoa

Skaj, świetnie się spisałeś
Nawet nie wiedziałem, że jest tyle obrazków z Ssi-ruukami

Polecany

Teraz przynajmniej nie musimy się martwić, że jak Sion zejdzie to nie będzie co dać na polecany ;] Może w końcu polecane nie będą wisiały cały miesiąc ;p

heh

Sky tylko skromnie zapomniał dodać, że to on jest autorem tego apetycznego zestawu.
Ja teraz kończę Heretyka Mocy I i zaczynam II, to może jak zdążę przed zdjęciem Siona coś poszerzyć, ale wątpię.
W każdym razie gratulacje, naprawdę świetna robota.;]

O prawach autorskich słów kilka... + apel

Coś mało czasu mam ostatnio na wyszukiwanie nowych fajnych haseł, więc na razie tylko o prawach autorskich w związku z niemiłą sytuacją, jaka ostatnio wynikła... (na szczęście dzięki Rusisowi szybko dowiedzieliśmy się o serwisie kopiującym nasze materiały i zareagowaliśmy - dzięki )

"Biblioteka Ossus i prawa autorskie" by Yako

http://blog.ossus.pl/2009/03/bibioteka-ossus-i-prawa-autorskie.html

"Jedi a prawa autorskie" by NLoriel

http://nloriel.wordpress.com/2009/04/01/jedi-a-prawa-autorskie/

Chciałbym też zaznaczyć że administracja Biblioteki Ossus bardzo poważnie reaguje na wszelkie sytuacje związane z naszymi materiałami na cudzych stronach bez odpowiednich linków/źródeł (słowem: wypełnienia warunków licencji). Jeśli przeczytacie choć jeden z powyższych wywodów i zobaczycie podobne sytuacje na jakiejś stronie o SW - nie wahajcie się powiadomić kogoś z Biblioteki. Z szacunku do pracy wszystkich Archiwistów

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.